سولماز جهانگیر: روایتی از سادگی و عشق در خانه‌های قدیم ایرانی در «دیوارهای کوچک شهر من»

سولماز جهانگیر از ارائه طرحی با محتوای سادگی و عشق در خانه‌های قدیمی در بخش «دیوارهای کوچک شهر من» بهارستان 99 خبر داد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سولماز جهانگیر، هنرمند تصویرگر درباره اثر اجرایی خود در پنجمین سالانه هنرهای شهری بهارستان گفت: این اثر برگرفته از احساس خوب و نوستالژیک ظروف قدیمی است که من آن را با یک کاسه گل سرخی نشان دادم. در این اثر و در کنار کاسه، یک درخت سیب رشد کرده و حوالی آن نیز تعدادی پرنده دیده می‌شوند.
او افزود: در این اثر سعی کردم که احساس خوبی را که در خانه‌های قدیمی ایرانی وجود داشت را به تصویر بکشم و زندگی و عشقی را که در این ظروف قدیمی وجود داشت را نشان دهم تا زندگی‌های ساده و زیبای گذشته را تداعی کند. در بخشی از این نقاشی یک حوض قدیمی و درخت سیب دیده می‌شود زیرا سیب اساس سمبل زندگی است و من نیز سعی داشتم که حس خوبی زندگی و عشق نهفته در سادگی گذشته را به مخاطبان خود انتقال دهم.
این هنرمند بخش «دیوارهای کوچک شهر من» بهارستان 99 را دارای تاثیرگذاری گسترده بر اجتماع دانست و در این باره گفت: به نظر من بخش دیوارهای کوچک شهر من، تاثیرگذاری گسترده‌ای بر جامعه دارد زیرا امکان دیده شدن به شکل بهتر را برای مخاطبان فراهم می‌کند. در واقع این طرح، برخلاف بزرگراه‌ها که سرعت ماشین‌ها در آن بسیار زیاد است، امکان تعمل و تعمق را به مخاطب می‌دهد؛ زیرا عموما مردم در محلات به صورت پیاده رفت و آمد می‌کنند و می‌توانند ارتباط بهتری با هنر برقرار کنند.
جهانگیر ادامه داد: به نظرم اجرای سالانه بهارستان در ابعاد مختلف به رشد ذائقه بصری مردم و جامعه می‌انجامد و باعث رشد سلیقه هنری به شکل عام می‌شود زیرا بسیاری از مخاطبان که شناختی از هنر ندارند یا امکان ارتباطی چندانی با هنرمندان برایشان میسر نیست از این طریق می‌توانند با این فضا ارتباط برقرار کنند.
این هنرمند خواستار حضور پررنگتر تصویرسازان در رویداد بهارستان و بخش «دیوارهای کوچک شهر من» شد ودر این باره گفت: معتقدم که تصویرگران در بخش «دیوارهای کوچک شهر من» می‌توانند موفق‌تر عمل کنند؛ بنابراین دوست دارم بدانم که چرا بسیاری از طرح‌های تصویرگران در این بخش پذیرفته نشده است. شاید لازم باشد که پس از داوری، دلایل رد آثار نیز بیان شوند.
این هنرمند بیان کرد: متاسفانه بهارستان 99 با شیوع کرونا همراه شد و این بیماری بر روند کار ما تاثیر گذاشت و کمتر شاهد بازخورد از سمت مردم بودیم، بنابراین شاید لازم بود که فعلا و در شرایط قرنطینه اندکی زمان این رویداد تغییر پیدا می‌کرد تا می‌توانستیم کار را همراه با مردم و در فضای شادتری دنبال کنیم.
اثر سولماز جهانگیر در پنجمین سالانه هنرهای شهری بهارستان در بزرگراه شیخ فضل الله نوری، تقاطع تیموری بر روی دیوار پست اجرا شده است.
لازم به یادآوری است، پنجمین سالانه هنرهای شهری بهارستان (بهارستان 99) همزمان با آغاز سال نو در سطح شهر تهران اجرا می‌شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه