نادر قشقایی:

سمپوزیوم‌ها دید بصری مردم را ارتقا داده‌اند/ کودکان را به سمپوزیوم‌ها فراخوانیم

نادر قشقایی معتقد است: برگزاری سمپوزیوم ها سبب شده تا نگاه بصری عموم جامعه به هنرهای تجسمی ارتقا یابد. تمام این حساسیت ها و تغییر نگرش در جامعه نسبت به مجسمه سازی به واسطه برگزاری سمپوزیوم ها و مناسبت های مختلف در حوزه مجسمه‌سازی است که سبب شده شرایط ویژه‌ای در خصوص نگاه مردم به تولید آثار هنری به وجود آید.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، نادر قشقایی؛ مجسمه ساز پیشکسوت با اشاره به آنکه حداقل کاری که می توان برای پیشکسوتان انجام داد ساخت مجسمه و سردیس آنهاست گفت: شرایطی که برای دیده شدن مجسمه ها و سردیس ها در اماکن عمومی وجود دارد می تواند امکان بهتری برای دیده شدن چهره مفاخری که برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران کوشیده اند ایجاد کند و این کوچکترین کاری است که می توان انجام داد. هم اکنون سازمان زیباسازی شهرداری تهران به این مهم پرداخته و امیدوار هستم این سمپوزیوم ها به صورت مداوم برگزار شود.
او با اعتقاد براینکه تمام مسئولان شهری و حوزه زیباسازی شهرداری و همچنین مرکز هنر های تجسمی در صدد انجام کارهایی برای تسهیل ساخت مجسمه های مفاخر هستند گفت: با این وجود طی ماه های گذشته شاهد ساخت و نصب سردیس مشاهیر در خیابان های شهر بودیم که با نقد های فراوان همراه بود. در واقع می‌توان گفت بازخورد خوبی در جامعه نداشت. البته این یک حسن است و نشان می دهد با توجه به آثار فاخری که طی این سال های گذشته در سطح شهر به نمایش در آمده؛ نگاه، نگرش و دیده عموم جامعه به این مهم ارتقا یافته و حساس‌تر شده‌است.
رئیس سابق انجمن مجسمه‌سازان ایران خاطرنشان کرد: تمام این حساسیت ها و تغییر نگرش در جامعه نسبت به مجسمه سازی به واسطه برگزاری سمپوزیوم ها و مناسبت های مختلف در حوزه مجسمه‌سازی است که سبب شده شرایط ویژه‌ای در خصوص نگاه مردم به تولید آثار هنری به وجود آید. در واقع می‌توان گفت برگزاری سمپوزیوم ها سبب شده تا نگاه بصری عموم جامعه به هنرهای تجسمی ارتقا یابد.
به گفته قشقایی در کشوری مانند چین بیش از ۱۱۰ سمپوزیوم در سال برگزار می شود و از سنین مختلف در این سمپوزیوم ها شرکت می کنند چراکه معتقد هستند ارتباط با هنرهای تجسمی و ارتقای فکری از کودکی شکل می گیرد. حتی آثاری که توسط این کودکان در سمپوزیوم ها خلق می شود را در سطح شهر به نمایش می‌گذارند. از این طریق، کودکان در عین ایجاد تعلق خاطر به شهر و مفاخر خود با سلایق و استعدادهای خود آشنا می شوند. ما نیز می توانیم در سمپوزیوم‌های مجسمه سازی از کودکان و مدارس دعوت کنیم تا با حضور در این سمپوزیوم ها با روش های مجسمه سازی و مواد و متریال آن آشنا شوند.
پیشکسوت مجسمه سازی اذعان داشت: حوزه مجسمه‌های شهری نیازمند یک مدیریت واحد است تا بتواند طی سال های مدیریت خود این مهم را به پیش ببرد. این عامل سبب می‌شود تا اعمال سلیقه کمتر در این حوزه ورود کند و با توجه به آن که ساخت مجسمه و سردیس یک کار تخصصی است، باید افراد متخصص به این حوزه ورود کنند. این یک سرمایه گذاری خواهد بود تا روندی که در دنیا وجود دارد را در ایران بتوانیم ارتقا دهیم.
او با اشاره به اینکه تعداد مفاخر ما به اندازه‌ای زیاد است که نمی‌توان بین آنها انتخابی انجام داد تا سردیس شان ساخته شود، یادآور شد: با توجه به اهمیتی که ساخت سردیس و مجسمه مفاخر دارد، بهتر است کار به افرادی سپرده شود که تجربه کافی در این حوزه را دارند؛ چرا که پرداخت و شبیه سازی چهره مفاخر بسیار مهم است و این مهم نیازمند حمایت و هدایت است. از بودجه گرفته تا امکانات باید تامین شود. در عین حال کوچک ترین چیزی که می توان در اختیار مجسمه‌سازان قرار داد ارائه مجوز برای راه اندازی کارگاه است تا از زیر بار بخش مالی که متحمل می شوند بیرون بیایند.
قشقایی یادآور شد: البته سمپوزیوم مجسمه مفاخر معاصر این امکان را برای جوانان ایجاد کرده تا بتوانند تجربه کسب کنند و هنر خود را به نمایش بگذارند. در این میان نباید فراموش کرد که بخش هنرهای تجسمی همیشه مهجورترین بخش در حوزه فرهنگ و هنر بوده است. می توان گفت ۹۰ درصد بودجه‌ای که توسط مجلس برای بخش فرهنگ و هنر تصویب می‌شود به سینما و تئاتر می رسد. باید حد تعادل را در این خصوص رعایت کرد.
دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر ایران از 10 تا 18 تیرماه در عمارت عین الدوله در پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، کوچه جمالی شرقی، پلاک 12 برگزار می‌شود. در جریان برگزاری این سمپوزیوم 26 هنرمند قرار است که پرتره 26 تن از مفاخر هنری این سرزمین را بسازند. علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 10 تا 18 از این رویداد دیدن کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه