دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق

دایره خلاق رویدادی پویا و خلاق است

دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق گفت: دایره خلاق رویدادی پویا و خلاق است که در سال های اخیر تاثیر فراوانی بر حرفه طراحی و کیفیت مبلمان شهری به طور خاص گزارده است.

وحید چوپانکاره دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق در اختتامیه سومین جشنواره ملی مبلمان شهری با محوریت کودک (دایره خلاق) که در باغ کتاب شهر تهران برگزار شد، گفت:خرسندیم از اینکه جشنواره ملی طراحی مبلمان شهری با نام ارزشمند دایره خلاق در این دوره با محوریت کودک و رویکردهای هفتگانه تعیین شده توسط هیات داوران با همت و حمایت بی دریغ مسئولان ارجمند سازمان زیباسازی شهر تهران برای سومین سال متوالی سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرا گردید.

وی افزود: دایره خلاق رویدادی پویا و خلاق است که در سال های اخیر تاثیر فراوانی بر حرفه طراحی و کیفیت مبلمان شهری به طور خاص گذاشته است.

دبیر هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق ادامه داد: فرآیند قضاوت و داوری در چنین رویدادی سخت و دشوار است و رعایت دقیق و صد درصد شرکت کنندگان جز بر عالمان غیب میسر نیست اما اعتقاد ما بر آن است که شیوه ها و فرآیندهای تفکر شده خشنودی و رضایت بیشتری از مخاطبان و حاضران در یک آزمون یا یک مسابقه را برقرار می کند.

چوپانکاره ادامه داد: از این رو در این دوره همانطور که تمامی اقدامات در وب سایت و کانال تلگرام و اینستاگرام جشنواره به سرعت و شفاف به اطلاع همگان به ویژه شرکت کنندگان رسانده می شد برای انتخاب نفراتی که براساس فراخوان، مقرر شده بود رتبه بندی و جوایز اهدا شود سه مرحله داوری و یک مرحله اصالت سنجی با حضور 12داور از حوزه های طراحی صنعتی، معماری و شهرسازی، الگنومی و مواد، از دانشگاه های مختلف و با سابقه کشور در حضور دبیر جشنواره و ناظران سازمان برگزار شد و حاصل آن اکنون در نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره قابل رویت و ملاحضه است.

وی گفت: ملاک انتخاب آثار از 273 اثر رسیده در مرحله اول شاخص ها و رویکردهای اعلام شده در فراخوان جشنواره و ملاک انتخاب آثار از طرح ها و ماکت های ارائه شده در مرحله دوم 20 شاخصی بوده است که جزئیات آن در فرم مربوطه به اطلاع همگان رسیده است.

وی افزود: بالاخره در مرحله سوم نیز آثار و نمونه های ساخته شده در مقیاس یک به یک بر مبنای این شاخص ها، شاخص های ده گانه داوری و رده بندی شده اند.
1. فراگیری: به معنای تاثیرات و نقش محصول در یادگیری و آموزش
2. تعامل: به معنای چگونگی ایجاد علاقه در کودک برای برقراری ارتباط و استفاده از محصول
3. جذابیت بصری شامل رنگ، بافت و نظیر آن
4. سادگی در راحتی به هنگام استفاده
5. ایمنی یا رعایت اصول فیزیولوژی یا ارگونومیک و امنیت کاربران
6. یادسپاری به معنای عدم نیاز کودک به همراهی یا هدایت دیگران پس از نخستین تجربه بازدید از محصول
7. سازگاری یا میزان تطابق اثر با ویژگی های اجتماعی و فرهنگی و شیوه های رفتاری جامعه کنونی
8. امکان پذیری و قابلیت تولید و توجیه اقتصادی اثر برای تولید
9. ماندگاری یا رعایت ملاحضات طراحی برای افزایش دوره عمر مفید و کاهش فرایند نگهداری و امکان بازیابی
10. نوآوری و یا میزان بهره گیری طراح از عناصر نوآورانه و خلاق در طرح است.

چوپانکاره تاکید کرد: سعی و تلاش دائمی در فرایند یاد شده، پرهیز از ایجاد هرگونه سوءالظن احتمالی و رعایت حداکثری حقوق شرکت کنندگان بوده است. به باور هیات داوران آثار جشنواره در این دوره با توجه به محوریت اصلی تعریف شده یعنی کودک از ارزش خاصی برخوردار است زیرا آنان نه فقط به عنوان آینده سازان بلکه به عنوان افراد دارای هویت و حقوقی مستقل قابل احترام و ارزشمندند. به همین دلیل حاصل موضوع انتخابی جشنواره توجه به نیازهای جسمی و روحی شهروندانی است که شکوفایی خلاقیت و فرهنگسازی آنان آینده ای زیباتر را رقم خواهد زد.

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه