نادیا جوادی پاشاکی گفت: دوست دارم پرتره ابوالحسن صبا مقابل تالار وحدت نصب شود

به گفته نادیا پاشاکی، ابوالحسن صبا یکی از مفاخر موسیقی ایران به شمار می رود و بهترین مکانی که می توان پرتره او را نصب کرد، مقابل تالار رودکی است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، نادیا جوادی پاشاکی که در سمپوزیوم مجسمه سازی، پرتره ابوالحسن صبا را ساخت گفت: ابوالحسن صبا از اساتید بزرگ موسیقی اصیل ایران به شمار می رود. صبا علاوه بر نوازندگی‌،آهنگ نیز می‌ساخت و علاوه بر موسیقی‌، ادبیات کلاسیک ایران را به خوبی می‌شناخت. عرصه تاثیرگذاری صبا بسیار گسترده است. او 40 سال ساز نواخت؛ تعلیم داد و در ارکسترها شرکت کرد. کتاب نوشت و در جریان‌های موسیقی ایرانی تأثیر مستقیم و مثبت داشت.
به گفته پاشاکی، از صبا به عنوان دانشنامه موسیقی ایران یاد می کنند. او در تمام رشته‌های موسیقی ایران و حتی سایر هنرها همچون ساختن ساز و نقاشی و ادبیات مهارت داشت و دانشنامه‌ای جامع از علم و عمل موسیقی ایرانی بود
این مجسمه ساز با اشاره به گسترده و متنوع بودن فعالیت صبا، گفت:بسیار خوشحالم، ساخت پرتره او بر عهده من گذاشته شد. با توجه به این که بیش از 50 سال از درگذشت این هنرمند می گذرد، منابع تصویری برای ساخت پرتره بسیار کم بود. از او تنها چند عکس در اختیار داشتم و این موضوع کار مرا دشوار کرد.
او درباره جانمایی پرتره ابوالحسن صبا گفت: دوست دارم این پرتره در باغ مجسمه ها یا در مقابل تالار وحدت نصب شود.
این هنرمند مجسمه‌ساز گفت:برگزاری سمپوزیوم و دوسالانه مجسمه سازی تاثیر بسیار خوبی بر روند مجسمه سازی ما گذاشته اند و برگزاری چنین رویدادهایی مقطعی و منطقه ای نیست، بلکه بر کل فضای مجسمه سازی ایران در گذر زمان تاثیر می گذارد. در مقطع طولانی سمپوزیوم ها تنها مختص به تهران بود اما به مرور در سایر شهرها برگزاری سمپوزیوم ها رونق پیدا کرد.
او درباره حضور هنرمندان جوان در کنارهنرمندان شناخته شده در دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر گفت: بدون اغراق جوان گرایی یکی از مهم ترین ویژگی های این سمپوزیوم بود و در این رویداد تمرکز برگزار کنندگان روی نام ها نبود، بلکه مجسمه سازان را براساس رزومه کاریشان انتخاب کردند و همین موضوع موجب می شود تا شرکت در رویدادهایی از این دست، برای هنرمندان جوان جدی تر شود.
او درباره چگونگی گرایشش به مجسمه سازی گفت: من ازکودکی طراحی می کردم و به هنر بسیار علاقه مند بودم، اما تا زمانی که وارد دانشگاه شوم، هیچ آموزشی در این زمینه ندیده بودم. تا ترم ششم در رشته حسابداری تحصیل کردم و در کنارش حسابدار بودم. تصمیم گرفتم در رشته مجسمه سازی آموزش ببینم اما چون در رشت استادی نبود که پیش او آموزش ببینم به یک بار قید حسابداری را زدم و کنکور هنر دادم.
او افزود: در عملی کردن تصمیمم؛ خانواده ام از من حمایت کردند و رشته مجسمه سازی دانشگاه نیشابور پذیرفته شدم. پس از قبولی در دانشگاه تمام تمرکزم را روی مجسمه سازی گذاشتم و چون شاگرد اول دانشگاه شدم بدون کنکور در رشته هنرهای اسلامی (سرامیک) ادامه تحصیل دادم و پس از آن با توجه به تجربیاتی که در زمینه مجسمه سازی داشتم به ساخت مجسمه های سرامیکی روی آوردم.
این مجسمه ساز جوان که تاکنون آثارش در نمایشگاه های گروهی متعددی به نمایش درآمده گفت: تم بیشتر مجسمه هایی که می سازم زنان است و قصد دارم در آینده نزدیک مجموعه ای از آثار فیگوراتیوم را به نمایش بگذارم.
نادیا جوادی پاشاکی متولد 1360 رشت. او کارشناس مجسمه سازی از دانشگاه نیشابور وکارشناس ارشد هنر اسلامی (سرامیک) از دانشگاه هنر تبریز است. او تاکنون در سمپوزیوم ملی پرتره شهدای ماکو، پنجمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران، دومین نمایشگاه بین المللی ارسیکا و سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر شرکت کرده است و برخی از مجسمه های شهری او در مشهد، تبریز، نیشابور و تربت حیدریه نصب شده اند. او تاکنون پرتره تعدادی از شخصیت های مختلف علمی فرهنگی را ساخته است. برخی از این پرتره ها در آذربایجان شرقی، غربی وخراسان نصب شده اند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب: زیباسازی و منظر شهری  (مقالات و آراء نشست­های تخصصی)- زمستان 1389 ناشر: نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه