رونمایی از سردیس سیمین دانشور در خانه موزه سیمین و جلال

در سالروز تولد ۹۹ سالگی سیمین دانشور با حضور جمعی از مدیران شهری از سردیس این نویسنده و مترجم پرآوازه کشور رونمایی شد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، صبح امروز ۸ اردیبهشت‌ماه همزمان با سالروز تولد سیمین دانشور، با حضور محمد جواد حق‌شناس «رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران»، برزین ضرغامی «مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران»، علیرضا آقایی« مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری»، سید حمید موسوی«شهردار منطقه ۱» و فرزاد طالبی «معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی» از تندیس این نویسنده و مترجم در خانه موزه جلال و سیمین رونمایی شد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم، مرمت و حفظ هویت خانه-موزه سیمین و جلال را اقدامی قابل تحسین دانست و گفت: ساخت سردیس سیمین دانشور گامی در جهت اجرای طرح بزرگداشت شخصیت‌های فرهنگی و ادبی کشورمان است.

حق شناس همچنین ادامه داد: سازمان زیباسازی به خاطر ساخت سردیس‌های مختلف شخصیت‌های برجسته ادبی و سیاسی تاریخ ایران زمین و نصب و جانمایی آنها در نقاط مختلف شهر، شایسته قدردانی است چرا که این اقدامات، در جهت هر چه بیشتر دیده شدن و معرفی این چهره های برجسته تاریخی به جامعه موثرخواهد بود.

مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران نیز با اشاره به مصوبه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر لزوم ساماندهی و معرفی عناصر فرهنگی و هنری در سطح پایتخت، گفت: شهر تهران در سال 99 شاهد ساخته شدن و نصب تندیس‌ بزرگانی از تاریخ فرهنگ، هنر و سیاست از جمله سعدی،حافظ,قائم مقام فراهانی،کریمخان زند و... خواهد بود.

گفتنی است، این سردیس ساخته ملیحه آرمان است که با تکنیک برنز ساخته شده است و به مناسبت تولد اولین داستان‌نویس زن ایران در خانه قدیمی او و جلال آل احمد که به موزه تبدیل شده است، جانمایی شد.

سیمین دانشور متولد ۸ اردیبهشت ۱۳۰۰ در شیراز است. او نخستین زن ایرانی است که به صورت حرفه‌ای در زبان فارسی به نگارش داستان پرداخت. ‌مهترین اثر او رمان «سووشون» است که تاکنون به ۱۷ زبان ترجمه شده و یکی از آثار پرفروش ادبیات داستانی کشور به شمار می‌رود. دانشور در ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۰ در تهران دارفانی را وداع گفت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "تبلیغات" شماره هجدهم که در تیر ماه نود انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "نگاه زیباسازی، نگاهی مردمی" اختصاص داد       برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه