دکتر فلاحی در خصوص پروژه ناصر خسرو:

پیرایش و زیباسازی های شهری باید هویت و تاریخ شهری را حفظ کند

دکتر علیرضا فلاحی، مدیر گروه سوانح و بازسازی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه قبل از انجام هر نوع فعالیت زیباسازی و پیرایش شهری باید تاریخچه و شناسنامه آن بنا توسط کارشناسان بررسی شود، گفت: کار پیرایش به گونه ای صورت بگیرد که بنا بعد از زیباسازی همان حس و حال تاریخی خود را به مردم القا کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، دکتر فلاحی ادامه داد: هر حرکت اصلاحی و تزیینی در شهری مثل تهران یا شهرهای بزرگ از نصب یک بنر گرفته یا ساخت یک ایستگاه اتوبوس و سایر جزئیات نما یا جداره سازی باید بحث مدیریت بحران و منظر "ذهنی و‌عینی" مورد توجه قرار بگیرد.
او با اشاره به اینکه این اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه از نظرات گروهی از کارشناسان شهرسازی، ‌معماری، جامعه‌شناس و محیط زیست ها استفاده کرد، افزود: قبل از انجام هر اقدامی بر روی این بافت ها باید ابتدا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد. در مواقعی که بافت فرسوده دارای تاریخ و هویت سنتی است باید زیباسازی های با حفظ هویت و تاریخچه آن بافت صورت بگیرد.
به گفته این استاد دانشگاه قبل از نوسازی این چنین بناها باید پیشینه آنها را بررسی‌های کنیم و طراحی و‌نماسازی خود را بر اساس آن تاریخ و هویت بنا انجام دهیم و سعی کنیم طراحی و نماسازی را مطابق آن تطبیق بدهیم.
دکتر فلاحی با تاکید بر اینکه بهتر است تصمیم گیری ها در فضاهای شهری با اجماع کارشناسان انجام بگیرد، گفت: پیرایش برای بافت های امروز شهری یک ضرورت است و شهر باید زیبا و چشم نواز باشد و از آلودگی بصری جلوگیری کند اما در هنگام بحران اگر آن مسایل بحران را هم از بعد خود ساختمان یعنی سازه ای، عناصر غیرسازه‌ای و بعد مردمی که در آن مکان زندگی می کنند توجه نکنیم زیباسازی ارزشی ندارد.
به گفته این استاد دانشگاه در این نوع فعالیت ها باید دو نگاه سخن افزاری و نرم افزاری داشته باشیم سخت افزاری عمدتا ساختمانی و فنی است یعنی ثابت کردن اشیا در جای خود و مطمئن بودن از اینکه اشیا در جای خود نمی‌ریزد اما در نگاه نرم افزاری افرادی که در این فضاها زندگی می کنند اولا بدانند که نقطه امن آن مکان کجاست و ثانیا بدانند بهترین روش تخلیه و فرار از ساختمان و رساندن به نقطه امن کجاست این هم باید جز زیباسازی باشد چون اگر فقط به پیرایش توجه کنیم و این مسایل مطرح نشود زیبایی موجب صدمه به افراد همان ساختمان می شود.

معرفی کتاب

  • نویسنده: لئاتریس آیزمن مترجم: روح الله زمزمه وانشناسی محیطی، جدیدترین شاخه از این رشته است که در آن متخصصان با بررسی فضای بصری در محیط های شهری تاثیر آن را بر کنش ها و واکنش…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه