دکتر مجید ابهری، در خصوص پروژه ناصرخسرو:

در ساخت و سازهای شهری به زیبایی بصری و کاربرد رنگ ها توجه کنیم

دکتر مجید ابهری آسیب شناس و رفتار شناس، زیبایی بصری در ساختمان های شهری به مردم احساسی از امنیت و آرامش می‌دهد و حتی از میزان آسیب های اجتماعی و جرم و جنایت می‌کاهد. بر این اساس زیبایی نمای ساختمانها بویژه رنگ‌های شاد در بالابردن روحیه مثبت مردم موثر است و مسئولان ساخت و سازهای شهری در پروژههای خود به زیبایی های بصری ساختمان ها و بهره مندی از رنگ ها اهمیت بدهند.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران،این جامعه شناس همچنین به تاثیر روحی و روانی نمای ساختمان و محیط زندگی در شهروندان اشاره کرد و گفت: در محیط‌های شهری اولین چیزی که به چشم می‌خورد، نمای ساختمان‌هاست و نماهای نامطلوب شهری با ایجاد اختلال بصری، موجب آلودگی دیداری و در نهایت پریشانی و آشفتگی ذهنی و روانی ساکنان می‌شود و زمینه تشدید آسیب‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد. هماهنگی میان طبیعت و محیط زندگی انسان مقوله‌ای مهم است و نقشی اساسی در آرامش ذهنی و به‌دنبال آن احساس امنیت دارد.بنابراین یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر ساختمان، نما و ظاهر آن است که برای داشتن شهری زیبا باید به آن توجه ویژه‌ای نشان داد.
به گفته وی، زیبایی بصری در ساختمان ها به مردم احساسی از امنیت و آرامش می‌دهد و حتی از جرم و جنایت می‌کاهد. بر این اساس زیبایی نمای ساختمان ها بویژه رنگ‌های شاد در بالابردن روحیه مثبت مردم موثر است ، مسئولان ساخت و سازهای شهری در پروژه های خود این امر مهم را در نظر داشته باشند.
این جامعه شناس با بیان اینکه احساس تبعیض در بین ساکنان بافت های فرسوده بیشتر است، گفت: از نظر اجتماعی و روانی افراد ساکن در این گونه اماکن بستر فکری مناسبی برای احساس تبعیض اجتماعی دارند چرا که فرقی در مقایسه خود و خانه شان با دیگران اقدام می کنند دچار افسردگی روحی می شوند. بنابراین با توجه به پایین بودن سطح اجاره ها در این گونه بافت ها مهاجرین و افراد غیر ایرانی در این منازل سکونت کرده و همین عامل موجب ایجاد رفتارهای فرهنگی و اجتماعی و گسترش آسیب های اجتماعی می شود.
دکتر ابهری خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه انجام هر گونه تغییرات در بافتهای فرسوده از سوی ساکنان و حتی مسئولان هزینه های بی مورد قلمداد می شود. بنابراین این ساختمان ها به حال خود رها می شوند در نتیجه ساکنان آن مشمول تئوری "پنجره شکسته"( رفتارهایی که موجب به هم زدن امنیت روانی افراد می شود)، در روانشناسی می شود و از نگاه زیبایی های ظاهری نیر این محلات باعث آزارهای بصری و روحی شهروندان می گردد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب مذکور به  همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به سه زبان فارسی،انگلیسی و عربی  در اواخر سال 1390 در سه هزارنسخه به چاپ رسید.کتاب حاضر شرح حال تصویری تهران قدیم و امروز میباشد ،که توسط…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه