ابراهیم حقیقی: دلم می خواست مجسمه ام را در102 سالگی می ساختند

ابراهیم حقیقی طراح وگرافیست ضمن بازدید ازدومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخرمعاصر ایران، درجریان روند ساخت پرتره اش قرارگرفت.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرتهران، ابراهیم حقیقی گفت: سازمان زیباسازی شهر تهران تاکنون خدمات درخور توجه ای برای شهر تهران انجام داده است و یکی از مهم ترین رویدادهایی که توسط این سازمان رقم خورده است، برگزاری سمپوزیوم های مجسمه سازی است.
او افزود: تاکنون من از تمام سمپوزیوم های مجسمه سازی که در تهران برگزار شده است، بازدید کرده ام و سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر یکی از سمپوزیوم هایی است که تمرکزش را بر روی پرتره سازی گذاشته است.
به گفته این طراح گرافیک متاسفانه در زمینه پرتره سازی از یک دوره ای به بعد درایران شاهد آثار درخور توجه ای نبوده ایم وعلی اکبرخان صنعتی ومرتضی نعمت اللهی ازجمله مجسمه سازان ایران هستند که پرتره ومجسمه های فیگوراتیوی خلق کرده اند.
او گفت: سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخرمعاصرنیزبراساس ضرورت تاریخی شکل گرفته است تا شاید با برگزاری آن بتوانیم بخشی از نقاط ضعفی که در زمینه پرتره سازی با آن روبرو هستیم را برطرف کنیم.
به گفته حقیقی با این که در سطح شهر تهران و سایر شهرهای ایران پرتره های متعددی ساخته ونصب شده است، اما به جرات می توان گفت تعداد پرتره هایی که در خور توجه هستند انگشت شمار هستند. یکی از نقاط ضعف این پرتره ها در این است که روح فردی که پرتره اش ساخته شده دراثر خوب درنیامده است ومخاطب تنها با فرم مواجه می شود ونمی تواند حس خوشایندی از مجسمه دریافت کند.
او افزود: مجسمه سلزی از جمله رشته های هنری است که در آن خلاقیت و تسلط بر تکنیک حرف اول را می زند ویک مجسمه ساز وقتی می خواهد پرتره فردی که در قید حیات است را بسازد باید با او در تعامل باشد و ساعت ها با او گفت وگو کند تا بتواند تا حدودی به روح و شخصیت او نزدیک شود. همچنین باید از او از زوایای مختلف عکاسی کند. همچنین در صورتی که به هر دلیلی امکان دسترسی به او را ندارد با پژوهش بتواند این خلاء را پر کند.
به گفته حقیقی، باید پیش از برگزاری هر رویدادی که شخصیت محوراست همانند سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر، یک تیم پژوهش شروع به کار کند و تمام اسنادی که درباره یک هنرمند موجود است را گردآوری، طبقه بندی و در اختیار مجسمه ساز قرار بدهد.
اوهمچنین درباره پرتره اش در سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر که توسط مرتضی دستجردی ساخته شد گفت: با وجود تلاش های این مجسمه ساز جوان، فکر می کنم همچنان باید روی این مجسمه کار کند و تغییراتی را روی آن بوجود آورد.
این هنرمند در خصوص محل نصب مجسمه اش گفت: بسیاری از افراد برایشان بسیار مهم است که در زمان حیات شان مجسمه شان ساخته و نصب شود، حتی حاضر هستند خودشان برای این کار هزینه کنند اما برای من فرقی نمی کند و حتی اگر قرار بود از خودم نظر بپرسند که دوست داری مجسمه ات را در چند سالگی بسازند می گفتم در 102 سالگی چون حتما به این سن و سال نمی رسیدم و هرگز مجسمه ای از من ساخته نمی شد.
او درباره جانمایی پرتره هایی که در دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر خلق شد گفت: به نظرم بهتر است این مجسمه ها در مکان های عمومی نصب شوند و در کنار هر مجسمه پلاکی به همراه مشخصات هنرمند و خالق اثر نصب شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه