پژوهشگر حوزه خوشنویسی:

بزرگداشت استاد «عطارچیان» رخداد فرهنگی و هنری ارزشمند است

پژوهشگر حوزه خوشنویسی گفت: بزرگداشت استاد «عطارچیان» یک رخداد فرهنگی و هنری ارزشمند است، چراکه ایشان با اراده خودشان کوله بار خوشنویسی را به این مرحله رسانده‌اند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کاوه تیموری در مراسم نکوداشت استاد «محمدحسین عطارچیان» که در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: بزرگداشت استاد «عطارچیان» یک رخداد فرهنگی و هنری ارزشمند است، دلیل آن هم این است که در تقسیم‌بندی‌هایی که ما در بین خوشنویسان تراز اول داریم به چند خوشنویس مستقل بر می‌خوریم که با اراده خودشان کوله بار خوشنویسی را به این مرحله رسانده‌اند.
وی ادامه داد: لازم می‌دانم از همراهی سازمان زیباسازی و موزه خوشنویسی که جریان تازه‌ای را رقم زدند تشکر ویژه کنم، اگر پیشگامی ‌اینها نبود تشکل‌های بیرونی خوشنویسی نمی‌‎توانستند این اتفاق را برای استاد «عطارچیان» رقم بزنند و از این جهت امیدواریم که این سنت حسنه تداوم پیدا کند.
تیموری اضافه کرد: آنتونی گیدنز یکی از جامعه‌شناسان مطرح در حوزه فرهنگ و اجتماع تعبیر لطیفی از هنر دارد و می‌گوید «جامعه‌ای که دارای خط است می‌تواند در زمان و مکان خودش را شناسایی کند»، این سخن ساده عمق زیادی دارد و بسیار ارزشمند است، اگر امروز می‌توانیم به عنوان مثال با نسخه شعر حافظ در قرن هشتم ارتباط برقرار کنیم به خاطر نظام دیرپا و استوار فرهنگی است که اینها با همت خوشنویسان و کاتبان گمنام و خوشنویسان مطرحی از جمله استاد عطارچیان قوام پیدا کرده است.
این پژوهشگر حوزه خوشنویسی گفت: در زمینه جامعه شناسی هنر تقریباً ۷۰ تا ۸۰ درصد شخصیت هنری یک فرد با زمینه خانوادگی، فرهنگی و اجتماعی تبیین می‌شود.
وی تصریح کرد: یکی از مطالب و پژوهش‌هایی که هنوز باز نشده شناخت شان و شخصیت استاد «حسین و حسن میرخانی» است که اثر بسیاری در جامعه خوشنویسی آن زمان داشتند، این اثر قبل از اینکه ارائه نظام هندسی باشد ارائه یک نظام اخلاقی بوده و ما از این جهت واقعاً وام‌دار آنها هستیم که سرمایه‌های خوشنویسی دهه ۴۰ و دهه ۵۰ که امروز به ثمر رسیده‌ و ارابه خوشنویسی معاصر ایران را به جلو می‌برند، تربیت یافتگان محضر این بزرگان بودند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه