آرش غنچه‌پور: دوسالانه مجسمه‌های شهری فاصله هنرمندان با مردم را کاهش می‌دهد

یک هنرمند مجسمه‌ساز افزایش آثار جدی و مردمی‌تر در پنجمین دوسالانه مجمسه‌های شهری را یک روند خوب خواند و گفت: حرکت هنرمندان از سمت فضاهای شخصی به سمت کارهای مردمی‌تر پیشرفت بسیار خوبی است زیرا فاصله هنرمندان را با مردم کاهش می‌دهد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، آرش غنچه‌پور دوسالانه مجسمه‌های شهری را رویدادی تاثیرگذار در حوزه هنرهای تجسمی خواند و گفت: برگزاری دوسالانه تاثیر بسیاری بر حوزه مجسمه‌سازی شهری دارد زیرا این فضا محیطی را برای هنرمندان نسل جوان ایجاد کرده که به آنان انگیزه و امید می‌دهد.
وی ادامه داد: به طور حتم استمرار دوسالانه مجسمه‌های شهری می‌تواند یک نگرش بسیار خوب و درست را در نسل جدید هنرمندان شکل دهد در واقع به آنان می‌آموزد که کارهای شهری باید از چه فیلترهای ذهنی عبور کند.
این هنرمند مجسمه‌ساز افزود: تا پیش از این هنرمندانی که به فضای مجسمه‌سازی شهری روی می‌آوردند بیشتر فضاهای شخصی را ترسیم می‌کردند اما امروز بیشتر آنها از این فضای ذهنی شخصی به سمت فضاهای هنر عمومی و به نفع مردم حرکت کرده‌اند که من فکر می‌کنم پیشرفت بسیار خوبی است زیرا فاصله هنرمندان را با مردم کاهش می‌دهد.
غنچه‌پور، سطح آثار این دوره از دوسالانه را بهتر از دوره‌های قبل خواند و گفت: به نظر می‌رسد که آثار آرام آرام به سمت جا افتادن و بهتر شدن می‌رود تا جایی که اگر از نخستین دوره کارهای یک هنرمند را مقایسه کنیم متوجه روند رشد خواهیم بود.
وی افزود: امسال آثار بیشتر سمت و سوی جدی داشت و از کارهای فانتزی فاصله گرفته بود که بسیار خوب است زیرا سبب می‌شود که مردم در سطح شهر آثار جدی‌تر و ماندگارتری را مشاهده کنند.
این هنرمند خواستار افزایش همکاری دوسالانه با اساتید و انجمن‌های عرصه مجسمه‌سازی شد و گفت: امیدوارم که در راستای سیاست‌گذاری دوسالانه تعامل بیشتری با اساتید و انجمن مجسمه‌سازی انجام شود زیرا قطعا این اتفاق می‌تواند زاویه دید متفاوت‌تری را به دوسالانه بیافزاید و در بلندمدت تاثیرگذار باشد.
غنچه پور درباره اثر خود در پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری اظهار کرد: «بر بلندای ریشه‌ها» اثری است که از کنارهم قرارگرفتن عناصری با بار مفهومی متفاوت شکل گرفته است. در واقع سردیس باستانی هخامنشی - برگرفته از سردیس منتسب به "آتوسا" دختر کوروش کبیر واقع در موزه ایران باستان- ارجاعی به پیشینه باستانی این سرزمین است. ضمن اینکه "بال" نیز استعاره‌ای‌ست از روح حرکت، پیشرفت و امید به آینده، که رنگین بودن آن اشاره‌ای ضمنی به هنر ایران در دوره اسلامی است. اتصال این دو عنصر از طریق روبانی که به دور مجسمه پیچیده شده، بیان شده است لذا این روبان بار اتصال مفاهیم چندگانه اثر را بر عهده دارد.
وی توضیح داد: پیام پیشرفت و امید به آینده در بستر اثری که حاصل کنارهم‌نشینی تلویحی هنر ایران باستان و ایران دوره اسلامی است، می‌تواند بازگوکننده منویات و آرزوهای ساکنان امروزین این مرز و بوم باشد. ساکنانی که با تکیه بر دیروزی پر مباهات، چشم به ساختن فردایی پر امید دارند. مخاطب امروزین در مقابل ابعاد بزرگ سردیس باستانی، تجربه‌ای معاصر و نوین از هنر کهن خواهد داشت که این تجربه با در نظر گرفتن محل جانمایی اثر در بافت تاریخی تهران، عمق بیشتری خواهد گرفت. از منظر مبلمان شهری در این بافت تاریخی، مجسمه به عنصری در هماهنگی با سایر اجزای منطقه -بویژه ساختمان وزارت امور خارجه و خیابان ملل- تبدیل خواهد شد که این هماهنگی و تجانس با آثار گنجینه موزه نیز رعایت شده که به نوعی اثر را به پیش درآمدی بر محتوای موزه تبدیل می‌سازد.
پنجمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران تا ۵ دی ماه در گالری خیال شرقی واقع در خیابان ولی عصر(عج) چهار راه طالقانی، موسسه فرهنگی هنری صبا میزبان علاقمندان به هنر مجسمه‌سازی است.

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه