هامون نظیری: نبود دوسالانه مجسمه‌های شهری فضای شهر را درگیر المان‌های موقت می کند

یک هنرمند مجسمه‌ساز برگزاری دوسالانه را عامل مهمی در افزایش سطح کیفی آثار شهری خواند و گفت: نبود دوسالانه مجسمه‌های شهری فضای شهر را درگیر المان‌های موقت خواهد کرد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، هامون نظیری با اشاره به اینکه دوسالانه مجسمه‌های شهری یک اتفاق بسیار مهم در عرصه هنر مجسمه‌سازی است در این باره گفت: به نظر من دوسالانه مجسمه‌سازی واقعا اتفاق بسیار خوبی است در واقع همین که به صورت جدی روی مساله مجسمه‌های شهری متمرکز می‌شود، بسیار عالی است زیرا در غیر این صورت ما درگیر المان‌های موقت شهری می‌شویم.
وی افزود: در واقع دوسالانه یک فضای جدی برای فکر کردن و اندیشیدن به هنرمندان می‌دهد که بسیار ارزشمند است زیرا یک امکان بلندپروازانه را به خصوص برای هنرمندان جوان فراهم می‌کند.
این هنرمند تصریح کرد: فکر می‌کنم دوسالانه مجسمه‌های شهری جایگاه بسیار مهمی را طی این سال‌ها در بین هنرمندان به دست آورده باشد اما ای کاش دوسالانه مجسمه‌سازی را نیز به موازات این رویداد داشتیم تا هنرمندانی که تمایلی به حضور در عرصه شهری ندارند، از این فضا دور نشوند.
نظیری تصریح کرد: امیدوارم در طی روند دوسالانه مجسمه‌های شهری و در سال‌های آتی، علاوه بر حضور هنرمندان جدید در جایگاه شرکت‌کنندگان و حضور اساتید مختلف در جایگاه شورای سیاست‌گذاری، انتخاب آثار و داوری، بتوانیم شاهد سلیقه‌ها و آثاری نوگرایانه‌تر و بدیع باشیم.
وی ادامه داد: در این صورت قطعا شاهد مجموعه‌ای از آثار متنوع که علاوه بر بداعت در ساختار و امر زیبایی‌شناسانه که در تعقیب یک بیانگری متفکرانه و پویا قدم بر می‌دارد، خواهیم بود. مجموعه‌ای که می‌تواند به روند تشکیل بیان کلی و ساختاری پیشرو در امر مجسمه‌های شهری بپردازد و نسل جدیدی را در بستر تعریف دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران بپروراند.
این هنرمند درباره اثر خود در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری گفت: «عنصر شماره 3» اثر بود که به دوسالانه ارائه کردم. عنصر سوم، باز نمایاننده فضای خالی و تهی شدگی زندگی مدرن است فارغ از وجه زیبایی شناسانه و یا کارکرد گرایانه، وجهی از سازه‌ها که عدم حضورشان تنها "مفر رهایی بخش" چشم انداز انسان است: فضایی خالی از مواد و ساختارهای عیان شده؛ فضایی تماما خالی است.
پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران که از ۱۸ آبان ماه تا ۵ دی ماه در گالری خیال شرقی واقع در خیابان ولی عصر(عج) چهار راه طالقانی، موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون و بیرون افراد نقشی عمده در روزمرگی های شهروندان دارد. بی شک شناخت کاربردهای این فضا در حوزه های متفاوت و بهره گیری از نظریه های روز دنیا ، کارشناسان و متخصصان شهری را در ارتقاء و بهینه سازی سطح زندگی شهروندان یاری خواهد کرد. کتـاب بازنمـایی فضاهـای شهری در هنر وادبیات با نگاهی کاربردی و بینارشته ای به مطالعات شهری، تلاشی است برای استمرار چنین دیدگاه مدبرانه وتوجه به پالایش شهر وفضاهای شهری در مدیریت شهری که می کوشد با بررسی و موضوعات مبتلا در جهـان و به خدمـت گرفتـن رویکـردهای پیشنهادی دیگران، شهر را به جایگاهی که شایسته برای زیستن شهروندان باشد، تبدیل نماید.    

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه