حبیب الله صادقی: دوسالانه دیوارنگاری شهر به دنبال ارتقاء سند هنر نقاشی ایران است

عضو شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، این رویداد را دارای ابعاد گسترده اجتماعی و روانشناسی دانست و گفت: همه مدیران و اعضای شورای سیاستگذاری به دنبال این هستند که با این رویداد سند هنر نقاشی ایرانی را ارتقاء دهند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حبیب الله صادقی، عضو شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، از تغییر رویکردها در سیاستگذاری این دوره خبر داد و در این باره گفت: روایتی که از رویکرد این دوره و تغییرات آن عنوان می‌شود، دال بر این نیست که دوستان در دوره‌های گذشته این مباحث را دنبال نمی‌کردند. بلکه بحث اصلی این است که فراگیری، جامعیت و بوم شناسی نمادها و نشانه‌هایی که در نقاشی دیواری هنر معاصر ایران روایت می‌شود، صرفا تحت عنوان یک روایت تصویری نیست، بنابراین مجموعه داوران و سیاستگذاران این دوره، مساله اقلیم و بوم شناسی را پررنگتر مد نظر قرار دادند.
او افزود: در این دوره هنرمندان موثر و معاصری انتخاب می‌شوند که بر مساله اقلیم تاکید بیشتری داشته باشند که البته این تلاش‌ها حاصل یک تجربه وسیع است که از دوره‌های گذشته به دست آمده است و در این دوره که من توفیق حضور در آن را داشتم، مد نظر قرار گرفت.
عضو شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، ادامه داد: هنرمندان، مدیران و اعضای هیئت سیاستگذاری همواره به دنبال این هستند که بتوانند هویت بصری، نماد شناسی و نشانه شناسی هنر معاصر را در این رویداد برای هنر ایرانی به وجود آورند.بنابراین قصد کلی از اجرای این طرح صرفا مشاطه گری و روایت تصویری نیست زیرا این آثار بخشی از هویت اجتماعی شهر محسوب می‌شود.
صادقی مخاطب شناسی و درک نیاز جامعه را از جمله مباحث مهم در نقاشی دیواری دانست و تصریح کرد: در راستای اجرای نقاشی دیواری، مخاطب شناسی جامعه نیاز است تا هنرمند بتواند باطن زیبایی شناسانه جامعه را روایت کند و این جزء دغدغه‌های گروه سیاستگذاری و مدیران این رویداد است.
او آثار، دوسالانه‌های دیوارنگاری را یک سند هویتی مهم خواند و گفت: بخشی از آثار اجرایی در شهرها، به عنوان سند تصویری فرهنگ ملی ما محسوب می‌شود که در مقابل مخاطبانی که از نقاط مختلف دنیا به تهران سفر می‌کنند، نمایش داده می‌شود. بنابراین آثار دوسالانه به عنوان هویت بصری یک جامعه دیده می‌شوند و مهم است که عوامل مختلفی چون ماندگاری نقش و نگار و نشانه‌های تصویری خوب و کامل در آن به کار برده شود.
عضو شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، ادامه داد: در کشوری مانند مکزیک بخش مهمی از فرهنگ اجتماعی و دیداری در نقاشی دیواری روایت می‌شود بنابراین مساله نقاشی دیواری از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به مباحثی چون زیبایی شناسی نقاشی‌ها و نمادها مورد توجه قرار گیرد.
صادقی افزود: برای ارائه آثار بهتر یک کار روانشناسی اجتماعی نیاز است که یک اقدام پژوهشی خطیر به شمار می‌رود. کما اینکه در نظر کلیه داوران و مدیران این رویداد، نگاهی کاملا جامع به مساله وجود دارد و همه به دنبال این هستند که با این رویداد سند هنر نقاشی ایرانی را ارتقاء دهند.
او خاطر نشان کرد: ماندگاری یک اثر در زیبایی شناسی، بوم شناسی، اقلیم شناسی و شناخت نمادها و نشانه‌هایی است که سواد بصری یک هنرمند را روایت می‌کند بنابراین توجه به این مباحث جزء بخش‌های کلیدی و کالبدی در شورای سیاستگذاری بود که بسیار ارزشمند نیز هست.
عضو شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه دیوارنگاری شهری تهران، گفت: هر فریم نقاشی که بر روی دیوار روایت می‌شود، بیانگر بخشی از باورها و آرایه‌های تمدنی و تفکری یک اجتماع است بنابراین یک اقدام گسترده روانشناسی و زیبایی شناسی به شمار می‌رود، بر همین مبنا نیز تمام تلاش مدیران و شورا نیز بر رعایت عدل و انصاف در این رویداد بوده است.
صادقی خواستار تخصیص امکانات بیشتر به نقاشی دیواری شد و بیان کرد: اگر امکانات بیشتری در بودجه‌های دولتی برای کشف زوایای روایت نشده هنر تجسمی مد نظر قرار گیرد، شاهد تنوع نقوش و نمادهای و نقش‌های تصویری بیشتری در سطح شهر هستیم که سبب علاقمندی جامعه به این بخش و رشد هنر و هنرمندان می‌شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه