شهردار منطقه 11 تهران:

کار پهنه رودکی از 24 ماه قبل شروع شده است

شهردار منطقه 11 تهران گفت: معتقدم بیش از 24 ماه است که پهنه رودکی کار خودش را شروع کرده و مردم و کسانی که در بخش فرهنگ این موضوع را دنبال می‌کنند متوجه شده‌اند اینجا جایی است که می‌توانند در آن سرمایه گذاری کنند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران،دکتر نصراله آبادیان در نشست «پهنه رودکی از نگاه مدیران» با بیان این مطلب افزود: شهر تهران در گذشته دارای مکان‌های فرهنگی و مجموعه‌های کارگری ارزشمندی بوده که کارکردهایی برای تئاتر و سینما داشته است اما خیلی از عناصر معماری ارزشمندی که در این محدوده بوده در یک پروسه زمانی کوتاه هویت خود را از دست دادند.
وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی این اتفاق وجود بازار و توسعه تجارت بود که باعث تغییر کاربری فضاهای فرهنگی شده است. یکی از حوزه‌های کاری همه مناطق تهران صیانت از ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که دارند. یکی از مناطقی که دچار این موضوع شده همین محدوده‌ای است که به اسم پهنه رودکی نام گرفته است.
آبادیان اضافه کرد: خیلی از خانه‌های تاریخی به انبار تبدیل شده و وجود فرهنگ و هنر در این محدوده در خطر قرار گرفته و عملا کارکرد خودش را از دست داده است. به همین دلیل هم دست به کار شدیم و از مرکز مطالعات شهرداری تهران خواستیم تا این موضوع را به عنوان یک مساله مورد مطالعه‌ و بررسی قرار دهد.
شهردار منطقه 11 تهران همچنین گفت: در پایان این مطالعه به این نتیجه رسیدیم که حتما باید مداخله کنیم. به همین دلیل هم از سازمان زیباسازی و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی خواستیم که به ما کمک کنند و امروز این موضوع در سطح شهرداری تهران به عنوان موضوعی کلان دنبال می‌شود.
وی تصریح کرد: ما تجربه این را داشتیم که در خیابان نوفل لوشاتو عمارت تماشاخانه‌ای را که به انبار پوشاک و لباس تبدیل شده بود را با حمایت‌هایی که اتفاق افتاد به سالن تئاتر با حدود 400 صندلی تبدیل کنیم تا مردم بتوانند ساعت‌هایی را برای تماشای تئاتر به آن مراجعه کنند.
آبادیان اضافه کرد: خانه‌های متعددی که ارزش مادی و معنوی زیادی داشتند و به عنوان انباری استفاده می‌شدند امروز تملک و به فضای فرهنگی تبدیل شده‌اند. معتقدم بیش از 24 ماه است که پهنه رودکی کار خودش را شروع کرده و مردم و کسانی که در بخش فرهنگ این موضوع را دنبال می‌کنند متوجه شده‌اند اینجا جایی است که می‌توانند در آن سرمایه گذاری کنند.
شهردار منطقه 11 تهران گفت: خوشبختانه بخش قابل توجهی از هنرمندان و فعالیت کنندگان در این عرصه، سرمایه گذاری خود را شروع کرده‌اند. قطعا با رویکرد منطقه 11 و شهرداری تهران بستر سازی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی، با رویکرد اقتصاد حوزه فرهنگ صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: برای اینکه کمترین مداخله را در این حوزه داشته باشیم خوشبختانه اقدامات خوبی صورت گرفته و امیدواریم هفته آینده این موضوع در کمیسیون ماده پنج مطرح شود.
آبادیان معتقد است: با توجه به نزدیکی بازار به منطقه 11، تنها چیزی که می‌تواند تجارت بازار را کمی کنترل کند، فرهنگ است.
شهردار منطقه 11 تهران گفت: پهنه رودکی برنامه‌ای است که براساس یک پروسه به یک پروژه می‌رسد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب مذکور به  همت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به سه زبان فارسی،انگلیسی و عربی  در اواخر سال 1390 در سه هزارنسخه به چاپ رسید.کتاب حاضر شرح حال تصویری تهران قدیم و امروز میباشد ،که توسط…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه