سیدرضا مرتضایی، عضو هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق:

دایره خلاق باورپذیری را در جامعه گسترش می دهد

عضو هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق گفت: در دوره نخست باور این مساله که آثار به نمایش درآمده متعلق به هنرمندان داخلی است، باور پذیر نبود لذا این اتفاق و رویداد سبب شده که نوعی اعتماد به نفس و باورپذیری در میان طراحان و مردم ایجاد شود که با اهداف ملی ما در حوزه اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سید رضا مرتضایی، عضو هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق با اشاره به اهمیت توجه به فرهنگسازی در جامعه گفت: به طور حتم جشنواره هایی چون دایره خلاق با تداوم خود می توانند بخش حرفه ای هنرمندان و فعالان جامعه را به سمت خود جذب کند و به تدریج به کسب اعتبار بیشتر در این راستا دست یابد.
وی افزود: تبدیل شدن این جشنواره به یک اتفاق دائمی باعث می شود که دایره خلاق نیز مانند سمپوزیوم تهران بتواند جایگاه ملی و بین المللی خود را به دست آورد و آثاری را ارائه کند که قابل تامل و دارای سطح کیفی بالایی است.
عضو هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق حضور دستاوردهای این رویداد در شهر را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: با وجود اینکه سیاستگذاری جشنواره در بدو امر با آنچه که امروز انجام می شود، متفاوت است اما حضور دستاوردها و نتایج این جشنواره در فضاهای شهری و عمومی تاثیر بسیار خوبی بر جامعه دارد کما اینکه در سال نخست اجرایی شدن این جشنواره شاهد استقبال خوب مردم از آثاری که در اطراف برج میلاد به نمایش درآمده بود، بودیم.
مرتضایی بیان کرد: در دوره نخست باور این مساله که آثار به نمایش درآمده متعلق به هنرمندان داخلی است، باور پذیر نبود لذا این اتفاق و رویداد سبب شده که نوعی اعتماد به نفس و باورپذیری در میان طراحان و مردم ایجاد شود که با اهداف ملی ما در حوزه اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد.
وی تصریح کرد: به نظر من مردم ما حق دارند که برای پول مالیاتی که پرداخت می کنند از بهترین امکانات بهره مند شوند به همین خاطر می توان گفت که این حوزه بهترین نقطه برای صرف سرمایه ملی و مالیات های مردمی است که جامعه نیز از آن بهره مستقیم دریافت می کند.
عضو هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق، آثار این دوره از جشنواره را مثبت خواند و گفت: به نظر من امسال مسیر جشنواره دچار بهبود شده است هر چند که تا ایده آل هایی که از دوره نخست تعیین شده بود، فاصله داریم اما در مجموع من سطح آثار را خوب ارزیابی کردم.
مرتضایی «شهر دوستدار کودک» را یک مفهوم عمیق و زیربنایی خواند و در این باره اظهار کرد: در تمام دنیا هنگام ساخت محلات یک شهر اقشار مختلف جامعه نظیر سالمندان، کودکان، معلولین و .... مد نظر قرار می گیرند لذا شرایط به گونه ای است که شهر در همان ابتدای ساخت تمام استانداردها را مد نظر قرار می دهد اما متاسفانه ما در تهران و سایر شهرهای کشور از این موضوع غفلت کرده ایم به همین خاطر خلاء های مختلفی در حوزه کودکان، معلولان، سالمندان، مادران و... شاهد هستیم که صرفا با نصب چند اثر پوشش داده نمی شود چرا که این مفهوم بسیار عمیق و کلی است.
وی برگزاری جشنواره را جرقه ای در راستای بهبود عملکرد مبلمان شهری دانست و بیان کرد: از نظر من جشنواره دایره خلاق اقدام خوبی است اما این بدان معنا نیست که صرفا اقدامات را به این بخش محدود کنیم در واقع جا داشت که از نظر زمانبندی، تعاریف و اجماع گروه های صاحب نظر این جشنواره اقدامات بهتری را شاهد باشیم.
عضو هیات داوران سومین جشنواره ملی دایره خلاق تصریح کرد: شهر دوستدار کودک دارای مفهومی عمیق و ریشه ای است به این معنا که باید تمام ارکان شهری از خیابان گرفته تا مبلمان شهری به کودک توجه کند این در حالی است که ما در تهران بیش از 80 درصد فضای شهری را به خودروها اختصاص داده ایم لذا بحث شهر دوستدار کودک بسیار گسترده تر از مفهوم جشنواره است و باید به نحوی اجرا شود که کودک بتواند همراه خانواده به تعامل با دیگران و محیط شهری بپردازد به همین خاطر نیاز است که زیرساخت ها را مد نظر قرار دهیم و روی آن تاکید داشته باشیم.
مرتضایی حضور دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های هنری در جشنواره دایره خلاق را یک اتفاق مثبت خواند و بیان کرد: در محیط های دانشگاهی می بینم که دانشجویان و فارغ التحصیلان جشنواره را دنبال می کنند و به آن علاقمند هستند لذا فکر می کنم که این رویداد یک فرصت مناسب بریا بروز توانایی هایی است که در درون این افراد وجود دارد لذا می توان از پتانسیل این بخش بهره برد و بازخوردهای گسترده تری را دریافت کرد.

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه