احمد عرب بیگی: مجسمه ساز نباید خلاقیت اش را فدای کار سفارشی کند

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، احمد عرب بیگی سازنده پرتره پرویز کلانتری، گفت: من در سال های اخیر فرصت و امکان این را داشته ام که در چندین سمپوزیوم مجسمه سازی شرکت کنم، شرکت در این رویداد کمک می کند که مجسمه ساز در زمان محدودی که در اختیار دارد، تلاش کند تا اثر درخور توجهی بسازد. اما کم بودن زمان نتایج قرعه کشی تا آغاز سمپوزیوم موجب می شود که من مجسمه ساز فرصت کمی برای نزدیک شدن به سوژه اش داشته باشد.
او ادامه داد: پرویز کلانتری یکی از نقاشان و تصویرگران به نام ایران است که ما با او با تصویرسازی هایی که برای کتاب های درسی مان کرده آشنا شدیم و بعدها با نقاشی هایش. او در آثارش توجه ویژه ای به فرهنگ و هنر ایران دارد و از این نظر آثارش بسیار ارزشمند هستند. همچنین روحیه شوخ او در آثارش نمود پیدا کرده است.
عرب بیگی ادامه داد: زمانی که ساخت پرتره او به من سپرده شد، چند فیلم مستند درباره او تماشا کردم. وقتی این فیلم ها را دیدم شخصیت او برایم جذابیت بیشتری پیدا کرد. کلانتری به نظر من هنرمند مردمی بود که از روحیه شوخی برخوردار بود. همه این ویژگی ها کمک می کند تا از او برای من مخاطب شخصیت جذابی ساخته شود.
او درباره تاثیر شرکت در سمپوزیوم در روند فعالیت هنری اش گفت: سمپوزیوم مانند کلاس درس عملی برای دانشجویان جوان است و حضور در این رویداد به آنها اعتماد به نفسی مضاعف هدیه می کند تا مجسمه سازی را بیش از گذشته جدی بگیرند. اما به نظرم زمان بندی سمپوزیوم باید تغییر کند.
او گفت: مجسمه سازی از جمله رشته های هنری است که خلاقیت در آن بسیار مهم است. کار کردن در این رشته هنری نیاز به توان مالی بالایی دارد وگرنه مجسمه ساز به جای ساخت مجسمه هایی که براساس ایده و تفکر خودش شکل می گیرد، برای ادامه حیات هنریش مجبور است به سمت ساخت مجسمه های سفارشی برود. البته منظور من این نیست که مجسمه ساز هنگام ساخت مجسمه های سفارشی به مقوله خلاقیت بهاء نمی دهد، اما بیش از هر چیز جلب کردن نظر سفارش دهنده اهمیت پیدا می کند.
او ادامه داد: من پیش از ورود به دانشگاه، مجسمه می ساختم و فعالیت هنری داشتم اما تحصیل در این رشته به من کمک کرد تا به صورت آکادمیک با مجسمه سازی جهان آشنا شوم و افق دیدم گسترده تر شود.
این هنرمند که بخش عمده تمرکزش را روی ساخت مجسمه های هایپررئال و فیگوراتیو گذاشته است، گفت: وقتی کار سفارشی انجام می دهی مجبور سلیقه سفارش دهنده را برای ساخت مجسمه لحاظ کنی و این موضوع در ساخت مجسمه فیگوراتیو و هایپررئالی که برای جانمایی در موزه ها ساخته می شوند، بسیار حاکم است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

آمار و اطلاعات

نگارخانه