حامد رضایی، معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران:

احیا محور انقلاب تمایل مالکان برای بازگشت به فضاهای رها شده را بیشتر می کند

حامد رضایی، معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه پروژه حذف زوائد و پیرایش شهری محور انقلاب در دستور سازمان قرار دارد، گفت: یکی از نتایج بهسازی فضاهای شهری، حذف زوائد و الحاقات بصری مانند مرمت نما و جداره ها، برداشتن زوائد و بهسازی بالکن های نامناسب احیا و ارتقای کیفیت نما و منظر شهری است.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، او با اشاره به احیای محور انقلاب، ادامه داد: احیای محورهای اصلی شهر منجر به زنده شدن شهر می شود.
حامد رضایی با تاکید براهمیت محور و انقلاب و داشتن فضاهای تاریخی و در عین حال یک فضای فرهنگی مهم، افزود: محور انقلاب داری سابقه تاریخی و فرهنگی بسیار خوبی است که نباید آن را نادیده گرفت به همین دلیل همزمان با اجرای پروژه پیرایش شهری در این محور به شناسایی فضاهای تاریخی پرداختیم.
معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه محور انقلاب، دارای 20 پلاک با ارزش تاریخی و هویتی مربوط به دهه 40 و 50 شمسی است، گفت: پیرایش و مرمت نمای این پلاک ها با توجه به قدمت تاریخی و اهمیتی که داشتند در اولویت کار سازمان قرار گرفته و مطالعات تاریخی و طرح های مطالعاتی برای این کار صورت گرفت.
او با تاکید بر اینکه در محور انقلاب یک پلاک مربوط به دوره قاجار می باشد، افزود: متاسفانه به مرور زمان و به دلیل فرسودگی فضا و محیط سیما منظر شهری کیفیت این بنا پایین آمده است و بنا تاریخی فوق متروک شده.
حامد رضایی، ضمن اعلام این خبر مالکان اکثر بناهای تاریخی و با هویت محور را ترک کرده اند تاکید کرد پروژه حذف زوائد و بهسازی نما می تواند منجر به بالابردن کیفیت این بناها و تمایل صاحبان و مالکان برای برگشتن آنها به محور شود.
معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه بعد از حذف زوائد بصری از این محور، شاهد رونق فضاهای فرهنگی در محور انقلاب بوده ایم، گفت: بهبود فضاهای بصری و مرمت و احیا این خانه های تاریخی منجر به تمایل بازگشت مالکان به این خانه ها شده است.
او با اشاره به تمایل حضور صاحبان مشاغل مختلف برای بازگشت به ساختمان هایی که پیش از این رها کرده اند، ادامه داد: با توجه به احیا و باززنده سازی فضاهای تاریخی محور انقلاب، بسیاری از مالکان قصد بازگشت به املاک رها شده را دارند و از تخریب بناهایی که در اختیار داشته اند، منصرف شده اند.
حامد رضایی به اقدامات صورت گرفته در محدود میدان فردوسی تا چهارراه ولیعصر(عج) اشاره کرد و گفت: تابلوهای معرف کاربریهای تجاری که برای این محدوده طراحی شده با استفاده از المان هایی است که در جداره این محور تاریخی وجود دارد که در این خصوص کارعلمی و مطالعاتی صورت گرفته است.
او همچنین به بهسازی مبلمان شهری و ساماندهی و روشنایی این محور اشاره کرد و ادامه داد: ساماندهی پایه چراغ ها کیوسکهای مطبوعات ، سطل زباله، نیمکت و راهبند و تبدیل فضای بی دفاع شهری که در زیر پل کالج قرارداد به فضای شهری با کیفیت از جمله اقدامات پیش بینی شده از سوی سازمان زیباسازی در این محور خواهد بود.
به گفته معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران اقدامات بهسازی و مرمت در محور انقلاب تا پایان سال 96 به سرانجام می رسد و قطعاّ شاهد یک فضای فرهنگی در خور شان تهران در این محور خواهیم بود.

فراخوان صفحات داخلی

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه