دکتر علیرضا فلاحی در خصوص پروژه ناصر خسرو:

مدیریت بحران در زیباسازی و پیرایش شهری در نظر گرفته شود

دکتر علیرضا فلاحی، مدیر گروه سوانح و بازسازی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه زیباسازی شهری فرایند توسعه ویژگی های بصری است که با هدف ایجاد تناسب، امنیت و آرامش روانی و هماهنگی بین عناصر مختلف شهر در فضای شهر انجام می گیرد، گفت: با توجه به بحران خیز بودن کشور ما، پیرایش چهره شهری بدون توجه به مسئله مدیریت بحران صورت بگیرد مشکل آفرین خواهد شد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر، دکتر فلاحی، زیباسازی و پیرایش شهری را بحثی بسیار موثر در امور شهری ارزیابی و بر ضرورت توجه به بحث مدیریت بحران در این امر تاکید کرد و گفت: زیباسازی و یکنواخت کردن مناطق شهری موضوع بسیار خوبی است چرا که هر چیزی که از نظر بصری راحت تر و زیباتر باشد خود به خود شهروندان شهروند تر می شوند .
وی با بیان اینکه ما حتماً مسله بحران را باید در این زیباسازی و پیرایش شهری بگنجانیم، ادامه داد: زلزله اخیر کرمانشاه این نکته را به ما نشان داد که بسیاری از سازه های ما از نظر ایستایی پایدار بوده و در این حادثه عمدتا نماها، عناصر غیرسازه ای و عناصر الحاقی فروریختند.
دکتر فلاحی با تاکید براینکه بنابراین مدیریت بحران در زمینه زیباسازی و‌منظر شهری را نمی‌توان نادیده گرفت، گفت: موضوع بحران نیز اساسا از دو‌منظر عینیو ذهنی قابل بررسی است. ما در حال حاضر نماهای شهری خود را زیبا و متناسب می کنیم اگر حواسمان نباشد این نما می تواند تبدیل به عامل قتل افراد شود.
به گفته او در پروژه های بزرگی نظیر ناصر خسرو و میدان انقلاب سازمان زیباسازی اقدامات مفید پیرایش را انجام می دهد که در کنار این اقدامات بهتر است به این نکات مهم توجه شود.
این استاد معماری دانشگاه شهید بهشتی گفت: ما در زلزله بم این موضوع را دیدیم و این زلزله نشان داد که اکثر دیوارهای حایل و حیات، نماها، دست اندازه های بام و جداره ها ریزش کرد در حالی که ساختمان سالم بود و فقط ترک‌خوره بود. بنابراین اگر در منظر شهری صرفا جداره ها را زیبا کنیم و به این قضیه بی توجه باشیم یا صرفا ساختمان را مقاوم نماییم تنها بخشی از ایمنی را رعایت نموده ایم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب: مجموعه کتاب های آموزش عمومی زیباسازی شهری ناشر: موسسه نشر شهر تهیه شده در معاونت فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران شمارگان: 3000 نسخه نوبت و سال انتشار: چاپ اول 1391…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه