دکتر فلاحی در خصوص پروژه ناصر خسرو:

پیرایش و زیباسازی های شهری باید هویت و تاریخ شهری را حفظ کند

دکتر علیرضا فلاحی، مدیر گروه سوانح و بازسازی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه قبل از انجام هر نوع فعالیت زیباسازی و پیرایش شهری باید تاریخچه و شناسنامه آن بنا توسط کارشناسان بررسی شود، گفت: کار پیرایش به گونه ای صورت بگیرد که بنا بعد از زیباسازی همان حس و حال تاریخی خود را به مردم القا کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، دکتر فلاحی ادامه داد: هر حرکت اصلاحی و تزیینی در شهری مثل تهران یا شهرهای بزرگ از نصب یک بنر گرفته یا ساخت یک ایستگاه اتوبوس و سایر جزئیات نما یا جداره سازی باید بحث مدیریت بحران و منظر "ذهنی و‌عینی" مورد توجه قرار بگیرد.
او با اشاره به اینکه این اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه از نظرات گروهی از کارشناسان شهرسازی، ‌معماری، جامعه‌شناس و محیط زیست ها استفاده کرد، افزود: قبل از انجام هر اقدامی بر روی این بافت ها باید ابتدا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد. در مواقعی که بافت فرسوده دارای تاریخ و هویت سنتی است باید زیباسازی های با حفظ هویت و تاریخچه آن بافت صورت بگیرد.
به گفته این استاد دانشگاه قبل از نوسازی این چنین بناها باید پیشینه آنها را بررسی‌های کنیم و طراحی و‌نماسازی خود را بر اساس آن تاریخ و هویت بنا انجام دهیم و سعی کنیم طراحی و نماسازی را مطابق آن تطبیق بدهیم.
دکتر فلاحی با تاکید بر اینکه بهتر است تصمیم گیری ها در فضاهای شهری با اجماع کارشناسان انجام بگیرد، گفت: پیرایش برای بافت های امروز شهری یک ضرورت است و شهر باید زیبا و چشم نواز باشد و از آلودگی بصری جلوگیری کند اما در هنگام بحران اگر آن مسایل بحران را هم از بعد خود ساختمان یعنی سازه ای، عناصر غیرسازه‌ای و بعد مردمی که در آن مکان زندگی می کنند توجه نکنیم زیباسازی ارزشی ندارد.
به گفته این استاد دانشگاه در این نوع فعالیت ها باید دو نگاه سخن افزاری و نرم افزاری داشته باشیم سخت افزاری عمدتا ساختمانی و فنی است یعنی ثابت کردن اشیا در جای خود و مطمئن بودن از اینکه اشیا در جای خود نمی‌ریزد اما در نگاه نرم افزاری افرادی که در این فضاها زندگی می کنند اولا بدانند که نقطه امن آن مکان کجاست و ثانیا بدانند بهترین روش تخلیه و فرار از ساختمان و رساندن به نقطه امن کجاست این هم باید جز زیباسازی باشد چون اگر فقط به پیرایش توجه کنیم و این مسایل مطرح نشود زیبایی موجب صدمه به افراد همان ساختمان می شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "تبلیغات" شماره هجدهم که در تیر ماه نود انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "نگاه زیباسازی، نگاهی مردمی" اختصاص داد       برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه