رئیس انجمن هنرهای تجسمی استان تهران:

سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر براساس ضرورت تاریخی برگزار می شود

اعضای انجمن هنرهای تجسمی استان تهران از دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر بازدید کردند و ریس این انجمن به ضرورت به کارگیری هنرجویان هنرستان به عنوان دستیار در این رویداد تاکید کرد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران،احمد رویایی رئیس انجمن تجسمی استان تهران گفت: سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر یکی از مهم ترین رویدادهایی است که در سال جاری در حوزه مجسمه سازی در تهران برگزار شده است و جای بسی خوشحالی است که از میان هنرمندانی که پرتره شان در این رویداد ساخته شده، بیشترشان در قید حیات هستند و با ساخت این پرتره ها به گونه ای در زمان حیات شان از آن ها تجلیل می شود.
او افزود: چون این رویداد فراخوانی برگزار می شود و هر مجسمه سازی که رزومه ای در زمینه مجسمه سازی داشته باشد، می تواند در این فراخوان شرکت کند، بی شک در این رویداد با طیف متنوعی از مجسمه سازان روبرو هستیم و همین موضوع موجب می شود که در این سمپوزیوم با مجموعه از مجسمه ها که از نظر کیفی تقریبا در یک سطح هستند روبرو نباشیم و این موضوع از ویژگی های سمپوزیوم ها است.
به گفته مدیر پیشین هنرستان تجسمی پسران، تعدادی از مجسمه سازانی که در این رویداد شرکت کرده اند، از هنرجویان پیشین هنرستان تجسمی پسران بوده اند که با تلاش هایشان فرصت پیدا کرده اند تا در کنار برخی از استادان مجسمه سازی در این سمپوزیوم بیاستند و مجسمه بسازند.
رویایی ادامه داد: در نظام آموزشی ایران، آن گونه که باید به مجسمه سازی بهاء داده نشده است و این موضوع موجب شده تا در برخی از شاخه های رشته مجسمه سازی از جمله پرتره سازی با نقاط ضعف روبرو باشیم و برگزاری سمپوزیوم تخصصی پرتره زمینه ای را فراهم می کند تا نقاط ضعف و قوت مان را بشناسیم و برای برطرف کردن آن ها تلاش کنیم.
او افزود: یکی از مزیت های هشت دوره سمپوزیوم مجسمه سازی تهران این بود که در این رویداد، از دانشجویان رشته مجسمه سازی به عنوان دستیار استفاده شد و حضور در این رویداد و کنار دست یک مجسمه ساز حرفه ای کار کردن، موجب شد تا دستیاران دیروز، مجسمه سازان موفق امروز شوند و بسیاری از این دستیاران نه تنها در عرصه ملی حرفی برای گفتن دارند بلکه در سمپوزیوم های بین المللی نیز حضور دارند.
به گفته رویایی، سمپوزیوم مجسمه سازی معاصر نیز، قابلیت این را دارد تا هنرجویان هنرستان های تجسمی و دانشجویان رشته مجسمه سازی به عنوان دستیار در آن شرکت کنند و از تجربیات مجسمه سازان حرفه ای بیاموزند. حتی برخی از این هنرجویان می توانند به عنوان دستیار در کنار کادر اجرایی قرار گیرند و برای برگزاری سمپوزیوم های آتی تربیت شوند.
داوود شیرمحمدی یکی از نقاشان و اعضای انجمن هنرهای تجسمی استان تهران نیز گفت: سمپوزیوم ها فضای بسیار خوبی برای مردمی کردن هنرهای تجسمی بوجود می آورند و ای کاش شرایطی فراهم می شد تا در سایر رشته های هنرهای تجسمی نیز سمپوزیوم داشتیم.
او افزود:عامه مردم با هنرهای تجسمی بیگانه هستند و سمپوزیوم ها کمک می کند تا مردم بیشتر با این هنرها آشنا شوند. بیشتر مردم شاید به فضای تخصصی هنرهای تجسمی؛ گالری یا موزه نروند، اما هر روز در سطح شهر با نقاشی های دیواری و مجسمه های شهری روبرومی شوند و شاید حتی گاهی در مقابل یکی از مجسمه ها در پارک محله شان درنگ کنند و آن را از زوایای مختلف بنگرند و حتی در گفت وگوهای روزمره شان درباره آن نظر بدهند و یا درباره چگونگی ساخت یک مجسمه و حتی چرایی ساخت آن برایشان سوال بوجود آید.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه