عنایت اله نوری:

استاد خروش برگی از تاریخ هنر ایران است

هنرمند برجسته هنر نقاشی در مراسم نکوداشت استاد «کیخسرو خروش» گفت: استاد خروش برگی از هنر تاریخ ایران است که همیشه خواهند ماند اما موضوعی که وجود دارد این است که ما همیشه بیگانه پرستی می‌کنیم.
 

استاد عنایت اله نوری با بیان اینکه من از بعد معرفت انسانی به استاد خروش نگاه می‌کنم، افزود: استاد خروش جامع الاطراف، یک خوشنویس در حد عالی، نقاش، سنگ و رنگ شناس و تنها کسی است که ده‌ها رنگ گیاهی را برای کشیدن آثارش به کار می‌برد. یکی از فضایل برجسته شخصیتی استاد خروش این است که هیچگاه سنگ به دست وجدانش نداد که به شیشه دل آدم‌ها بزند.
وی با اشاره به اینکه باید به خط سلام کرد، گفت: خط تنها پدیده هنری است که این شرافت را پیدا کرده تا بر پرده خانه خدا بنشیند و هیچ هنر دیگری این شرافت را ندارد.
نوری با بیان اینکه ما اساتید خیلی زیادی در ایران داریم که این پدیده زیبا را خلق می‌کنند اما باید گفت استاد خروش مربیان بسیار خوبی داشته که بزرگترین مربی استاد خروش ذات خودش بوده است، تاکید کرد: استاد خروش توانسته با سپاه عشق کشور وجودش را فتح و نفرت، خشم، حسادت، عناد، بدبینی و بدخواهی را از وجودش بیرون کند به همین دلیل انسانی دوست داشتنی است و به همین دلیل خط‌هایی که کار کرده عاشقانه است.
این نقاش اظهارکرد: استاد خروش برگی از هنر تاریخ ایران است که همیشه خواهد ماند.
وی تاکید کرد: اخلاق استاد خروش مانند حریر نرم است و هیچگاه حرفی به تندی نزده است و به عنوان یک ایرانی افتخار می‌کنم که هموطن استاد خروش هستم. آرزو دارم سرمایه گذاران به جای ساخت برج و ساختمان روی کار هنرمندان برجسته و ماندگاری مانند استاد خروش سرمایه‌گذاری کنند تا فرهنگ کشورمان را به همه دنیا نشان دهیم.
نوری اضافه کرد: معتقدم اگر هنرمندان ایرانی بتوانند آثارشان را به دنیا نشان دهند در همه مقاطع هنری رتبه‌های برتر را خواهند داشت. باید قدر هنرمندان این مملکت را بدانیم. ۴۰۰ سال پیش شاه عباس برای اینکه رضا عباسی نقاش کند، چراغ نگه می‌داشت. هنرمندان دیدگاه‌های زیبا، مختلف و عاشقانه برای ما خلق می‌کنند تا ما در این خستگی روزگار با چشمانمان به گردش این آثار برویم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • خیابان ایران‌زمین، بلوار اندرزگو، کمی بالاتر از میدان کاج و چند جای دیگر. ماجرا ساده بود: انتخاب یک مسیر مشخص،چرخیدن چندباره به دور همان مسیر در میان انبوه ماشین‌هایی که به همین منظور آمده بودند.…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه