عباس برزگر گنجی:

با توجه به جایگاه شاهنامه در بین ایرانیان دلبستگی خاصی به اثر "رزم نخست رستم و افراسیاب" دارم

هنرمند نقاش اجرای اثر "رزم نخست رستم و افراسیاب" را یک کار استثنایی خواند و گفت: با توجه به اینکه شاهنامه و فردوسی در نزد ما ایرانیان احترام و جایگاه خاصی دارد، بازخورد اثر در بین مردم بسیار خوب بود اما آنچه که قابل توجه است، نگاه توریست های خارجی و جذب شدن آنها به این اثر بود که به نحوی نشان می داد ارادت ما ایرانیان به شاهنامه روی آنان تاثیرگذار عمل کرده و این باعث خرسندی است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، عباس برزگر گنجی، هنرمند نقاش درباره اجرای طرح نقاشی دیواری با موضوع شاهنامه فردوسی گفت: این اثر که بر اساس دستور شورای هنری نقاشی دیواری و به مناسبت بزرگداشت مقام شاعر بزرگ ایران فردوسی انتخاب شد، در محور میدان فردوسی تا دروازه دولت اجرا شده است.
وی افزود: "رزم نخست رستم و افراسیاب" در این اثر با مساحتی بالغ بر 700 متر مربع اجرا شده که در روز بزرگداشت فردوسی نیز به بهره برداری رسید.
گنجی درباره نحوه اجرای این اثر اظهار کرد: با توجه به اینکه میدان فردوسی به نام این شاعر بزرگ است بنا بر این قرار شد که کار در همین محوطه و به منظور ارج نهادن به جایگاه شاهنامه اجرا شود اما مشکلات زیادی در این عرصه وجود داشت که به لطف خداوند رفع شد.
وی ادامه داد: در راستای اجرای این طرح ما به دلیل عدم رضایت مالک ساختمان مجبور شدیم که به جای استفاده از داربست با سیستم کلایمر کار را اجرا کنیم. با توجه به اینکه شخصا کار را بسیار دوست داشتم و نوعی دلبستگی به طرح در من ایجاد شده بود، راضی نشدم که محل کار تغییر کند لذا کار را با سیستم کلایمر و دقیقا شبیه به یک پازل اجرا کردم که بسیار کار سختی بود.
گنجی نقاشی "رزم نخست رستم و افراسیاب" را استثنایی خواند و گفت: به نظر من این اثر یک کار استثنایی و غیر عادی است که حتی در سطح کشور نیز به ندرت نظیر آن دیده می شود زیرا کار با رنگ روغن ماشین اجرا شده و در جایگاهی قرار دارد که عموما توریست های خارجی را جذب خود می کند.
وی در خصوص بازخورد اثر در بین مردم اظهار کرد: با توجه به اینکه شاهنامه و فردوسی در نزد ما ایرانیان احترام و جایگاه خاصی دارد، بازخورد اثر در بین مردم بسیار خوب بود اما آنچه که قابل توجه است، نگاه توریست های خارجی و جذب شدن آنها به این اثر بود که به نحوی نشان می داد ارادت ما ایرانیان به شاهنامه روی آنان تاثیرگذار عمل کرده و این باعث خرسندی است.
این هنرمند تاکید کرد: به نظر من کار هنری در هر سطح و جایگاهی روی اقشار مختلف جامعه تاثیرگذار است کما اینکه یک کودک نیز نسبت به یک اثر هنری خوب واکنش مثبت نشان می دهد و کیفیت کار را به نحوی درک می کند لذا اجرای چنین کارهایی در سطح شهر برای عموم مردم مناسب است.
گنجی افزود: لذت بردن از کار هنری الزاما نیازمند داشتن سواد بصری آنچنانی نیست زیرا حتی اگر افراد نتوانند با مفهوم درونی کار ارتباط برقرار کنند فرم و رنگ های کار با آنان ارتباط برقرار می کند و مخاطبان از دیدن اثر لذت می برند لذا اجرای چنین کارهایی از نگاه من بسیار بهتر از وجود دیوارهای سیمانی و سرد در سطح شهر است.
وی ادامه داد: قطعا اجرای هر کاری نیاز به عشق دارد و من این اثر و سایر کارهایم را به عشق مردم انجام می دهم لذا وقتی می بینم که آنها از اثر لذت می برند احساس رضایت می کنم و برایم لذتبخش است.
این هنرمند پیشنهاد داد: به نظر من کار بسیار شایسته ای است اگر سایر میدان هایی را که به نام بزرگان فرهنگی، ادبی و حماسی ما نامگذاری شده نیز، با تصویری از آنان آذین ببندیم.
شایان ذکر است که اثر "رزم نخست رستم و افراسیاب" ترکیبی از نوشتار و تصویر مرسوم در نگارگری و کتاب آرایی اصیل است که در مساحتی بالغ بر 700متر مربع در حاشیه شمال غرب میدان فردوسی توسط سازمان زیباسازی شهر تهران به اجرا درآمده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مولف : حسن صادقی نایینی سال چاپ: ۱۳۹1 شهر و فضـای شهری، از جنبه های مشترک بین شهروندان محسـوب می گـردد که شامـل مجموعـه ای از نیازها، تقابل و تعـاملات اجتماعـی می شـود. در این…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه