دکتر مسجد جامعی در اختتامیه سومین جشنواره ملی مبلمان شهری مطرح کرد؛

کودکان در شهر تهران به رسمیت شناخته نمی شوند / شهر تهران کودکانه نیست

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: جای فعالیت های مربوط به حوزه کودک و نوجوان در بخش دایره خلاق خالی بود به همین دلیل در خصوص برگزاری این جشنواره از دکتر علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران تشکر می کنم.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری تهران، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در سومین جشنواره ملی مبلمان شهری با محوریت کودک (دایره خلاق) که امروز در باغ کتاب شهر تهران برگزار شد، با بیان اینکه جای فعالیت های مربوط به حوزه کودک و نوجوان در بخش دایره خلاق خالی بود، گفت: در خصوص برگزاری این جشنواره از دکتر علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران تشکر می کنم.
وی با بیان اینکه از سالهای گذشته تاکنون در حوزه شعر، کتاب و تصویرگری کودک رشد خوبی داشته ایم، افزود: هم اکنون در کشور تشکل نویسندگان کودک و نوجوان نسبت به گذشته قدرتمندتر شده به گونه ای که در ارزیابی ها آثار تصویرگران کودک و نوجوان را داریم که منشاء تحول در کتاب کودک هستند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: هم اکنون کتاب کودک برای خودش جایگاه مسابقه ای دارد و ناشران کتاب کودک بعد از ناشران عمومی اولین ناشران تخصصی در کشور هستند.
مسجدجامعی امروزه بانوان در حوزه تصویرگری کتاب کودک حرف اول را می زنند، گفت: طی سالهای گذشته حتی در شعر و قصه و داستان هم پیشرفت های بسیار خوبی داشتیم اما جای خالی طراحی صنعتی از جنس شکل و حجم و رنگ احساس می شد.
وی با اشاره به اینکه جای محیط های تخصصی کودک در شهر خالی است، افزود: اگر به کتاب فروشی های کودک مراجعه کنید حتی در این مکان ها هم جای خالی طراحی صنعتی برای کودکان را احساس می کنید به گونه ای که اگر به شهرک غرب مراجعه کنید با وجود تمام سرمایه گذاری های انجام شده از مبلمان کودک در این مکان خبری نیست.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه در مجموعه های شهر تهران لازم است که ذهن به سمت کودکان برود، گفت: هم اکنون طراحی مبلمان فضاها کاملا بزرگسال است ولی آثاری که ارائه می شود کودکانه است و این به معنی آن است که کودکان در شهر به رسمیت شناخته نمی شوند.
مسجدجامعی با بیان اینکه شهر تهران اصلا کودکانه نیست، تاکید کرد: این شهر برای افراد توانمند، بزرگسال و جوان طراحی شده است چراکه در شهر حتی آبخوری کودک را مشاهده نمی کنیم و همچنین جایی که کودک بتواند نشیمنگاه داشته باشد برای وی وجود ندارد و این یعنی اینکه آناتومی کودک در این فضاها وجود ندارد.
وی ادامه داد: امروز زدن کلید و پریز برای ما عادی شده است اما آن زمانی که کلید و پریز را طراحی می کردند هیچ نسبتی بین کودک و این خدماتی که در شهر باید داده شود، تعریف نشده و حتی به یک تولید صنعتی هم نرسیده است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: در گذشته کودکان مشارکت بیشتری در فضاهای بازی و آموزش ها داشتند و از خلاقیت آنها نیز استفاده می شد.
مسجدجامعی با بیان اینکه در گذشته به ما کاشت درخت، نوع گل و غیره را یاد می دادند، تاکید کرد: امروزه به کودک اجازه یادگیری داده نمی شود و ما در فضای فعلی از ظرفیت کودکان استفاده نمی کنیم.
وی یادآور شد: هیچ اشکالی ندارد که ما اجازه دهیم کودکان خود پارک محلی را طراحی و گل کاری کنند این کار بهتر از آن است که یک نفر خسته از جای دوری بیاید و پارک را گل کاری کند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: کودک در طراوت، مشارکت، بهره برداری و کاهش هزینه ها تاثیرگذار است به همین دلیل مدیریت شهری باید به این موضوع توجه کند.
مسجدجامعی گفت: در گذشته در زندگی ما این امکان وجود داشت که باغچه و درخت در حیاط باشد اما در زندگی امروزی ها به دلیل آپارتمان نشینی این امکان وجود ندارد به همین دلیل فضای شهر باید جایگزین آن فضای بیرونی بشود.
وی اضافه کرد: امروزه در طراحی های کلان هم به کودکان توجه نشده به گونه ای که هر مجتمع مسکونی که ساخته می شود به تعداد واحدهای آن مجتمع فضایی برای وسیله نقلیه در نظر گرفته می شود اما فکر نمی کنند که در این مجتمع بالاخره بچه ای هم هست و باید برای وی هم فضایی در نظر بگیرند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: خلاء های به وجود آمده کار مدیریت شهری را دوچندان کرده است به این دلیل که فضایی را که قبلا خانه پاسخگو بود امروزه باید شهر و مدیریت های شهری به نوعی پاسخگو باشند.
مسجدجامعی ادامه داد: امروزه اگر باغچه ای وجود ندارد به هرحال پارک های محلی باید جایگزین این باغچه ها شوند.
وی با بیان اینکه سازمان زیباسازی به این موضوع توجه ویژه ای کرده است، گفت: باید به هر شکلی به موضوع کودکان شهرمان توجه شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: گزارشی که در خصوص مسائل شهر قزوین مطرح شده بود برای بچه ها اطمینان بخش ترین مکان خانه و پارک های محلی و ناامن ترین مکان ها در بالاترین نقطه خیابان های اصلی و فرعی و بعد از آن بیمارستان ها و درمانگاه ها بود.
مسجدجامعی تاکید کرد: باید موضوعات شهر را با کودکان درهم ببینیم و شرایطی را ایجاد کنیم که بتوانند در شهر احساس امنیت و آرامش کنند چراکه اگر این احساس امنیت و آرامش به وجود نیاید پریشانی خاطر در همه زندگی و شخصیت کودک اثر می گذارد.
وی ادامه داد: دوستان در کنار تشکل های تصویرگرا کودک، نویسندگان و طراحان صنعتی حوزه کودک باید تشکلی ایجاد کنند تصویرگران کتاب کودک خود شخصیت حقوقی دارند و وزارت ارشاد، کانون پرورش کودکان و نوجوانان و همچنین آموزش و پرورش می تواند برای انجام این کارها از آن ها حمایت کند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: با ذهن بلندی که آقای دکتر موسوی و همکارانشان دارند امیدوارم شاهد تشکلی باشیم که کسانی که در حوزه طراحی صنعتی رنگ و حجم در خصوص کودکان کار انجام می دهند بتوانند خودشان این تشکل را ساماندهی کنند.
مسجدجامعی یادآور شد: امیدواریم شاهد شهرهای دوستدار کودک با طراوت بیشتر باشیم چراکه همین فضاهای موجود را می توانیم به عنوان فضاهای امن برای کودکان تبدیل کرد و ظرفیت های بازی و خنده و خلاقیت را به شهر برگردانند تا شهر این همه تلخ خشک و بی روح نباشد.
وی گفت: بچه ها می تواند این شهر را خلاق، جذاب و شاداب کنند و این کاری است که هنرمندان در آن نقش اساسی و مهمی دارند و ما هم به عنوان مدیریت شهری می توانیم به این خلاقیت کمک کنیم.

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه