ازدراکو ازدراکوف هنرمند کشور بلغارستان؛

امیدوارم باز هم برای مجسمه‌سازی به ایران بیایم

هنرمند کشور بلغارستان فضای اجرایی هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را حرفه‌ای خواند و گفت: : این نخستین باری است که در تهران حضور دارم البته امیدوارم که آخرین نباشد. به نظر من فضای کاری و مدیریت سمپوزیوم نیز بسیار عالی است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، ازدراکو ازدراکوف، هنرمند بلغارستانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران درباره اجرای اثر «ساختار» در این رویداد گفت: من فکر می‌کنم که پیش از آنکه من اثری را انتخاب کنم او مرا انتخاب می‌کند زیرا این بخش از درون قلب و احساسات من بروز می‌کند.
وی در خصوص مفهوم اثر «ساختار» توضیح داد و اظهار کرد: همیشه منبع الهام من طبیعت و معماری است لذا به همین خاطر اثر من از سه تکه تشکیل شده که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و شکلی معماری‌گونه را به خود می‌گیرند.
این هنرمند بلغارستانی درباره دلیل انتخاب این فرم برای اثر خود بیان کرد: این اثر یک کار چیدمانی است لذا در لحظه نخست احساس می‌شود که سه فرم کاملا شبیه به هم هستند اما فرم میانی معکوس دو بخش بالا و پایینی است که به صورت پله در یک سو متمایل شده است لذا شکل جدیدی را ارائه کرده است.
ازدراکوف ادامه داد: این اثر مانند یک دایره است که من در آن از المان‌هایی استفاده کردم تا موقعیت جدیدی را ارائه کنم. از آنجایی که من علاقه زیادی به فرم‌های هندسی دارم لذا سعی کردم در اثرم از آنها بهره ببرم لذا از فرم‌های دایره‌ای و کروی در اثرم استفاده کردم.
وی افزود: برای من چیزی که بسیار مهم است استفاده از فضاهای مثبت و منفی و ایجاد سایه روشن و ارتباط برقرار کردن بین نور و فرم است که در این اثر قابل دیدن است، زیرا در بخش‌هایی ترکیبی از نور و سایه وجود دارد که به حجم قدرت بیشتری می‌دهد.
این هنرمند ضمن ابراز خرسندی از حضور در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران گفت: این نخستین باری است که در تهران حضور دارم البته امیدوارم که آخرین نباشد. به نظر من فضای کاری و مدیریت سمپوزیوم نیز بسیار عالی است. ضمن اینکه ایرانیان غذاهای بسیار خوشمزه‌ای هم دارند و من از آن لذت می‌برم لذا امیدوارم که باز هم به ایران بیایم.
ازدراکوف در خصوص آثار متنوع حاضر در هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران اظهار کرد: آثار موجود در سمپوزیوم بسیار متنوع هستند؛ البته ایرانیان بیشتر روی کارهای انتزاعی کار کرده‌اند. فرم سعید محمودی و ترکیبی که بین سنگ سفید و سیاه استفاده کرده بسیار جالب است. البته کار مصطفی محسنی نیز نظیر کارهای کسان دیگری در مصر و هندوستان است و این برای من جالب است که این سمبل وارد مجسمه‌ها شده است البته بدیهی است که نگاه خواستی به خورشید در این کشورها وجود دارد.
وی تاکید کرد: بخش دانشجوی نیز نشان داد این افراد هنرمند هستند و این مهم نیست که دانشجو باشند و این به نظر من ایده بسیار خوبی است؛ زیرا وقتی دانشجویان با هنرمندان حرفه‌ای‌تر کار می‌کنند باعث می‌شود که تجربه‌های تازه بیاموزند و چیزهای تازه‌تری را خلق کنند البته این مساله در مورد حرفه‌ای‌ها نیز صدق می‌کند.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برگزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.

معرفی کتاب

  • نام کتاب:برگ­های پژوهش2 (اسناد و آراء نشست­های پژوهشی هنر-نگارخانه برگ1389 نویسنده:محمدحسن حامدی ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت:60.000 ریال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه