پایان مرمت دبیرستان علمیه در میدان بهارستان

چهارشنبه نهم شهریور ماه 95 ساختمان دبیرستان علمیه در خیابان جمهوری نرسیده به میدان بهارستان بعد از اتمام پروژه مرمت و بازسازی رونمایی شد.
 

به گزارش روابط عمومی امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران "دبیرستان علمیه به عنوان نخستین مدرسه در ایران و در سال 1276 شمسی در خیابان جمهوری تاسیس شد. این مدرسه چهل و شش سال پس از تاسیس نخستین مرکز آموزشی مدرن ایران یا همان دارالفنون که در آن زمان به منزله ی نخستین دانشگاه ایران به شمار میرفت به همت انجمن معارف از نهاد های مردمی (انجمن معارف نخستین و مهمترین انجمن فرهنگی بود که به تاسیس مدارس جدید دست زد.) و در آستانه ی مشروطیت برپا شد.
چهل و شش سال پیش نخستین دبیرستان ایران برپا شد که این مدرسه در خیابان جمهوری کمتر از صد متر مانده تا میدان تاریخی بهارستان قرار دارد. مدرسه ای که سنش از سن وزارت آموزش و پرورش بیشتر است.
احتشام السلطنه از موسسان انجمن معارف در خاطراتش عدم باز دهی مطلوب دارالفنون و بالا بودن هزینه تحصیل برای اطفال طبقه متوسط و فقیر و نیاز به مراکز جدید برای جایگزینی نظام مکتب خانه ای را از اهداف تشکیل انجمن معارف می داند. در هفتمین جلسه انجمن معارف سنگ بنای این مدرسه نهاده شد. بنا به روایت یحیی دولت آبادی با هشتمین جلسه انجمن معارف، مدرسه "علمیه" آغاز بکار کرد و به سرعت با استقبال مردم رو برو شد. در این مدرسه کودکان فقیر بدون پرداخت شهریه می توانستند درس بخوانند. مدرسه "علمیه" تحت ریاست احتشام السلطنه در محلی که پیشتر خانه (انیس الدوله) از همسران ناصرالدین شاه بود و در پشت شهرداری قرار داشت شروع به فعالیت کرد. بعد ها مدرسه "علمیه" از خانه امین الدوله به خانه شمس العماء واقع در لاله زار منتقل شد و ریاست آن را علی خان ناظم العلوم بر عهده گرفت وی از بنیان گذران مدرسه "علمیه" و دانش آموخته پلی تکنیک فرانسه بود.

دبیرستان علمیه تا سال 1316 شمسی بارها تغییر مکان داد. از خیابان جمهوری تا خیابان اکباتان و باغ نگارستان. اما سرانجام در سال 1316 شمسی دبیرستان علمیه ضمیمه دانش سرای عالی شد و ساختمان آن به خیابان پشت مجلس شورای اسلامی نقل مکان کرد.
دبیرستان "علمیه" که در نزدیکی مکان های مهمی چون ساختمان مجلس شورای اسلامی، مسجد سپهسالار، مدرسه ی شهید مطهری قرار گرفته بود میانه ی تحولات میدان تاریخی بهارستان خاطرات روزهای شهریور 1320ش، سی تیر 1331ش، کودتای 28مرداد 1332ش، اعتصاب ها و اعتراضات دهه 1340ش و در نهایت ظهور انقلاب اسلامی را در سینه دارد. علمیه کارنامه تلاش نسلی عاشق پیشرفت و آبادانی کشور با الگوی آموزش نوین در ایران است.
در پشت نیمکت های این مدرسه مردان تاثیرگذاری چون سعید نفیسی(ادیب و نویسنده) سردار فاخر حکمت, رضا حکمت(از روسای مجلس سنا رژیم پهلوی) محمود مهران(وزیر فرهنگ رژیم پهلوی) غلامحسین رهنما(وزیر فرهنگ رژیم پهلوی) صادق هدایت(نویسنده) امیرعباس هویدا(نخست وزیر رژیم پهلوی) سید ابوالحسن بنی صدر(نخستین رئیس جمهور) و... درس خوانده اند.
این بنای با هویت، این روزها با همت سازمان زیباسازی شهر تهران توانسته است که به شرایط بهتری دست پیدا کند. از این رو نمای مرمت شده ی دبیرستان علمیه صبح روز چهارشنبه نهم شهریور ماه 1395 با حضور عیسی علیزاده رییس سازمان زیباسازی و همچنین حیدری رییس اداره آموزش و پرورش منطقه 12 رونمایی شد.
گفتنی است دبیرستان علمیه بهارستان در راستای پروژه بهسازی و پیرایش میدان بهارستان در شهریور ماه مرمت شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب: زیباسازی و منظر شهری  (مقالات و آراء نشست­های تخصصی)- زمستان 1389 ناشر: نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه