حمید عربی در خصوص پروژه ناصر خسرو:

پیرایش شهری ناصر خسرو از مولفه های مهم در جذب گردشگر است

حمید عربی، فعال حوزه گردشگری و میراث فرهنگی پیرایش شهری را یکی از مولفه های مهم در جذب گردشگر دانست و گفت: پروژه ناصرخسرو یکی از پروژه هایی است که مدیریت شهری به ‌منظور حفظ هویت تاریخی این منطقه به‌عنوان میراث‌دار پیشینه تاریخی تهران قدیم و همچنین زیباسازی منظر شهری، ایمن‌سازی و استحکام بخشی بناهای تاریخی، مرمت و بازسازی نماهای شهری و بناهای تاریخی را در دستور کار خود قرار داده است که این اقدامات می تواند در جذب گردشگر نقش موثر و مثبت ایجاد کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهری، حمید عربی با تاکید بر اینکه باید اعتبارات ویژه ای برای زیباسازی و بازسازی بافت های فرسوده شهری در نظر گرفته شود، گفت: پیرایش بافت های فرسوده به دلیل هزینه بر بودن در بسیاری از مواقع از سوی مسئولان مورد بی توجهی قرار می گیرد و در این بحث یک طرف سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری و در طرف دیگر بانک‌ها قرار دارند که از طریق اعطای تسهیلات بانکی می توانند به نوسازی شهری کمک کنند ضمن اینکه نقش تعامل مردم و همکاری میراث فرهنگی در این خصوص را نمی شود نادیده گرفت. در واقع از لحاظ منظر شهری و به دلیل پیشگیری از حوادث احتمالی بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده یک ضرورت به حساب می آید.
وی در ادامه تصریح کرد: بافت‌های فرسوده در شهرها باعث ایجاد چشم‌انداز نامناسبی می‌شود که باید با جدیت تمام این سیمای نامطلوب را که بیشتر در مناطق مرکزی شهرها تمرکز دارد، به مناطقی زیبا با رعایت هویت‌ معماری ایرانی و سنتی تبدیل کرد.
این فعال حوزه گردشگری و میراث فرهنگی همچنین پیرایش شهری را یکی از مولفه های مهم در جذب گردشگر دانست و افزود: نوسازی بافت های فرسوده زمینه‌ای برای جذب گردشگر و نشاط شهروندان خواهد بود، فواید آن نیز در مسایلی مانند تامین بهداشت و سلامت شهروندان، به حرکت در آوردن رشد اقتصادی، تسهیل در عبور و مرور وسایل نقلیه و جلوگیری از خطر ریزش ساختمان‌های فرسوده خود را نشان می دهد.
وی ادامه داد: با توجه به برخی رفتارهای اجتماعی و آداب و سنت‌های زندگی که نسبت به گذشته تغییراتی داشته است، بافت‌های قدیمی را می‌توان با رعایت هویت و معماری اسلامی و ایرانی و تلفیق آن با معماری مدرن و حفظ آداب و سنت‌های گذشته پیرایش و مجدد احیاء کرد.
عربی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران اقدامات قابل توجهی در راستای پیرایش و بهسازی محله های فرسوده پایتخت آغاز کرده است، اظهار کرد: پروژه ناصرخسرو یکی از پروژه هایی است که مدیریت شهری به‌منظور حفظ هویت تاریخی این منطقه به‌عنوان میراث‌دار پیشینه تاریخی تهران قدیم و همچنین زیباسازی منظر شهری، ایمن‌سازی و استحکام بخشی بناهای تاریخی، مرمت و بازسازی نماهای شهری و بناهای تاریخی را در دستور کار خود قرار داده است.
وی بر لزوم حفظ هویت تاریخی خیابان ناصرخسرو اشاره کرد و گفت: این محله که از میدان توپخانه آغاز شده و در خیابان پانزده خرداد پایان می‌پذیرد یکی ازتاریخی‌ترین خیابان‌های شهر تهران است که در سال 1285 تاسیس و به فرمان ناصرالدین شاه «ناصریه» نام می‌گیرد و دارای بناهای تاریخی بسیاری از جمله شمس‌العماره و دارالفنون است که این بناها تداعی گر فرهنگ، سنت و هویت تاریخی ایرانیان است، اگر چه پیرایش این منطقه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما نکته مهم تر از آن این است که بافت و ترکیب تاریخی این محله در نتیجه عملیات پیرایشی دستخوش تغییر نشود و امیدواریم روند بازسازی و حفظ میراث ارزشمند این خیابان و سایر خیابان‌هایی که ساختمان‌های تاریخی و قدیمی در آن‌ها قرار دارد، مثل خیابان جمهوری و فردوسی ادامه یابد.
به گفته وی، باید گفت شهر تنها شامل بناها نیست، شهر فقط ساختمان و خیابان و پارک و میدان و آسفالت و تیر چراغ برق نیست. شهر، خاطره است که روح، روایت و شهر هویت دارد. هویتی که زیر بار آلودگی‌ها، دغدغه‌ها، بی‌توجهی‌ها و بی مسئولیتی‌ها در حال گم شدن است و باید این روح را مجددا زنده کرد و به شهروندان زندگی داد.

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه