احسان گرمسیری: سمپوزیوم تهران فرصتی برای بازدید مردم از روند اجرای مجسمه است

هنرمند جوان مجسمه‌ساز، سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران را فرصت مناسبی برای شهروندان دانست تا بتوانند خلق یک اثر هنری را از ایده تا اجرا ببینند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، احسان گرمسیری، هنرمند حاضر در بخش دانشجویی نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران درباره پیشینه کاری خود گفت: من متولد سال 1364 و دانشجوی رشته مجسمه‌سازی دانشگاه هنرهای زیبا هستم. من رتبه یک رشته مجسمه‌سازی در کنکور سال 1394 بودم. این چهارمین سمپوزیوم سنگ است که شرکت می‌کنم و در آنها به عنوان دستیار فعالیت داشتم و امروز به عنوان هنرمند بخش دانشجویی در این سمپوزیوم حضور دارم.
او درباره اثر اجرایی خود در نهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران، بیان کرد: نام اثر من "پرنده" و از مجموعه آثار "تبر" است. ایده اصلی این کار از تبرهای مفرغی لرستانی گرفته شده که طی یک دفورماسیون من آن را به شکل یک پرنده درآوردم.
این هنرمند ادامه داد: پرنده جدای از فرم نرمی که در آن وجود دارد و قسمت‌های سخت و برنده‌ای نیز دارد که می‌تواند نشان‌دهنده وجه مثبت و منفی شخصیت انسان‌ها نیز باشد. در واقع تقابل فرم نرم در برابر سخت یکی از این بخش‌هایی است که در اثر من دیده می‌شود زیرا من سعی کردم یک چالش بین این دو فرم داشته باشم تا به بعد منفی و مثبت انسان‌ها اشاره کنم.
گرمسیری ادامه داد: اجرای روند نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تاکنون خوب و قابل قبول بوده و مشکلی وجود نداشته است.
او درباره حضور بخش دانشجویی در این رویداد، گفت: بخش دانشجویی فرصتی است که در اختیار ما قرار می‌گیرد تا بتوانیم خودمان را با هنرمندان حرفه‌ای‌تر محک بزنیم و تجربه کسب کنیم ضمن اینکه، سمپوزیوم می‌تواند یک کلاس آموزشی مفید ومتفاوت نیز برای دانشجویان باشد.
این هنرمند افزود: به نظر من سطح آثار حاضر در این رویداد خوب است و معتقدم که کارهای حرفه‌ای و خوبی در این سمپوزیوم وجود دارد.
گرمسیری، درباره تاثیرگذاری سمپوزیوم بر شهروندان، گفت: سمپوزیوم فرایندی است که در آن شهروندان می‌توانند روند خلق یک اثر هنری را به صورت زنده ببینند. همانطور که می‌دانید، بسیار کم پیش می‌آید که مخاطبان بتوانند در کارگاه هنرمند حضور پیدا کنند و پروسه خلق اثر هنری را دریابند؛ بنابراین در اغلب موارد، صرفا کار نهایی در نمایشگاه‌ها دیده می‌شود و فرصتی برای تماشای خلق اثر نیست اما در سمپوزیوم تهران این فرصت ایجاد می‌‌شود تا شهروندان فرایند اجرای کار از ایده تا مراحل نهایی کار را ببینند و دریابند که متریال سختی چون سنگ تحت چه شرایطی به شکل اثر هنری در می‌آید.
او در پایان بیان کرد: من دوست داشتم در این سمپوزیوم ارتباط بین هنرمندان بیشتر باشد زیرا من احساس می‌کنم نسبت به دوره‌های قبل فاصله بین هنرمندان زیاد و گفتمان به شکل جدی ایجاد نشده است. در واقع بهتر بود که هنرمندان ایرانی و خارجی و دانشجویان فرصتی ‌‎داشتند تا بتوانند گفتمانی داشته باشند و پیش از شروع کار با یکدیگر آشنا شوند تا حضور در سمپوزیوم صرفا به کار کردن بر روی اثر مختص نشود و تبادل فکری نیز در این روند رخ دهد.
نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تا 4 آذرماه در منطقه گردشگری عباس آباد، مجاور بوستان نوروز در حال برگزاری است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

آمار و اطلاعات

نگارخانه