معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد:

سردیس سیمین دانشور در خانه موزه این نویسنده نصب شد/ امسال جانمایی سردیس‌ها با تاکید بر مناسبت‌های مرتبط انجام می‌شود

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران از نصب سردیس سیمین دانشور، در خانه موزه سیمین و جلال خبر داد و در این باره گفت: سردیس سیمین دانشور، روز ۸ اردیبهشت مصادف با سالروز تولد این بانوی ادیب در خانه موزه «سیمین و جلال»،‌نصب شد و البته امیدواریم در آینده نزدیک،سردیسی از جلال آل احمد را نیز در این خانه موزه نصب کنیم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، فرزاد طالبی درباره نصب سردیس سیمین دانشور در خانه موزه مربوط به این نویسنده گفت: سیمین و جلال از نویسندگان درجه اول معاصر ایران هستند و در واقع خانه موزه «سیمین و جلال» برای این شکل گرفت که بتواند این دو چهره فرهیخته را بیش از پیش به شهروندان معرفی کند.
او افزود: همانطور که می‌دانید، سیمین دانشور، نخستین بانوی رمان نویس ایرانی، دارای دکتری در ادبیات فارسی است و تا سال‌های پایانی عمر خود درحوزه ادبیات کشورمان فعال و بسیار تاثیرگذار بود. آثار بسیار ارزشمندی از این بانوی فرهیخته به جا مانده که برای مردم ما همواره محبوب بوده و هست.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره نصب سردیس سیمین دانشور، بیان کرد: سردیس این بانوی نویسنده، از بین آثاری که بر اساس فراخوان مشاهیر و مفاخر ارسال شده، انتخاب گردیده است.
طالبی ادامه داد: این اثر متعلق به خانم ملیحه آرمان، هنرمند مجسمه ساز کشورمان است و در واقع اجرای سردیس سیمین دانشور توسط یک بانوی هنرمند، بر غنای کار و ارزش آن افزوده است.
او درباره ویژگی‌های این سردیس، توضیح داد و گفت: جنس این اثر از برنز و به ابعاد ۸۰ سانت است. سردیس سیمین دانشور، روز ۸ اردیبهشت مصادف با سالروز تولد این بانوی ادیب در خانه موزه او نصب شد و البته امیدوار هستیم که به زودی، سردیسی را نیز از جلال آل احمد در این خانه موزه نصب کنیم.
طالبی از جانمایی و نصب مجسمه‌ها، در سال جاری با لحاظ تناسب زمانی، خبر داد و گفت: برنامه‌ای که برای سال جاری تدوین شده، تاکید ویژه‌ای بر مناسبت‌ها دارد بنابراین ما سعی داریم که در مساله نصب یا جانمایی مجدد مجسمه‌ها و سردیس‌های مربوط به مفاخر، مناسبت‌های زمانی مرتبط با این چهره‌ها را مد نظر قرار دهیم زیرا به این واسطه می‌توان ارتباط بهتری را از سوی جامعه با این چهره‌ها و اثر هنری برقرار کرد.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، درباره جانمایی مجدد برخی از آثار، اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرها، به خصوص کلانشهری مانند تهران، مدام در حال تغییر و تحول است، ‌برخی از آثار و مجسمه‌های شهری به مرور ممکن است، در نقطه نصب سابق، کارکرد خود را از دست بدهند. در واقع تحولات شهری مانند تغییر میدان‌ها، خیابان‌ها و ... می‌توانند بر روی جلوه برخی از المان‌ها و مجسمه‌ها تاثیرگذاشته و کارآیی آن‌ها را به مرور زمان کاهش داده و یا باعث دیده نشدن کار شوند، بنابراین ما در طرح جانمایی مجدد، سعی داریم که این نقص را برطرف کنیم و فضایی برای بهتر دیده شدن این آثار، فراهم کنیم.
طالبی، مجسمه‌ها را دارای کارکردی فراتر از زیبایی شناسی آن‌ها دانست و بیان کرد: مجسمه‌ها و آثار تجسمی نه تنها دارای ارزش هنری هستند بلکه کارکردهای مهمی نظیر انتقال هویت، ارزشها وفرهنگ را به شهروندان بر عهده دارند بنابراین تناسب مکانی و زمانی نصب یک اثر، امری مهم و ضروری است که تلاش داریم در سال جاری، این مهم را دنبال کنیم.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه