دکتر الهه تقی زاده در خصوص پروژه ناصرخسرو:

پیرایش شهری احساس شادکامی روانی شهروندان را افزایش می دهد

دکتر الهه تقی زاده، روانشناس پیرایش شهری در شرایط امروز جامعه برای ایجاد نشاط اجتماعی و امنیت شهروندان را یک ضرورت دانست و گفت: سازمان زیباسازی شهری در پروژه های اخیر بخصوص ناصرخسرو و میدان انقلاب اقدامات قابل توجهی در راستای بهسازی، حفظ هویت محیط شهری، رشد فرهنگ عموم مردم و ارتقاء کیفیت زیست شهری انجام می دهد.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر تقی زاده با تاکید بر اینکه نمی توان نقش روحی و روانی معماری و بافت های شهری را بر روی شهروندان نادیده گرفت، اظهار کرد: ناکارآمدی و معضلات بافت های ناکارآمد و فرسوده شهری از یکسو و از سوی دیگرحاشیه نشینی، نابرابری های اجتماعی و... از جمله مسایل اجتماعی رنج آوری هستند که سلامت اجتماعی و مدیریت شهری را به چالش می کشد. بنابراین توجه غیر قابل انکار تاثیرات ناشی از ناهنجای های رفتاری، فرهنگی و اجتماعی بر بر سلامت روحی شهروندان دغدغه همگانی است که باید مسئولان توجه ویژه ای به این عرصه داشته باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه مناظر غیراصولی و زننده حاشیه شهر ها، بی نظمی و عدم تقارن بافت فرسوده موجود در متن شهرها توسعه پایدار را با مخاطره جدی مواجه نموده است . به همین جهت ساماندهی حاشیه نشینان و نوسازی بافت فرسوده می تواند صرف نظر از بهبود و ارتقاء سطح کیفی و برخورداری مستقیم از رفاه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سلامت نسبی در طیف وسیع از جمعیت قابل توجه شهروند ساکن در مناطق مورد نظر، موجب آرامش و امنیت خاطر سایر شهروندان را نیز فراهم و تضمین خواهد کرد .
این روانشناس کاهش فاصله طبقاتی را از دیگر پیامدهای مثبت سبک زندگی در مدیریت شهری دانست و اظهار کرد: ‌شباهت ها و تفاوت های محسوس و ریشه ای بافت های فرسوده با حاشیه نشینی چگونگی تبدیل تهدیدات به فرصت ها در آن بافت ها بهبود وضعیت امنیت و آرامش و سلامت روحی و روانی به جامعه شهری نکاتی هستند که با بازسازی بافتهای فرسوده،‌اهمیت دادن به زیباسازی و پیرایش شهری مورد توجه قرار داد. چرا که ناکارآمدی بافتهای فرسوده بر فرم، عملکرد، کیفیت و امنیت شهرها و شهروندان تاثیر اساسی دارد.
دکتر تقی زاده با تاکید بر اینکه پیرایش شهری احساس شادکامی روانی شهروندان را افزایش می دهد، خاطر نشان کرد: احساس شادی به عنوان یکی از مهم ترین شاخصه های کیفیت می تواند نشانگر سطح کامیابی افراد در زندگی باشد، در واقع بیشتر اوقات شادی هدف نهایی یا هدف مطلوب افراد عنوان می شود و از آن می توان به عنوان شاخصی تعریف کرد که افراد با نگرشی مثبت، موقعیت کلی زندگی خود را ارزیابی کنند.
به گفته وی، وقتی محیط زندگی شهروندان این احساس را به آنها ایجاد کند ناخودآگاه از بروز بسیاری از رفتارهای پرخاشگرانه، تنش، اضطراب،‌ خشونت،‌تندروی کلامی و غیره جلوگیری خواهد کرد.
این روانشناس گفت: هر چه محیط شهری زیباتر و آرام بخش تر باشد؛ پویایی و بالندگی بهداشت روانی بیشتر می شود.اگر چه عوامل متعددی برای ایجاد روحیه شاد و آرامش افراد جامعه دخیل است، اما بطور کلی زیبایی و آراستگی شهری در کنار عوامل فردی و اجتماعی نظیر وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی، سطح تحصیلات، میزان رضایت شغلی، نوع تیپ های شخصیتی، رضایت یا عدم رضایت از ازدواج، نوع تفریحات و گذران اوقات فراغت، عوامل ژنتیکی و سلامت روانی مهم ترین عامل تاثیرگذار بر شادی زنان و دختران در جامعه به شمار می رود.
دکتر تقی زاده بافت شهر تهران از نظر معماری و زیبایی شهری را یکی از منحصرفرد ترین بافت های شهری دانست و گفت: دگردیسی معماری تهران از سنتی به مدرن از دوران ناصرالدین شاه آغاز شد و به‌ویژه این روند در دوران پهلوی که زندگی مدرن از حصار دربار و ارگ سلطنتی خارج شد، چهره شهر را دگرگون کرد به دلیل همین ویژگی تاریخی و سنتی خود زیبایی های عمیق و تاریخی دارد اما به دلیل این ویژگی تاریخی بسیاری از بافت ها و فرسوده شده اند و بطور اساسی نیاز به پیرایش و بازسازی با حفظ هویت تاریخی خود دارند.
این روانشناس با بیان اینکه اقدامات شهرداری تهران در پروژه های ناصرخسر و بخصوص میدان انقلاب اقدامی تحسین برانگیز در جهت تامین امنیت روانی و نشاط اجتماعی است، گفت: خوشبختانه سازمان زیباسازی شهری اقدامات قابل توجهی در راستای بهسازی، حفظ هویت محیط شهری، رشد فرهنگ عموم مردم و ارتقاء کیفیت زیست شهری انجام می دهد و این اقدامات در پروژه های اخیر بخصوص ناصرخسرو و میدان انقلاب کاملا مشهود است. امیداریم شاهد شهری زیبا که در شرایط کنونی برای شهروندان در یک ضرورت است باشیم.

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه