رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران:

اولویت‌های شهر باید براساس معنا و مفهوم برنامه‌ریزی شود

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: سعی کرده‌ایم از محدود دارایی‌های شهر در راستای توجه به حوزه‌های معنایی و مفهومی‌ استفاده کنیم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد سالاری در مراسم نکوداشت «علی راهجیری» یکی از اساتیدش خوشنویسی معاصر کشور که در موزه خوشنویسی ایران برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: متاسفانه رویکرد غالب ذینفعان شهر اعم از مدیران و جامعه شهری مطالبه گری منافع شخصی به جای منفعت عمومی است. در گوشه و کنار این جامعه سرمایه‌هایی نظیر استاد راهجیری وجود دارند که همه دارایی‌شان که عمر و هنرشان است را در راستای اعتلای تمدن ایران و ارتقا و بهبود کیفیت زندگی شهروندان و جامعه ایرانی صرف می‌کنند.
وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان دهنده این واقعیت است که شهرسازی و معماری ما که به نوعی تبلور باورهای عمومی‌ این جامعه است، وضعیت خوبی ندارد یعنی در حال تهی شدن از مفهوم و معنا در دهه‌های اخیر بوده‌ایم.
سالاری تاکید کرد: علی رغم اینکه کشور ما در تاریخ خود خلق آثار هنری ارزشمندی را دارد اما زمانیکه می‌خواهیم در دوران معاصر نشانی‌ از خلق آثار فاخر بگیریم، می‌بینیم که خیلی کمند و باید برای مثال زدن به صدها سال پیش رجوع کنیم.
وی توضیح داد: در فضای امروز کشور، اینکه چنین افراد و اشخاصی با چنین جهان بینی که سرتاسر مبتنی بر تعالی، انسانیت، معرفت، عزت و تکریم همنوعان است و زندگی خودشان را وقف کرده و باعث هویت بخشی به جامعه ایرانی می‌شوند، جای سپاس و ستایش دارد.
سالاری افزود: متاسفانه باید گفت که در جامعه شهری ما، ماموریت‌های مدیریت شهری به ویژه شهرسازی و معماری بیشتر از اینکه تحت تاثیر جولانگری سرمایه‌های اجتماعی و هنری باشد، تحت تاثیر سوداگری سوداگران قرار گرفته است. ریشه آن در خود جامعه و به دلیل نبود رویکردها و نگاه‌های متعالی در تمامی ‌ابعاد زندگی است. بنابراین از این منظر نکوداشت چنین سرمایه‌هایی ضرورت دارد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: به عنوان نماینده مردم تهران از سازمان زیباسازی شهر تهران و متولیان این حوزه تشکر می‌کنم. واقعیت این است که تهران مانند سایر کلان شهرهای ایران طی دهه‌های اخیر بیشتر به جای توجه به حوزه‌های مفهومی‌ و معنایی، معطوف به جامعه شهری شده که امتیاز مدیران آن با ایجاد پروژه‌های کالبدی و سخت افزاری اندازه‌گیری می‌شود که البته در خیلی از جاها انحراف پیدا کرده و از حوزه‌های نرم افزاری و معنایی فاصله گرفته است.
وی اضافه کرد: از نظر صاحنظران این حوزه، رسالت مدیران شهری علاوه بر حوزه‌های عمرانی که اجتناب ناپذیر است باید بیشتر معطوف به حوزه‌های نرم افزاری باشد. حوزه‌های نرم افزاری یعنی ایجاد چنین پاتوق‌هایی که ذیفنعان این حوزه‌ها بدون هیچ چشم داشتی و صرفا برای تکریم به سرمایه‌های شهر و کشورشان و با انگیزه در آن حضور یافته و تعاملات اجتماعی برقرار می‌کنند.
سالاری گفت: در دوره پنجم مدیریت شهری با شهروندان تهرانی عهد بستیم به رغم اینکه هنوز هم متهم به عدم دستاوردیم چون جامعه، کار کردن را فقط در حوزه‌های عمرانی، ساخت بزرگراه‌های درون شهری، تونل و پل کارنامه می‌داند، سعی کرده‌ایم از محدود دارایی‌های شهر در راستای توجه به حوزه‌های معنایی و مفهومی‌ استفاده کنیم.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: ایجاد چنین خانه‌ها و موزه‌هایی در حوزه‌های مختلف از جمله ماموریت‌های اولویت‌دار مدیریت شهری تهران است و بنا داریم در فرصت باقی مانده، محدود بودجه‌های در اختیار را با اولویت برای شهر انسان محور و انسان مدار هزینه کنیم. به همین دلیل بازپس‌گیری شهر و عرصه‌های عمومی ‌از خودرو به نفع انسان و تملک خانه‌های میراثی و تاریخی و قرار دادن آن در اختیار مراجع هنری و علمی‌ از اولویت‌های ماست.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:برگ­های پژوهش2 (اسناد و آراء نشست­های پژوهشی هنر-نگارخانه برگ1389 نویسنده:محمدحسن حامدی ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت:60.000 ریال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه