قدرت الله معماریان:

ساخت مجسمه مفاخر معاصر سختی های خاص خود را دارد/ برگزاری سمپوزیوم بهترین اتفاق در حوزه مجسمه سازی است

قدرت الله معماریان گفت: در ایران مجسمه سازی از پیشینه غنی برخوردار نیست و یکی از بهترین هایی که می توان به وسیله آن بخشی از این خلا را پر کرد، برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ قدرت الله معماریان، گفت: تاکنون فعالیت های خوب و مستمری از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران در خصوص تبیین جایگاه مجسمه سازی و ترویج مجسمه سازی درسطح ملی صورت گرفته است و یکی از مهم ترین اتفاق هایی که دراین حوزه شاهد آن هستیم، راه اندازی سمپوزیوم است.
او با اشاره به سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر گفت: همواره خلاء ساخت پرتره مفاخر معاصر در سطح کلان احساس می شد و با راه اندازی این سمپوزیوم ضمن این که شرایطی فراهم شده تا بخشی از این خلاء برطرف شود، زمینه ای نیز به‌وجود آمده تا هنرمندان مجسمه ساز تجربیاتشان در زمینه ساخت پرتره را با هم در میان بگذارند.
این مجسمه ساز پیشکسوت ادامه داد: در سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر شاهد حضور هنرمندان جوان در کنار هنرمندانی هستیم که جایگاه خود را در عرصه مجسمه سازی تثبیت کرده اند، در کنار هم قرار گرفتن هنرمندان، موجب می شود تا بار آموزشی سمپوزیوم نیز ناخودآگاه بالا برود.
او افزود: در سمپوزیوم پرتره شهدا به دلیل این که عکس های خوب و با کیفیتی از شهدا دراختیار نداریم با مشکلات بسیاری روبرو بودیم. از شهدا عکس های بسیاری به جا نمانده است و در بیشتر موارد مجسمه سازان تنها بر اساس عکس های پرسنلی مجسمه و سردیس شهدا را ساخته اند. اما امروزه فیلم، عکس و مستندات مختلف در خصوص مشاهیر و مفاخر معاصر در دست داریم و تعداد زیادی از آن ها نیز در قید حیات هستند از این رو انتظار می رود، در سمپوزیوم مجسمه سازی پرتره مفاخر با کیفیت بسیار بهتری ساخته شوند.
به گفته معماریان ساخت مجسمه مفاخر معاصر با سختی ها و دشواری های خاص خود همراه است. اگر بخواهیم مجسمه ای از سعدی بسازیم از آنجایی که کسی او را ندیده و ذهنیت ما براساس طراحی های ذهنی و مجسمه هایی است که از او ساخته شده، شکل گرفته از این رو نمی توانیم زیاد درباره جزییات چهره ایراد بگیریم. این در حالی است که تصاویر مفاخر معاصر در دسترس عموم جامعه است و براساس حوزه فعالیت این مفاخر بخشی از جامعه نیز حضور این هنرمندان را از نزدیک درک کرده اند یا با آن ها خاطره دارند. از این رو کار مجسمه ساز بسیار دشوار می شود.
او درباره جانمایی پرتره های خلق شده در سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر گفت: این مجسمه ها می توانند به صورت مجموعه‌ای و یا انفرادی در سطح شهر نصب شوند. در جانمایی مجسمه ها باید ضمن توجه به فضا و مکان نصب مجسمه به ابعاد و تکنیک آن ها نیز توجه کنیم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه