دکتر علیرضا فلاحی در خصوص پروژه ناصر خسرو:

رفع آلودگی بصری در شهرها ضرورت امروز است

دکتر علیرضا فلاحی، مدیر گروه سوانح و بازسازی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی بااشاره به اینکه شهر تهران با داشتن کوه در شمال و شیب زیبای آن یکی از زیباترین شهرهای جهان است، گفت: متاسفانه زیبایی های این شهر به دلیل برج های فراوان و آسمان خراشی که وجود دارد، دیده نمی شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، دکتر فلاحی ادامه داد: رفع آلودگی بصری در شهرها که مستقیم با روح و روان شهروندان ارتباط دارد یک ضرورت امروز به شمار می رود که این اقدام باید بطور جامع مورد توجه مسولان شهری قرار گیرد.
او تعریفی از آلودگی های بصری و تاثیر آن بر روی شهروندان ارائه داد و گفت: اگر شهر چشم نواز نباشد به این معنی است که آلودگی بصری دارد و این چشم نوازی را باید در بعد مختلف نگاه کرد که یکی از آن چشم نوازی خود شهر است که به آن "خط آسمان" می گویند.
به گفته او آلودگی بصری از بعد "پیاده" یعنی هماهنگ و یکنواخت بودن رنگ، مصالح و نوع طراحی است که به شهروندان احساس نامطلوب بدهد. بنابراین همه اینها باید در طراحی شهرها و جداره ساختمان ها، کف پیاده روها و خیابان ها رعایت شود تا آلودگی بصری وجود نداشته باشد.
مدیر گروه سوانح و بازسازی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی، به تاثیر نامطلوب آلودگی بصری شهرها بر روح و روان شهروندان اشاره کرد و گفت: همانطور که ما در محیط خانه کثیفی مبلمان، آزارمان می دهد اگر شهر هم آلوده باشد تاثیر منفی روحی و روانی دارد، ضمن اینکه آلودگی بصری می تواند آلودگی هوا را نیز شامل شود.
او گفت: ما آماده این هستیم که دانش خود را در زمینه شهرسازی، پیرایش و زیباسازی به شهرداری در پروژه هایی نظیر ناصرخسرو و انقلاب ارائه بدهیم تا همه مسایل در این پروژه ها را بطور جامع ببینیم تا تک بعدی نگاه نشود چرا که شهر به عنوان یک مجموعه یکپارچه و جامع است که مردم، ساختمان و فعالیت ها سه عنصر مرتبط با هم شهری در تعامل با یکدیگر هستند. بنابراین هر گونه تصمیم گیری باید با اجماع کارشناسان صورت بگیرد و هر وقت کار بصورت جامع و یکپارچه باشد موفق خواهد شد.
دکتر فلاحی اقدامات شهرداری در رفع آلودگی های بصری را مثبت ارزیابی کرد و گفت: شهرداری و سازمان زیباسازی در این زمینه اقدامات خوبی را در شهر تهران انجام می دهد اما این اقدامات باید به گونه ای در معرض قضاوت عام قرار بگیرد یعنی به نوعی آموزش داده شود که افراد بتوانند فضاهای خود را بشناسند و باید به جایی برسیم که وقتی پیرایش نما را انجام می دهیم به همان اندازه به نما و خیابان نیز اهمیت دهیم و "شهر ما خانه ماست" به نوعی تجلی عینی پیدا کند طبیعتا وقتی ما به دنبال امنیت درخانه خود هستیم باید دنبال زیبایی در شهرمان نیز باید باشیم و این نیازمند آموزش همگانی، تمرین و مانوری است که باید از دوران مهد کودک نهادینه شود.

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه