سعید سادات نیا، درخصوص پروژه انقلاب:

خیابان انقلاب ستون فقرات فرهنگی شهر تهران است

سعید سادات نیا، معمار و شهرساز با بیان اینکه خیابان انقلاب هم به لحاظ محتوا و هم به کالبد و شکل و به لحاظ کیفیت خیابان غنی‌ای و تاریخ مندی است، گفت: این خیابان، خیابانی شناسنامه دار است که نزدیک صد سال از عمر آن می گذرد و همیشه مرکز و محور یکسری مکان‌ رویدادهای خیلی مهم و تاریخی بوده است.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سعید سادات‌نیا با بیان اینکه هویت، ذاتی و درونی است و مثل آرایش کردن نیست که هر روز تغییر کند، ادامه داد: هویت وقتی اثر می کند که بستر، زمینه و ظرفیت‌های آن وجود داشته باشد.
نایب رییس اسبق انجمن صنفی مهندسان مشاور و معمار و شهرساز ایران با اشاره به اینکه دانشگاه تهران یکی از عناصر اصلی این خیابان است و ساختمان‌هایی که در آن ساخته می شود از نظر معماری دوره خود ساختمان‌های فاخری است افزود: شکل ساختمانی و کالبدی این ساختمان روی اندیشه ها و حتی معمار و باستان شناس فرانسوی آندره گودا که موزه ملی را ساخت تأثیرگذار بود.
او با تاکید بر اینکه این معماری تا کنار لبه‌های خیابان انقلاب را شکل می دهد و اطراف میدان انقلاب و از سمت راست به طرف دروازه شمیران ادامه می یابد، گفت: خیابان انقلاب هم لحاظ محتوا، کالبد؛ شکل و کیفیت خیابان غنی‌و تاریخ مندی است. خیابانی شناسنامه دار است حداقل نزدیک صد سال از عمر آن می گذرد و همیشه مرکز و محور یکسری مکان‌ رویدادهای خیلی مهم و تاریخی بوده است.
به گفته نایب رییس اسبق انجمن صنفی مهندسان مشاور و معمار و شهرساز ایران کالبد مرکز شهر تهران و مرکز تاریخی فرهنگی تهران و این خیابان خاطره‌انگیز با خود یکسری خاطراتی حمل می کنند که ارزشهای آنها است.
او با تاکید براینکه ارزش‌ این نیست که مثلا نقاشی‌‌های عجیب و غریب روی دیوارها بکشیم یا پوسترهای بزرگ نصب کنیم و درواقع بزک و دوزک کنیم، گفت: ذات این خیابان زیباست. هر چه سن آن بیشتر می‌شود ارزش آن بیشتر می‌شود. کافی است تابلوهای اضافه و زوائد از نماها حذف شود.
سادات نیا با اشاره به انیکه زمان عامل مهمی است، ادامه داد: ردپایی که زمان در شهر، بنا، نمای شهری و در فضا می گذارد کیفیت به وجود می آورند، مکان را معنی می کند و به آن ارزش فرهنگی و عمق می دهد، به آن پیوند عاطفی با مردم می‌دهد و یکسری مکان رویداد به وجود می آید و در حقیقت فضاهای شورانگیز، عاطفه انگیز و زندگی‌بخش به وجود می آید.
این معمار و شهرساز با اشاره به اینکه شاید صدها گالری، کافه و رستوران در مرکز تهران به وجود آمده است، گفت: بهترین مکان‌ها برای توریست‌ها و گردشگران خارجی همین مراکز تهران است. طبق آماری که دو سال پیش گرفته شده حدود 80 مکان جدید فرهنگی از گالری گرفته تا کافه‌ها و حتی مراکز تفریحی، کتابفروشی، مراکز نشر و مکان‌هایی از این قبیل در این خیابان به وجود آمده است.
او خیابان انقلاب را ستون فقرات فرهنگی شهر تهران دانست و افزود: خیابان انقلاب تا میدان آزادی که همه راهپیمایی‌های بزرگ و اتفاقات مهم را در خود دارد، ادامه می‌یابد. این خیابان از سمت دیگر به طرف دماوند و خیابان تهران نو امتداد دارد که مجموعه‌ای تقریبا صنعتی است و در آن یک مرکز خیلی غنی فرهنگی به وجود آمده که این روزها مدام در حال رشد است.
وی ادامه داد: محور انقلاب برای نسل من و خود من یک محور فرهنگی است. کارهای خوبی در این خیابان انجام شده و نیازی نیست که مثلا درآن برج بسازیم، کافی است آنرا تمیز و مرتب کنیم بعد ببینید چه آغوش بازی برای در برگرفتن همه کسانی که به دنبال ارتقای فرهنگ، آرامش، شعور، دانش و هنر هستند، دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • آقای محمدرضا بمانیان و خانم فریال احمدی این کتاب شامل 5 فصل اصلی (1- طراحی منظر، 2- اکولوژی منظر، 3- برنامه ریزی منظر، 4- مرمت منظر، 5- روش ها در طراحی منظر) می باشد که…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه