یک مجسمه ساز مطرح کرد:

شتابزدگی در انتخاب محل نصب مجسمه

یک مجسمه ساز گفت: عموما ضعفی که شاهد آن هستیم شتابزدگی در انتخاب محل نصب مجسمه است، هر محلی خصوصیات و معادلات فرهنگی خاص خودش را دارد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کیوان پورنصری‌نژاد در ششمین نشست تخصصی دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران با بیان این مطلب افزود: خلائی در تخصص مجسمه سازی شهری و شهرسازی وجود دارد و به نظرم مدیریت شهری هم در این موضوع در حال آزمون و خطا بوده و تامین نیازها در کوتاه مدت این روند را دچار کمیت گرایی کرده است، به همین دلیل شاهد ضعف‌های زیادی هستیم.
پورنصری‌نژاد با اشاره به وضعیت معماری شهری، تصریح کرد: معماری ما به قدری آشفته است و با استاندارهای تئوری فاصله دارد که دشواری‌های زیادی برای هنرمند مجسمه ساز بوجود می‌آورد به گونه‌ای که اگر هنرمند بخواهد با دانش و آگاهی در این مسیر گام بگذارد و ایده پردازی کند با چالش‌های زیادی روبرو می‌شود.
این مجسمه ساز با بیان اینکه با وجود پیشرفت‌های زیاد اما هنوز با ایده‌آل‌ها فاصله داریم، گفت: گاهی این انتظار وجود دارد که تمام مشکلات حوزه شهری را مجسمه ساز شهری حل کند، فضاسازی و معماری شهری ما در چارچوبی که قائل هستیم قرار ندارد.
وی با اشاره به آمار شرکت کننده‌ها در نمایشگاه دوسالانه شهری، اضافه کرد: 902 نفر در این نمایشگاه ثبت نام کردند که راه یافتگان بر اساس فعالیت رزومه 208 نفر و راه یافتگان به نمایشگاه 60 نفر بودند که آثار آنها در این نمایشگاه به نمایش درآمد و براساس تعداد آثاری که شرکت کرده بودند 12 نفر انتخاب و از اثر سه نفر تقدیر شد اما واقعیت این است آثاری که به نمایشگاه راه یافته یا مورد تقدیر قرار گرفتند براساس چارچوب «مکان محور بودن آثار» انتخاب شدند.
پورنصری‌نژاد افزود: عموما ضعفی که شاهد آن هستیم شتابزدگی در انتخاب محل نصب مجسمه است، هر محلی خصوصیات و معادلات فرهنگی خاص خودش را دارد.
این مجسمه ساز با اشاره به اینکه آسیب‌های انسانی، وندالیسم و متغیرهای طبیعی در هر منطقه می‌تواند در نوع اثر تاثیرگذار باشد، ادامه داد: اگر در انتخاب محل نصب مجسمه تامل بیشتری صورت می‌گرفت ما شاهد مجسمه‌ای برای تهران بودیم که بتواند در خاطره‌ها بماند.
وی گفت: نگرانی‌های اقتصادی در طراحی و خلق مجسمه از سوی مجسمه ساز موثر است، ممکن است مجسمه ساز ایده‌ای را با متریالی خاص داشته باشد اما به دلیل هزینه‌های زیاد از آن دوری کند و کلا کار به سمت دیگری برود.
پورنصری‌نژاد افزود: متاسفانه خیلی از مجسمه سازهای ما شکل مجسمه را به درستی ارائه نمی‌کنند یا درک درستی از آن ندارند چون هر مجسمه‌ای مجسمه شهری نیست.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مولف : حسن صادقی نایینی سال چاپ: ۱۳۹1 شهر و فضـای شهری، از جنبه های مشترک بین شهروندان محسـوب می گـردد که شامـل مجموعـه ای از نیازها، تقابل و تعـاملات اجتماعـی می شـود. در این…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه