میلاد نبی‌زاده: برپایی دوسالانه دیدگاه جدی‌تری را درباره مجسمه شهری ایجاد کرده است

میلاد نبی زاده، برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران را یک اتفاق مهم برای ایجاد دیدگاه جدید و جدی‌تری در حوزه مجسمه‌های شهری خواند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، میلاد نبی‌زاده، افزایش میزان آثار جدی و شهری در این دوره از دوسالانه را یک اتفاق مثبت خواند و در این‌باره گفت: از آنجایی که من در چند دوسالانه دیگر نیز حضور داشته‌ام، به جرات می‌توانم بگویم که قبلا کارها بیشتر شکل و شمایل مردمی و به نوعی فانتزی داشت اما در این دوره با رویکردی که مدنظر قرار گرفت، کیفیت آثار بسیار بهتر از چند دوره قبل بود.
وی افزود: در این دوره از دوسالانه شاهد آثار جدی‌تر بیشتری بودیم لذا به نظر من مجموعه این عوامل سبب می‌شود که شهر یک دیدگاه جدید و جدی‌تری را در رابطه با حوزه مجسمه تجربه کند.
این هنرمند مجسمه‌ساز، تاثیرگذاری مجسمه بر شهر را یک امر انکارناپذیر خواند و تصریح کرد: قطعا آنچه که یک هنرمند به عنوان تفکر در یک اثر ارائه می‌کند می‌تواند باعث ایجاد یک فرهنگ‌سازی در درون جامعه شود زیرا مجسمه به عنوان یک هنر مردمی می‌تواند بر افراد تاثیرگذار باشد و در برخی از مواقع رهگذران را به فکر وادار کند.
نبی‌زاده ادامه داد: به طور حتم برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران می‌تواند عرصه مجسمه‌سازی شهری را وارد روند جدی‌تری کند لذا من فکر می‌کنم که این اتفاق بسیار خوب است.
وی عدم سنخیت فضای نمایش آثار این دوره از دوسالانه را از جمله مشکلات خواند و گفت: به نظر من فضای نمایش آثار در این دوره مناسب نبود و هیچ سنخیتی با فضای مجسمه‌سازی نداشت لذا شاید بهتر باشد که فضایی برای این رویداد که اتفاق مهمی نیز هست تعیین شود تا در نمایش آثار توجه بیشتری به سنخیت مجسمه‌ها و تاثیر آنها روی فضای شهر شود.
این هنرمند درباره اثر خود در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران گفت: «راز پنهان» نام مجموعه‌ای است که چندین سال است روی آن کار می‌کنم. این اثر به آنچه که ما از قدیم مانده و نسبت به آن عرق ملی داریم، نگاه دیگری کرده است. در واقع درون این اثر که یک مجموعه متشکل از 5 مجسمه است من سعی کرده‌ام که به نوعی با استفاده از اسطوره‌های قدیم، اسطوره‌های امروزی ایجاد کنم.
نبی‌زاده افزود: با توجه به اینکه چه چیزی امروز در زندگی ما مهم و تاثیرگذار است من سعی کردم که این اسطوره‌سازی را انجام دهم لذا در یکی از آثار سرستون‌های بلندی که شکسته‌اند تصویر شده‌اند. سر ستون‌هایی که خانمی از پایین به آنها خیره شده است. در واقع درون این اثر سعی کرده‌ام ترسیم کنم که چه نگاهی در درون ما نسبت به گذشته‌ها وجود دارد.
پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران تا ۵ دی ماه در گالری خیال شرقی واقع در خیابان ولی عصر(عج) چهار راه طالقانی، موسسه فرهنگی هنری صبا میزبان علاقمندان به هنر مجسمه‌سازی است.

معرفی کتاب

  • خیابان های باطراوت Vibrant Streets مترجمان :  حمیدرضا حاجی حسینی، نازیلا   محمد  قلی زاده سال چاپ:  1392
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه