حدیثه عسگری، در خصوص پیرایش ناصرخسرو:

هدف ارتقای کیفی خیابان و جذب گردشگر است

حدیثه عسگری، مهندس مشاور پروژه ناصرخسرو با بیان اینکه پیرایش و زیباسازی بافت های فرسوده در وهله اول به نظر می رسد تاثیری مطلوب در بافت ندارد ولی در واقع اینگونه نیست، گفت: وقتی کار پیرایش انجام می شود و جداره زیبا می شود ساختمان هایی که همجوار این جداره قرار گرفته اند به فکر ارتقای ساختمان های خود می افتند و به نوعی این امر علاوه بر ترغیب سایر بناها موجب ارتقای کیفی خیابان ها و همچنین جذب گردشگر می شود.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مهندس حدیثه عسگری به اقدامات جدی این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: اقدامات جدی این پروژه در حد 40 فونت پیرایش جداره های ساختمان های دو طرف ضلع شرقی و غربی محور است که شامل ساختمان های دارای ارزش تاریخی و ساختمان های میراثی است، در این محور 8 بنا ثبت شده و میراث است که کار جداره سازی این 8 بنا متفاوت تر از بناهای با ارزش دیگر در محور است و ورود سازمان زیباسازی به این بناها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و حتی به جزییات این بناها بیشتر توجه شده است.
این مهندس معماری تاکید کرد: بیشترین بناهای تاریخی معاصر از دوره صفویه و قاجار در همین منطقه بوده است، ناصر خسرو نخستین خیابان تاریخی و مدرن حصار ناصری در تهران است و همچنین تابلوهای زشت و بی تناسب مغازه ها، بالکن های اشغال شده با مصالح و ساخت نازل، یکسان کردن کرکره ها، سایه بان ها، تابلو ها و حذف زوائد، کانال کولرها و... در بدنه ناصرخسرو از علل در دسترس قرار دادن انجام این پروژه است.
او درمورد فعالیت های سازمان زیباسازی در این محور گفت: کاری که در محور ناصر خسرو انجام می شود شامل پیرایش جداره، حذف زواید، شستشوی ساختمان ها،‌ تعویض کرکره ها، یکسان سازی بدنه محور، تابلو سازی در محور، تزیینات گچی، تزیینات آجری، احیای بالکن های محور، تعویض در و پنجره ها ، تصرف ساختمان ها به شارع عمومی، شیرونی های محور و غیره است.
مهندس عسگری مهم ترین هدف از پیرایش محور ناصر خسرو را ارتقای کیفی خیابان، ایجاد مسیری بهتر برای گردشگران دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه طرح پیاده راه سازی خیابان ها در اولویت بود این اقدام موجب جذب گردشگر می شود و فضای بصری مناسب تر را برای عابرین پیاده و رفع آشفتگی های ساختمان ها ایجاد خواهد کرد.
این مهندس معماری به تاثیر بافت های فرسوده بر روی شهروندان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در محور چند ساختمان وجود دارد که در گذشته ساختمان متروکه بودند اما با انجام طرح زیباسازی آنها نیز به فکر افتادند یا تغییر کاربری داده و یا کاربردی متناسب با گردشگری و حضور عابر در این پیاده روها داشته باشند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب مذکور به  همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به سه زبان فارسی،انگلیسی و عربی  در اواخر سال 1390 در سه هزارنسخه به چاپ رسید.کتاب حاضر شرح حال تصویری تهران قدیم و امروز میباشد ،که توسط…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه