سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می کند:

نکوداشت کاریکاتوریست برجسته معاصر ایران

سازمان زیباسازی شهر تهران شصتمین نشست پژوهشی هنر ویژه‌ نکوداشت استاد محمدرفیع ضیائی را برگزار می کند.

به گزارش روابط‌عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، شصتمین نشست پژوهشی هنر با یاد مرحوم استاد محمدرفیع ضیائی، با حضور رویا صدر، اسماعیل عباسی، فرهاد حسن‌زاده و سیدامیر سقراطی بعداز‌ظهر جمعه 8 بهمن ساعت 16 الی 18 در خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار خواهد شد

گفتنی است در انتها این مراسم فیلمی از زندگی مرحوم استاد محمدرفیع ضیائی،کاریکاتوریست و پژوهشگر برجسته به نمایش درخواهد آمد و همزمان با این مراسم، نمایشگاهی از آثار، عکس ها و اسناد این هنرمند فرهیخته از 30 دی تا 8 بهمن در خانه هنرمندان ایران برپاست.

محمدرفیع ضیایی در سال 1327، در شهر اِوَز از توابع لارستان واقع در جنوب استان فارس متولد شد. او کاریکاتور را پیش از انقلاب با انتشار طرح ها و کاریکاتورهایی که جنبه سیاسی داشت، آغاز کرد. بعد از انقلاب کار مطبوعاتی را با ماهنامه فکاهیون آغاز نمود. در 1364 به مجله فکاهی خورجین رفت و معاون سردبیر این مجله شد و شیوه های کاریکاتور مطبوعاتی را آزمود.

وی در سال 1369 به جمع کاریکاتوریست های هفته‌نامه گل آقا پیوست و تا آخرین شماره این هفته‌نامه، با آن همکاری کرد.

ضیائی در کنار فعالیت های هنری و مطبوعاتی خود، به نگارش مقالات پژوهشی برای تاریخ کاریکاتور مطبوعات ایران و جهان پرداخت و توانست تاریخچه ای برای کاریکاتور از دوره قاجار تاکنون را فراهم آورد که به شکل سلسله این مقالات در نشریاتی همچون ماهنامه و سالنامه گل آقا، دوماهنامه کیهان کاریکاتور، ماهنامه پیلبان و فصلنامه فرهنگ و مردم منتشر شدند. ضیائی همچنین توانست تاریخ کامل کاریکاتور ایران و جهان را در قالب کتابی دو جلدی با نام «پرونده کاریکاتور» منتشر کند که مرجع مهمی در این خصوص به شمار می آید. از ضیایی ده‌ها عنوان کتاب و صدها مقاله به یادگار مانده است.

این هنرمند برجسته در طی دوران فعالیت خود، داور و دبیر جشنواره های مهمی در ایران بود و در شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران عضویت داشت. ضیائی جوایز مهمی را نیز از جشنوراه های بزرگ کاریگار جهان بدست آورد که از جمله می‌توان به جایزه مسابقه جهانی اسکوپیه، مدال برنز و دیپلم افتخار مسابقه جهانی تولینتیو (ایتالیا) و جایزه دوم شانزدهمین مسابقه جهانی اولنس (بلژیک) اشاره کرد. محمدرفیع ضیائی در روز سوم تیر 1395 دارفانی را وداع گفت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه