یک استاد خط و خوشنویسی:

نکوداشت اساتید راه را برای حضور جوانان در هنر باز می‌کند

استاد احد ترابی از اساتید خط و خوشنویسی گفت: یکی از مهمترین راه‌هایی که می‌توانیم با ان اهمیت هنر وهنرمند را نشان دهیم همین نکوداشت‌ها است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، در مراسم نکوداشت استاد «کیخسرو خروش» یکی از اساتید برجسته خوشنویسی که در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: اساتید هنر خوشنویسی سالیان زیادی برای ارتقای این هنر کهن ایرانی زحمت کشیده و آثاری را خلق کرده‌اند که می‌تواند در روحیه افراد مختلف اثرگذار باشد.
وی تاکید کرد: اهمیت دادن به هنرمندان به ویژه بزرگانی که چندین دهه در عرصه فرهنگ و هنر و حوزه‌های آموزش، کتابت و خوشنویسی تلاش کرده‌ و تاثیرگذار بوده‌اند، قدردانی از فرهنگ و هنر است.
ترابی تاکید کرد: نکوداشت اساتید قطعا راه را برای حضور جوانان در این هنر هموارتر می‌کند. اگر ما اساتید و بزرگان را مورد تکریم قرار دهیم جوان‌ها انگیزه بیشتری برای حضور در این راه می‌یابند.
این استاد خط و خوشنویسی با بیان اینکه نکوداشت به هنرجویان جوان انگیزه مضاعفی خواهد داد، گفت: نکوداشت این مفهوم را القا خواهد کرد که تلاش افراد بی نتیجه نخواهد بود و همیشه مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی معتقد است: این اقدامی‌است که باید برای انگیزه بخشی به جوانان به منظور حضور بیشتر در این هنر انجام شود.
استاد احد ترابی در سال 1325 در روستای گودزر مشک‌آباد اراک به‌ دنیا آمد و بعد از مهاجرت به تهران و پشت سر گذاشتن دوره نوجوانی با حضور در انجمن خوشنویسان ایران و شاگردی استادانی چون سیدحسن و سیدحسین میرخانی خوشنویسی‌اش را به حد اعلا رساند.
در سال 1354خورشیدی موفق به اخذ مدرک ممتاز انجمن خوشنویسان ایران شد. از ابتدای کار خوشنویسی عشق فراوان به یادگیری خط ثلث و نوشتن کتیبه‌های مساجد داشت و با راهنمایی استاد حسن میرخانی این کار را شروع کرد و تا‌کنون ادامه داده است. وی توانسته در طول این چند سال کتیبه‌های بیش از هزار مسجد را در ایران و دیگر کشورها خوشنویسی کند.
وی در سال 1359پس از انقلاب شکوهمند اسلامی‌وارد نخست‌وزیری شد و به‌عنوان خوشنویس (نهاد ریاست‌جمهوری فعلی) در حال فعالیت است. او بنیانگذار گنجینه مشاهیر ایران و اسلام برگرفته از خطوط نسخ و ثلث، نستعلیق، شکسته و کوفی است.
کتیبه نگاشته شده بر سر سفارت ایران در مسکو یادگار استاد احد ترابی است و از دیگر آثار ماندگار وی آرم کنفرانس سران اسلامی‌به خط ثلث است. کتیبه‌نگاری گنبد و ضریح مرقد مطهر امام راحل، تحریرنامه حضرت امام خمینی‌(ره) خطاب به گورباچف رئیس‌جمهوری وقت شوروی سابق به خط غبار (ریزنویسی) از جمله آثار او به‌حساب می‌آید.
بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین تابلویی که در خانه وجود دارد و قدمت آن به 40سال می‌رسد تابلوی زیبایی است که کلمه «صلوات» روی آن حک شده است. استعداد خوشنویسی در استاد احدترابی از کودکی توسط معلم او یافت شد و زمانی که به سن و سال بیشتری رسید به کلاس استادان«میرخانی»‌ها رفت. بیش از یک‌ هزار مسجد با دستخط او تزیین شده ‌است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:کارنامه طرح­های مطالعاتی سازمان زیباسازی شهر تهران-89-1368 ناشر:پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش با همکاری پژوهشکده فرهنگ،…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه