مدیر موزه خوشنویسی:

پایبندی به اصول اخلاقی و قانونمداری از خصوصیات بارز استاد عطارچیان است

هومن یوسفدهی در مراسم نکوداشت استاد عطارچیان، گفت: بسیار مسرورم که ششمین مراسم نکوداشت استادان پیشکسوت در هفته خوشنویسی در موزه خوشنویسی ایران برگزار می شود.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مدیر موزه خوشنویسی با بیان این مطلب، افزود: در تاریخ هنر خوشنویسی ایران هفت قرن است که خط نستعلیق رواج و سیطرۀ بلامنازعی دارد و طّی این چند قرن، خط شکستۀ نستعلیق در قرن یازدهم از دل آن بیرون آمد و به شیرین کاری دو تن از استادان نیمه دوم این قرن، محمّدشفیع هروی و مرتضی قلی شاملو، قانونمند شد و با وجود معجزۀ دورانها درویش عبدالمجید طالقانی که مقارن با حکومت افشاریه و زندیه می زیست، به اوج تعالی و کمال زیبایی رسید.
وی ادامه داد: با آنکه کاربرد این شیوه در فرامین و اسناد و نگارش نامه ها و نسخ خطّی رواج داشت، معدودی از استادان به خلق آثار هنری بدین خط پرداختند که از جملۀ آنان می توان از میرزا کوچک اصفهانی، سیّد علی اکبر گلستانه و میرزا غلامرضا اصفهانی یاد کرد.
یوسفدهی با بیان اینکه شکسته نویسیِ هنری پس از این استادان مدتی افول کرد، گفت: خوشبختانه در دورۀ معاصر به همّت چند تن از استادان نامدار بار دیگر رواج تام و تمام یافت و هر روز قدر و منزلت آن آشکارتر شد و تا اکنون آثار بی¬نظیری به این خط خلق شده و جمع کثیری مشتاق فراگیری آن شده اند.
به گفته مدیر موزه خوشنویسی، استاد محمّد حسین عطّارچیان به شهادت صاحب نظران زنده کننده شیوه شکسته نویسی قدما بویژه شیوه متعالی درویش عبدالمجید طالقانی و پیشگام آموزش شکسته نویسی در دوره معاصر است. ایشان در طول بیش از پنجاه سال فعّالیت هنری و آموزش خوشنویسی، در بین همکاران و شاگردانش به خلق کریم، دقّت نظر، قانونمداری و تواضع شناخته شده و زبانزد است.
وی ادامه داد: از دیگر خصوصیّات بارز ایشان که دیده و شنیده ام، احترام به استادان پیشکسوت، پایبندی به اصول هنری و اخلاقی، رعایت نظم و ترتیب در زندگی شخصی و کاری و هنری و نیز دانایی و دلسوزی معلّمانه است. قلم سحّار او آثار ارزشمندی را به آستان فرهنگ و هنر ایران تقدیم کرده است.
امید است به خواست خداوند، این نخل برومند سال های متمادی پایدار بماند و فرهنگ و هنر ایران از آثار گرانقدرش برخوردار و بهره مند شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ارتباط دانش شهرسازی و مفهوم زندگی شبانه شهری، موضوع جدیدی را در شهرها شکل میدهد که از آن به عنوان «منظر شبانه شهری» یاد میشود. مفهومی نسبتاً جدید که چند سالی است در طراحی، مدیریت…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه