رضا محمدی در خصوص پروژه شهر ری:

در کنار شهرداری باید مردم را برای اصلاح و بهسازی فضای شهری آموزش دهیم

رضا محمدی، استاد دانشگاه و ری شناس با بیان اینکه میدان مرکزی شاه عبدالعظیم یک مکان تاریخی مهم است، گفت: میدان مرکزی شاه عبدالعظیم جایی است که قبلا در گذشته باغی وجود داشته که بعد تبدیل به پاساژ طلافروش‌ها شده است، سید جمال الدین اسدآبادی را در این باغ را دستگیر می‌کنند و با اسب روی برف‌ها می‌کشند؛ لذا این یک مکان تاریخی است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، رضا محمدی ادامه داد: اگر دایره‌ای به شعاع 500 متر از میدان شاه عبدالعظیم تا قسمت جنوب حرم عبدالعظیم، بازار بزرگ ری، میدان فرمانداری، خیابان دیلمان، میدان معلم و قلعه گبری گذر کند و دوباره به جنوب حرم بر گردد؛ این قسمت یک کلاف سردرگم و بسیار پیچیده به لحاظ پیچیدگی‌های شهری است.
او با اشاره به اینکه مشکل شهرری این است که دارای یک بافت کاملا سنتی بوده و کوچه‌هایی که وجود داشته بیشتر در محله‌های نفرآباد و هاشم آباد بودند، افزود: بعد از این بافت، محله پیلغوش و 24 متری شکل پیدا کرد و متأسفانه در این قسمت دوراندیشی نشده بود. ما معتقدیم که هسته مرکزی شهرها می‌میرند و در حاشیه‌ها متولد می‌شوند.
محمدی با بیان اینکه شهر، محلی برای زندگی یا مجتمع مسکونی متراکم با بافت خوانا و مرتبط به هم برای زیستن و برای فرهنگ سازی است بیان کرد: در شهرری آن تفکر سیاه و سفید حاکم نبوده و در یک مقطع زمانی تصمیم گرفته شد که در اطراف حرم در شعاع 500 متری کوچه‌های 6 متری برداشته شوند که با تأخیر بسیاری در مورد اطراف حرم اتفاق افتاد. در حال حاضر در کوچه‌هایی با عرض 6 متر تراکم 4 یا 5 طبقه می‌گیرند این به این معنی است که برای 30 سال آینده هم برنامه ریزی خاصی وجود ندارد. و اگر مجوزهایی که همچنان صادر می‌شود و تراکم‌هایی که صورت می گیرد به حال خود باقی بمانند احتمالا در 30 یا 40 سال آینده ما شهرری را به حالت متروکه و شهری که کارآمد نیست، می‌بینیم.
این ری شناس گفت: کارکردن روی ظواهر شهر یک نوع به حاشیه رفتن یا روی معلولی کار کردن است؛ در حالی که پشت همین ظواهری که تلاش می‌کنید چشم نواز شود به دلیل پیچیدگی‌های کوچه‌ها، ترافیک‌پذیری آن، تراکم، دچار به هم ریختگی و آشفتگی شده‌اند و باعث می‌شود زیباسازی نتواند چهره زیبایی به معرض نمایش بگذارد.
محمدی با اشاره به اقدامات شهرداری شهر ری در خیابان رازی گفت: زیباسازی که شهرداری در پیاده‌رو 24 متری یا رازی انجام داده و گلدان‌هایی که در اطراف چنارهای این خیابان قرار داده بسیار خوب عمل کرده است اما به چه علت شهرداری از حریم عمومی خود دفاع نمی‌کند و منجر به تبدیل آن به حریم خصوصی می‌شود.
به گفته این ری شناس، در خیابان رازی و جلوی برخی مغازه‌ها به دلیل وجود کارتن‌هایی انبار شده، میوه‌هایی که ریخته شده کثیف‌ترین موزاییک‌ها دیده می‌شود، و علت آلودگی‌هایی است که مغازه‌دارها ایجاد می کنند. شهرداری قبل از اینکه این مکان را به لحاظ فیزیکی درست کند، نگاهی از بیرون به دیدگاه و نگرش کسانی که در این منطقه ساکن هستند نسبت به حفظ و سلامت آن شهر بیندازد.
او با بیان اینکه شهرداری تلاش خود را برای اصلاح و بهسازی شهرری و ایجاد یک فضای فیزیکی مناسب انجام می‌دهد، گفت: باید به سراغ مردم برود، مغازه‌دارها باید آموزش داده شوند و دوره ببینید. آنها باید درک کنند که اینجا شهر است و از جیب مردم برای آن هزینه شده، از جیب مردمی که در آن زندگی می‌کنند.
محمدی با اشاره به اینکه هسته مرکزی و اولیه ری، شاه عبدالعظیم بوده است؛ افزود: به این دلیل این قسمت را جز هسته مرکزی می‌دانم زیرا حومه‌هایی مثل شهرک علاءالدین و قلعه گبری، شهرک حمزه آباد و جوانمرد قصاب یا دولت آباد در دهه 50 به وجود آمدند و جز بافت مرکزی ری نبوده‌اند. زمانی که شاه عبدالعظیم در بطن اولیه خود در حال مرگ بوده، در قسمت‌های حاشیه‌ آن یکسری شهرک‌های ناموزون به وجود می‌آید و با ساخت کمربندی‌های فعلی شهرری این حومه‌ها به شاه‌عبدالعظیم متصل می‌شوند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: لئاتریس آیزمن مترجم: روح الله زمزمه وانشناسی محیطی، جدیدترین شاخه از این رشته است که در آن متخصصان با بررسی فضای بصری در محیط های شهری تاثیر آن را بر کنش ها و واکنش…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه