دکتر بهمن ادیب زاده، در خصوص پروژه ناصر خسرو:

سیمای شهری باید تجلی عدالت اجتماعی باشد

دکتر بهمن ادیب زاده، دانشیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی مهم‌ترین هدف از پروژه پیرایش ناصر خسرو را حفاظت از بافت تاریخی و بناهای ارزشمند و احیای محور ناصرخسرودانست و گفت: از طرف دیگر پاسداشت تاریخ، خاطرات جمعی و هویت محلی از دیگر اهداف احیای این محور است.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر ادیب زاده با بیان اینکه در این پروژه سعی می کنیم الحاقیات و عوارض غیرضروری را حذف و جداره ها را پیرایش و بناهای تاریخی را مرمت و احیا کنیم، ادامه داد: تاثیر روحی و روانی زیبایی و پیرایش شهر بر روی شهروندان غیرقابل انکار است.
او با تاکید براینکه پدیده‌ها و عوامل سازنده یک شهر از نگاه بصری و دید شهروندان شامل دو بخش است، افزود: بعضی از فعالیت‌ها درون فضاهای شناخته شده جریان دارد که در حالت عادی برای همه شهروندان قابل مشاهده نیست، اما بخش دیگر فعالیت‌‌ها و فضاهای شهر در عرصه دید و مشاهده شهروندان قرار دارد که این جنبه‌ها مربوط به سیمای شهر است .
به گفته این استاد دانشگاه نمای ساختمان به عنوان پل ارتباطی بین فضای داخلی و خارجی مهمترین عامل برای معرفی تمام ویژگی های یک ساختمان است.
او با اشاره به اینکه امروزه افزایش جمعیت شهر تهران منجر به افزایش سرعت ساخت و ساز شده است، گفت: در این میان اعمال سلایق شخصی و غیرحرفه‌ای کارفرمایان ( که اغلب همان شهروندان و کاربران اصلی بنا هستند) در قالب استفاده از حقوق شهروندی و سهم خود از جداره شهری و درنتیجه ایجاد الگوها و سبک های متفاوت در معماری ساختمانها، به ویژه در نمای آنها گشته و همین آشفتگی در طراحی نماها موجب ایجاد سیمای گوناگون شهری در هر نقطه از شهر تهران شده است.
دکتر ادیب زاده ادامه داد: یکی از خواسته های فطری انسان میل به نظم و هماهنگی و پرهیز از اغتشاش و ناهماهنگی است چرا که نظم و هماهنگی موجب آرامش خاطر و اغتشاش و ناهماهنگی باعث پریشانی خاطر می‌شود.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی، ‌تعریفی از آلودگی بصری ارائه داد و خاطر نشان کرد: هرچیزی که به چشم انسان‌‌‌‏ها نازیبا بیاید و این نازیبایی را تشدید کند، آلودگی بصری نامیده می‌‌‌‏شود.
او با تاکید بر اینکه آلودگی بصری به عنوان زیر شاخه‌ای از آلودگی‌ها در حوزه محیط زیست به شمار می رود، افزود: از هر گونه آلودگی که در مرتبه اول چشم انسان را بیازارد و در مرتبه بعدی روح انسان را مکدر کند به طوری از دیدین آن به انسان حالت ناخوشایند و گرفتگی روحی دست بدهد باید دوری کرد.
این کارشناس حوزه شهری با تاکید بر اینکه آلودگی های بصری به مرور موجب تغییر دائقه بصری ودر درازمدت منجر به تغییر سبک زندگی شهروندان خواهد شد، گفت: آلودگی بصری موجب تضیع حقوق شهروندی نیز می شود و زیبایی و زیبا دیدن حق فطری انسان هاست وآلودگی های محیطی مانع این حقوق فطری است.
دکتر ادیب زاده با بیان اینکه زیباسازی شهری صرفا نگاه کالبدی و" کازمتیک " نیست بلکه باید تجلی عدالت اجتماعی باشد، ادامه داد: اهمیت دادن به زیبایی های بصری شهری علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر روح و روان شهروندان خواهد گذاشت از نظر عدالت اجتماعی نیز مسئله بسیار حائز اهمیت است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب مذکور به  همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به سه زبان فارسی،انگلیسی و عربی  در اواخر سال 1390 در سه هزارنسخه به چاپ رسید.کتاب حاضر شرح حال تصویری تهران قدیم و امروز میباشد ،که توسط…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه