محمدابراهیم ابراهیمی:

برگزاری سمپوزیوم یک کار اصولی و درست است

محمدابراهیم ابراهیمی با تاکید برآنکه برگزاری سمپوزیوم بسیار اهمیت دارد و محل حضور هنرمندان توانمند و شناخته شده است گفت: ساخت و نصب مجسمه مفاخر در سطح شهر کاری بسیار خوب و نیکوست. طبیعتا هر چه این مجسمه به چهره شخص مورد نظر شبیه تر باشد این تاثیرگذاری بیشتر خواهد بود.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرتهران، محمدابراهیم ابراهیمی؛ مجسمه ساز با تاکید برآنکه برگزاری سمپوزیوم یک کار اصولی و درست است، گفت: با برگزاری سمپوزیوم بخصوص در حوزه مجسمه که در قالب سه بعدی خلق می‌شود و می تواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، یکی از نیازهای جامعه مرتفع می شود. برای شناساندن مفاخر به عموم جامعه نیاز است تا چنین کارهایی انجام و سردیس و مجسمه آنها در سطح شهر نصب شود.
او با تأکید براینکه این روزها نگاه جامعه نسبت به ساخت سردیس ها و مجسمه مفاخر حساس تر شده است گفت: انتخاب درست هنرمندانی که قرار است سردیس مفاخر را بسازند یکی از نکات بسیار مهمی است که باید مدنظر برگزارکنندگان سمپوزیوم قرار گیرد. نباید فراموش کنیم که در حال حاضر تعداد هنرمندانی که در حوزه ساخت تندیس و مجسمه چهره تخصص دارند بسیار اندک است. می توان از توانایی این هنرمندان استفاده کرد.
این مجسمه ساز اذعان داشت: البته می توان با حمایت از هنرمندان جوان و ارائه امکانات به آنها شرایط را برای کسب تجربه آنها در حوزه ساخت پرتره و مجسمه مفاخر فراهم ساخت؛ اما بهتر است ساخت مجسمه مفاخری که برای عموم جامعه شناخته شده هستند را به دست افراد متخصص سپارد.
او معتقد است: اگر ساخت مجسمه و سردیس مفاخر به دست افراد غیر متخصص سپرده شود به این حوزه آسیب می‌رسد. از قضا با توجه به اتفاقاتی که طی چند ماه اخیر در حوزه ساخت مجسمه و سردیس افراد معروف شاهد بودیم، این حساسیت ها در شباهت بین مجسمه و فرد مورد نظر بیشتر شده است؛ ضمن آن که نباید فراموش کرد که برخی از این مفاخر هنوز در قید حیات هستند و قطعا حساسیت ها بیشتر نیز خواهد بود. برگزاری سمپوزیوم بسیار اهمیت دارد و محل حضور هنرمندان توانمند و شناخته شده است.
ابراهیمی با اشاره به اینکه ساخت و قراردادن سردیس مجسمه مفاخر جامعه در تمام دنیا رواج دارد، گفت: برای ارزش گذاشتن به مفاخر، حوزه هنرهای تجسمی ورود می کند و به خصوص مجسمه یکی از حوزه هایی است که می تواند نقش پررنگی در این خصوص ایفا کند. به طور مثال ممکن است نام یک خیابان را به نام یکی از مفاخر بگذارند این به معنای ارزش گذاشتن و ارزش قائل شدن برای آن فرد است. در این میان ساخت مجسمه از مفاخر در ماندگار شدن چهره او موثر است، از این رو نیاز است تا تمام تخصص لازم برای شبیه ساختن چهره در نظر گرفته شود و آن مجسمه بسیار دقیق ساخته شود.
این مجسمه ساز خاطرنشان کرد: به هر حال ساخت و نصب مجسمه مفاخر در سطح شهر کاری بسیار خوب و نیکوست. طبیعتا هر چه این مجسمه به چهره شخص مورد نظر شبیه تر باشد این تاثیرگذاری بیشتر خواهد بود. در واقع می‌توان گفت این مجسمه ها می تواند بخشی از تاریخ باشند و روایتی از تاریخ را عنوان کنند.
او با تأکید بر آن که مجسمه هایی که از مفاخر ساخته می شوند باید در معرض دید عموم قرار گیرند گفت: می توان این مجسمه ها را در سطح شهردر خیابان ها و میادین نصب کرد در واقع باید شرایطی را به وجود آورد که در محل تردد عموم جامعه نصب شوند. حتی می توان در مترو و زیرگذر ها و حتی پارک ها شاهد نصب مجسمه مفاخر معاصر ایران بود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مجموعه مقالات سال چاپ: 1392 مفهوم توسعه پایدار از جمله مفاهیمی است که امروزه مورد توجه بسیاری از نظریه پردازان و کارشناسان در حوزه های مختلف قرارگرفته و رفته رفته موضوعاتی چون معماری و شهرسازی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه