مهندس انوشفر، درخصوص پروژه پیرایش و بهسازی محور انقلاب:

خیابان انقلاب یکی از مهمترین مراکز پیداش شهر تهران است

مهندس امیرمسعود انوشفر ، معمار برجسته شهری با بیان اینکه اولویت‌بندی برای زیباسازی خیابان‌های تهران باید براساس تاریخ رشد شهر تهران یعنی از دوره ناصری باشد، گفت: خیابان انقلاب یکی از مهمترین مراکز شهر تهران و پیداش شهر تهران است.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباساز شهر تهران، امیر مسعود انوشفر با اشاره به اینکه بی‌دلیل نبود که یک مرتبه همه مراکز فرهنگی مثل تئاتر شهر، اپرای شهر، مدرسه البرز، مدرسه انوشیروان دادگر در این خیابان شکل می گیرد، ادامه داد: خیابان انقلاب یک جنبه تاریخی هویتی دارد، ویژگی این خیابان ویژگی فرهنگی و تاریخی‌ آن است. خیابان انقلاب روی حصار ناصرالدین شاه قرار دارد یعنی در دوره پهلوی اول خندق ناصری را پر کردند که در ابتدا اسم آن را شاه رضا گفته بودند و بعد از انقلاب اسم خیابان به "انقلاب" تغییر یافت.
به گفته او خیابان انقلاب از این منظر که به عنوان یک مرکز فرهنگی سال‌های سال شکل گرفته و یک قطب مهم آریستوکراسی تهرانی آنجا زندگی می کردند مهم است. 53 خانه قدیمی با ارزش داریم که مالکین از ارزش آن بی خبر هستند زمانی که ما اینجا را مرمت می کنیم تازه به ارزش آن پی می‌برند. اکثر مالکین قصد خراب کردن این خانه‌ها و ایجاد ساختمان‌های چندطبقه جای آن را داشتند اما زمانی که ما به همت سازمان زیباسازی این‌ خانه‌ها را از زیر غبار در آوردیم تازه فهمیدند چه ارزشی دارند، الان اجازه تعویض یک پنجره را هم نمی‌دهند و می‌خواهند که به جای تعویض مرمت شود.
مهندس انوشفر ادامه داد: هویت شهری خاطره‌ی شهری است. در نتیجه رسیدگی به هویت تاریخ یک وظیفه فرهنگی و شهروندی است. مثلا می‌دانید چند میلیون نفر برای دیدن هویت تاریخی فرانسه به این کشور می‌روند یا به خاطر هویت اسپانیولی به کشور اسپانیا می‌روند؟ حجم توریسم و جهانگردی و تمامی این‌ها چه ارزش افزوده‌ای برای یک شهر و اقتصاد آن به همراه دارد باید به این جنبه‌ها توجه شود.
او با اشاره به اینکه خوشبختانه در حال حاضر نوستالژیک در نسل جوان خیلی بیشتر از نسل‌های گذشته شده است، افزود: من خیلی از این جوان‌ها را می‌بینم که دوست دارند بدانند سهراب سپهری در چه خانه‌ای زندگی می‌کرده، طبیعتاً یک تأثیر بسیار غنی فرهنگی خواهد داشت چون جامعه‌ای که وارد مدنیت شده احتیاج به هویت تاریخی خود دارد.
مهندس انوشفر با اشاره به اینکه همه خیابان‌ها باید زیباسازی شوند، گفت: اگر بخواهیم برای زیباسازی خیابان‌های تهران اولویت‌بندی کنیم باید براساس تاریخ رشد شهر تهران باشد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کارفرما: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سازمان زیباسازی مشاور: شرکت طراحان نورپردازان ایده مطالعه شهرسازی از دوران گذشته، به ویژه شهرسازی در ایران بعد از اسلام، گویای آن است که همواره میدان مانند دیگر عناصر موثر…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه