عبدالحمید قدیریان:

سمپوزیوم مفاخر معاصر، فرهنگ جامعه را به سمت اندیشه های فاخر سوق می دهد

عبدالحمید قدیریان معتقد است: : این که مجموعه ای از هنرمندان دور هم جمع شوند و حول یک محور تولید اثر کنند و در صدد ایجاد فضای فرهنگی برآیند کار درستی است. در این راستا، سمپوزیوم مفاخر معاصر، فرهنگ جامعه را به سمت اندیشه های فاخر سوق می دهد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرتهران، عبدالحمید قدیریان؛ فارغ التحصیل رشته نقاشی و از هنرمندان شناخته شده انقلاب در عرصه نقاشی و طراحی صحنه با تاکید براینکه موضوع برگزاری سمپوزیوم مجسمه مفاخر معاصر بسیار خوب است گفت: از این طریق فرهنگ جامعه را به سمت اندیشه های فاخر سوق می دهیم. به این معنا که معیار سنجش و برند و به قول معروف سلبریتی های جامعه را مفاخر و افرادی که اهل خرد و تفکر هستند تشکیل دهند. برگزاری سمپوزیوم مجسمه مفاخر معاصر ایران می‌تواند یک نمونه برای پرداختن به این مهم باشد.
البته او به این موضوع اشاره دارد که چنین مهمی نیازمند آسیب‌شناسی است و عنوان کرد: متأسفانه همه ابعاد تفکر در همه لایه‌های اجتماعی کشور تحت تاثیر موضوعات سیاسی-امنیتی است. این خطر را احساس می‌کنیم که ممکن است مفاخر تبدیل به اهرمی برای جنگ های جناحی شوند و به جای آنکه بار مثبت را به جامعه القا کنند دربرگیرنده بار منفی شوند.
قدیریان ادامه داد: تمام این صحبتها به این معناست که کاری که می تواند به مردم جهت فرهنگی دهد و مسبب تعالی جامعه شود به دلیل نزاع های سیاسی تبدیل به یک حرکت افسار گسیخته سیاسی شود. نباید اجازه داد که زیر لقای فعالیت هنری، جناح‌های سیاسی تفکرات و اهداف خود را پیش ببرند. برگزارکنندگان سمپوزیوم مجسمه سازی باید نسبت به این مهم آگاه و واقف باشند.
البته او تصریح کرد: این که مجموعه ای از هنرمندان دور هم جمع شوند و حول یک محور تولید اثر کنند بسیار نیکوست چرا که حرکت های فرهنگی و حرکت های گروهی که ایجاد فضاسازی فرهنگی کند خیلی خوب است و کار درستی است. بهترین روش برای این که بتوانیم یک فرهنگ را در جامعه اشاعه دهیم، ایجاد فضای فرهنگی است. سمپوزیوم نیز به آن معناست که تعدادی هنرمند دور هم جمع شوند و تولید اثر کنند و به دلیل هم اندیشی که در آن محفل رخ می دهد بار مثبت بسیار خوبی به جامعه تزریق خواهد کرد. برگزاری سمپوزیوم کار بسیار خوبی برای انجام فعالیت فرهنگی در جامعه است.
قدیریان در ادامه پیشنهاد داد: از آنجایی که سمپوزیوم های مجسمه به صورت دوره ای برگزار می شود می توانیم سالی یک بار یا هر چند سال یک بار شاهد برگزاری سمپوزیوم مجسمه مفاخر معاصر باشیم. می‌توان هر دو سال یا چهار سال یکبار چنین سمپوزیومی را برگزار کنیم و به بهانه ساخت مجسمه مفاخر به اندیشه ها و تفکرات آنها بپردازیم. پیشنهاد می‌دهم که به هیچ عنوان وارد مباحث مفاخر سیاسی نشویم و بیشتر به حوزه مفاخر ادبی و هنری بپردازیم. مفاخری که پرداختن به آن برای عموم جامعه انحراف ذهنی ایجاد نکند.
او در خصوص جانمایی آثاری که در سمپوزیوم خلق می‌شود گفت: گزینه های مختلفی برای نصب مجسمه‌های مشاهیر در سطح شهر وجود دارد. با توجه به آن که مشاهیر انتخاب شده معاصر هستند می توان مجسمه آنها در محل زندگیشان و یا خیابان هایی که به نامشان ثبت شده نصب کرد. هرچه محل نصب مجسمه مشاهیر به زندگی و تفکرات آن شخص نزدیک‌تر باشد برقراری ارتباط عموم جامعه با آن با جسم بیشتر خواهد بود.
قدیریان ایجاد باغ مفاخر را فکر و پیشنهاد خوبی عنوان کرد و گفت: حتی می توان در کنار مجسمه هایی که در پارک مفاخر به نمایش گذاشته می شود بخشی از تفکرات و ایدئولوژی ذهنی این مفاخر را نیز به نمایش گذاشت تا وقتی مخاطب در این باغ قدم می زند بتوانند علاوه بر دیدن مجسمه ها بار علمی و تفکری خود را نیز افزایش دهد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه