ماریا بلن رومرو: سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران از مدیریت خوبی برخوردار است

عضو هیات داوران هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، رشد این رویداد هنری را قابل توجه دانست و این موضوع را به مدیریت حرفه‌ای سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران نسبت داد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، ماریا بلن رومرو منتقد، نظریه‌پرداز و مدیر هنری که تز دکترای تاریخ هنر خود را با موضوع سمپوزیوم‌ها ارائه داده و به عنوان داور هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران این روزها به ایران سفر کرده، گفت: من تز دکتری خود را در مورد سمپوزیوم‌ها ارائه دادم و برای همین سمپوزیوم‌های مختلفی را مورد بررسی قرار دادم و نقاط مثبت و منفی سمپوزیوم‌های دنیا را همیشه یادداشت کردم و به عنوان منتقد هنری این رویدادها را دنبال می‌کنم.
وی که سه سال پیش نیز از سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران دیدن کرده، در ارزیابی خود از هشتمین دوره این رویداد هنری گفت: سمپوزیوم تهران نسبت به سه سال پیش که به آن وارد شدم، رشد داشته و نکات مثبت‌اش بیشتر شده است. البته رشد و تغییرات آن شامل یه جهش ناگهانی نبود بلکه رشد قابل توجه و منطقی داشته است.
رومرو این تغییرات مثبت را نتیجه مدیریت خوب سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران ذکر کرد و گفت: این تغییرات منطقی که در سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران شکل گرفته به مدیریت خوب این سمپوزیوم باز می‌گردد. نکته مهم این مسئله در این است که کلیه عوامل اجرایی این رویداد مجسمه‌ساز و هنرمند هستند و این رویکردهای سبب شده تا هنرمندانی که به سمپوزیوم می‌آیند، بتوانند راحت مشکلات‌شان را حل کنند.
وی افزود: نتیجه دیگری که این رویکرد داشته این است که در چیدمان سایت سمپوزیوم، کیفیت متریالی که انتخاب شده و از همه مهمتر انتخاب هنرمندان سمپوزیوم، شاهد یک جریان حرفه‌ای و اصولی باشیم؛ زیرا اگر به سایر سمپوزیوم‌های مختلف دنیا نگاه کنید، بیشتر این سمپوزیوم‌ها بر اساس ارتباطات دوستانه شکل می‌گیرند و برای همین شاهد هستیم که تعداد هنرمندانی که در سمپوزیوم‌های مجسمه‌سازی شرکت می‌کنند، افراد محدود هستند که در همه سمپوزیوم‌ها اغلب حضور دارند. اما سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران با توجه به محیط دوستانه‌ای که دارد همواره تلاش کرده تا با بررسی اصولی آثار هنرمندان، دست به انتخاب زند و در هر دوره شاهد چهره‌های جدیدی در این سمپوزیوم هستیم.
این منتقد هنری ادامه داد: این رویکرد حرفه‌ای، بار بخش آموزشی سمپوزیوم مجسمه سازی تهران را نیز بالا برده و من خوشحالم که در هشتمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران شاهد هستم که تعدادی از دانشجویان مجسمه‌سازی که سه سال پیش در بخش دانشجویی بودند، امروز در بخش هنرمندان حرفه‌ای حضور دارند و به خلق اثر می‌پردازند.
عضو هیات داوران هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران، بخش دانشجویی سمپوزیوم را یکی از نکات قابل توجه آن دانست و گفت: زمینه آموزشی و گفتمان هنری که سمپوزیوم تهران برای خود تعریف کرده، بسیار قابل توجه است و من در هیچ سمپوزیوم دیگری این موضوع را ندیده‌ام. زیرا در سمپوزیوم‌های دنیا دانشجویان را اغلب برای بخش دستیاری هنرمندان حرفه‌ای در نظر می‌گیرند و در هیچ سمپوزیومی شرایط خلق اثر به دانشجویان داده نمی‌شود. این رویکرد سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران سبب شده تا دانشجویان چه در جهت کسب تجربه عملی و تئوریک و چه در زمینه ایده‌پردازی و رساندن این ایده به اجرا با تکنیک مورد نظر، آموزش ببینند. نتیجه این موضوع هم همین است که هنرمندان دانشجوی چند دوره قبل امروز در بخش حرفه‌ای به ساخت مجسمه مشغول هستند.
ماریا بلن رومرو درباره ملاک داوری آثار هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: برای من ایده‌پردازی، محتوا و تکنیک هنرمند، همزمان مورد نظر قرار دارد. زیرا من هیچ یک از این سه مورد را از هم جدا نمی‌دانم و به هم پیوسته هستند. اینکه هنرمند به چه می‌اندیشد و چه احسای دارد و با چه تکنیکی به این احساس و ذهنیت خود می‌رسد به نظرم ازهم جدا نیستند و در داوری من این سه را در کنار یکدیگر ارزیابی خواهم کرد.
این منتقد هنری در پایان گفت: من در این چند روز که با آقای مجتبی موسوی دبیر سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران آشنا شدم و مجسمه‌های او را دیدیم، به این نتیجه رسیدم که او به عنوان یک هنرمند تلاش زیادی برای مجسمه‌سازی کشورش می‌کند. اینکه یک هنرمند حرفه‌ای کار خود را کنار بگذارد تا با برپایی سمپوزیوم و دیگر رویدادهای مجسمه‌سازی در راه رشد این هنر در کشورش بپردازد یک فداکاری بزرگ است و معتقدم نتیجه این از خودگذشتگی نیز رشد هنر مجسمه‌سازی ایران است که تاکنون اتفاق افتاده و فکر می‌کنم ادامه داشته باشد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • سازمان زیباسازی شهر تهران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، کتاب " تهران تا انتها حضور" را منتشر کرد. موضوع راهپیمایی هایی که به مناسبت انقلاب اسلامی ایران در تهران انجام شده است در کتاب…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه