مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی:

مردم باید در توسعه پهنه رودکی مشارکت کنند

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی گفت: با افزایش سرمایه اجتماعی و جلب نظر شهروندان در حین اجرای پروژه پهنه رودکی، زندگی‌ جاری در شهر در این پهنه هم جاری خواهد شد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، علیرضا آقایی در نشست «پهنه رودکی از نگاه مدیران» با بیان این مطلب افزود: فارغ از اینکه پهنه رودکی چه تعریفی دارد، از هرگونه اقدامی که مجموعه همکاران ما در شهرداری تهران یا حتی از سوی یک شهروند برای توسعه شهری انجام می شود، استقبال می کنیم. به نظرم با تقسیم کاری‌ صورت گرفته و اقداماتی که سازمان زیباسازی انجام داده، شهرداری منطقه هم باید نظام ساخت و ساز در این محدوده را به سمت پهنه برده و کاربری اداری و تجاری اصلاح شود.
وی ادامه داد: درست است که می خواهیم ذینفعان امور پهنه رودکی را انجام و مداخله حداقلی صورت گیرد اما باید یکسری مقررات برای رسیدن به اهداف با در نظر گرفتن شرایط ساکنان وضع شود.
آقایی تصریح کرد: به عنوان مثال می توانیم مقررات اخذ عوارض ساخت و ساز در این منطقه را تغییر دهیم تا ساخت و سازها از طریق خود مردم به سمت کاربری فرهنگی برود و اینها اتفاقاتی است که باید بی افتد. الان چند پروژه مشخص در این پهنه تعریف و منابع اعتباری آن هم دیده شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی گفت: اگر بتوانیم این پروژه ها را در مدت زمان مقرر به سرانجام برسانیم و در حین اجرای پروژه ها با افزایش سرمایه اجتماعی و جلب نظر شهروندان، کاری کنیم که آنها هم در فرایند ارتقای این پروژه ها به پروسه‎ای براساس رویه زندگی که در شهر جاری است، همراه شوند، این رویه در پهنه هم جاری خواهد شد. البته منظور ما مهندسی زندگی نیست اما به هر حال باید در پهنه رودکی شاهد فضای متفاوتی با دیگر فضاهای شهری باشیم.
وی تاکید کرد: بخشی از این موضوع به علت ارزش اتفاق هایی است که قبلا در این محل روی داده و بخشی هم به علت وجود تاریخ بناهایی است که در این محل وجود دارد. در نهایت می خواهیم فرایندی که در مدیریت شهری رخ داده تک چراغی نباشد که با تغییر مدیریت از بین برود. می خواهیم فعالیت پهنه رودکی سال های سال ادامه دار باشد و شاهد اتفاقات مختلفی در این پهنه باشیم.
آقایی تصریح کرد: می خواهیم ساکنان این محلات که نزدیک به 30 هزار نفر هستند به سمتی بروند که این مجموعه را با شاخصه های ملموس و کارکردی آن به عنوان هویت بپذیرند و برای آن ارزش قائل شوند. ما می خواهیم پهنه به حالتی برسد که ساکنان آن ارزش و اعتبار نهفته آن را بیشتر بشناسند.
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی گفت: اگر مسوولان منطقه به بحث تسهیل در ساخت و ساز کمک کنند تا به سمتی بروند که مردم از آن استقبال کنند تا ما هم بتوانیم چند نمونه مشخص از رویدادهای کلیدی را با کمک مردم عرضه کنیم. امیدواریم مردم بتوانند به عنوان بازیگران اصلی این پهنه نقش خود را ایفا کنند.
وی تاکید کرد: پهنه رودکی، چندین پروژه است که باید با هم‌افزایی در یک بازه زمانی مشخص یک عرضه بیرونی داشته باشد و مشارکت مردم را جلب کنند. امروز باید در پهنه رودکی به لحاظ ترسیمی که داریم اقدامات عملیاتی صورت گیرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

آمار و اطلاعات

نگارخانه