حسینی اشلقی: دوسالانه مجسمه‌های شهر امری بسیار مفید در حوزه هنر است

یک هنرمند مجسمه‌ساز، دوسالانه مجسمه‌های شهر را فضایی برای بروز و ظهور استعدادهای هنرمندان به خصوص نسل جوان دانست.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سید رضا اشلقی از هنرمندان حاضر در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری، این رویداد هنری را فضای مناسبی برای نمایش آثار هنرمندان به خصوص نسل جوان خواند و گفت: از نگاه من اصولا برگزاری دوسالانه‌ها امری بسیار مفید در حوزه هنر است، زیرا این نوع اقدامات نمایشگاهی را برای هنرمندان به خصوص نسل جوان به وجود می‌آورد که در آن امکان بروز خود و استعدادهای‌شان و نمایش آثار خود را پیدا می‌کنند.
وی در ادامه افزود: قطعا نمایش آثار هنرمندان در طی هر دوسالانه روندی از رشد و کیفیت نگاه و اجرای هنرمندان را به تصویر می‌کشد اما در این میانه لازمه است که سیاست‌های اجرایی این رویداد هنری شفاف باشد.
این هنرمند ادامه داد: وقتی نمایشگاه دوسالانه را می‌بینیم، کاملا قابل درک است که برخی از آثار ربط چندانی با فضای شهری ندارد لذا از این جهت می‌توان بر دوسالانه نقد داشت زیرا علی رغم سیاست‌های به کار گرفته شده و آن چیزی که همواره گفته می‌شود، برخی از آثار دوسالانه ربط چندانی به فاکتورهای اعلامی و فضای شهری ندارد و صرف خوب بودن آثار به این بخش راه یافته است.
حسینی اشلقی تاکید کرد: البته در این دوره از دوسالانه کارهای خوب زیادی وجود داشت که قابل تامل بود اما تقریبا می‌توان گفت که کارهای ضعیف نیز در موجود بود اما به صورت کلی من فکر می‌کنم که این دوره از دوسالانه سر و سامان بهتری از همه نظر داشت.
وی افزود: به نظر من در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری از نظر فضا، رسمی‌تر و بهتر اجرا شد و کیفیت آثاری که دارای المان‌های شهری بودند بسیار خوب بود به نحوی که قابلیت اجرا در شهر را دارند.
این هنرمند درباره اثر خود در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری گفت: اثر من یک چیدمان بود که از 4 قطعه تشکیل شده اما به دلیل محدودیت فضا من تنها 3 قطعه آن را به دوسالانه ارسال کردم.
حسینی اشلقی ادامه داد: این اثر به نوعی پایان یک دوره کاری من به شمار می‌رود. در واقع من احساس کردم که فضای شلوغ شهر امروز نیازمند یک سادگی است که آن از لحاظ کیفیت بصری و مینی‌مال اجرا کردم. همانطور که می‌دانید درون شهر امروز مقدار زیادی اطلاعات تصویری و ناهمگون وجود دارد لذا من سعی کردم که این نوع سادگی را الگو سازی کنم.
پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران از ۱۸ آبان ماه تا ۵ دی ماه در گالری خیال شرقی واقع در خیابان ولی عصر(عج) چهار راه طالقانی، موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون و بیرون افراد نقشی عمده در روزمرگی های شهروندان دارد. بی شک شناخت کاربردهای این فضا در حوزه های متفاوت و بهره گیری از نظریه های روز دنیا ، کارشناسان و متخصصان شهری را در ارتقاء و بهینه سازی سطح زندگی شهروندان یاری خواهد کرد. کتـاب بازنمـایی فضاهـای شهری در هنر وادبیات با نگاهی کاربردی و بینارشته ای به مطالعات شهری، تلاشی است برای استمرار چنین دیدگاه مدبرانه وتوجه به پالایش شهر وفضاهای شهری در مدیریت شهری که می کوشد با بررسی و موضوعات مبتلا در جهـان و به خدمـت گرفتـن رویکـردهای پیشنهادی دیگران، شهر را به جایگاهی که شایسته برای زیستن شهروندان باشد، تبدیل نماید.    

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه