سمیه پیرحیاتی:برگزاری سمپوزیوم های مجسمه سازی، روح تازه ای را به شهر تهران دمیده است

به گفته سمیه پیرحیاتی، یکی از مجسمه سازان شرکت کننده دردومین سمپوزیوم پرتره مفاخرمعاصر ایران، برگزاری سمپوزیوم ها فضا و امکانی را بوجود آورده تا در ایام برگزاری آن، نه تنها میان مجسمه سازان و مدیران هنری کشور، بلکه میان مجسمه سازان و مردم فضای بحث و گفت وگو فراهم شود و مردم ارتباط ملموس تری با مجسمه برقرار کنند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سمیه پیرحیاتی یکی از هنرمندان شرکت کننده در دومین سمپوزیوم م پرتره مفاخر معاصر ایران گفت: شرکت در سمپوزیوم مجسمه سازی یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که این روزها در حوزه مجسمه سازی برای من رقم خورده است. در سمپوزیوم، فضای بسیار هنری و دوستانه ای میان هنرمندان، کادر اجرایی و حتی مردم وجود دارد و چنین فضایی هنگام خلق اثر امکان بحث و گفت وگو را برای هنرمندان فراهم می کند.
به گفته این هنرمند، متاسفانه مردم ایران شناخت بسیار کمی از هنر مجسمه سازی دارند و با هنرمجسمه سازی بسیارغریبه هستند، از این رو با برگزاری سمپوزیوم در فضای عمومی، فرصت و امکانی فراهم می شود تا مردم با مجسمه سازی آشنا شوند و بتوانند ارتباط بهتری با مجسمه و مجسمه ساز برقرار کنند.
این هنرمند ادامه داد: سمپوزیوم مفاخر در عمارت عین الدوله برگزار می شود و این عمارت حال و هوای بسیار خوبی بسیار دارد، اما باید به این نکته توجه کرد که در این فضا در مقایسه با سمپوزیوم هایی که در پارک ها برگزار می شود، کمتر با مردم سر و کار داریم.
پیرحیاتی با اشاره به گرایش مجسمه سازان برای شرکت در سمپوزیوم ها گفت: در 10 سال اخیر سمپوزیوم های متعددی در سطح شهر تهران برگزار شده و همواره این رویداد فرهنگی و هنری از سوی مجسمه سازان با اقبال روبرو شده است. البته تعداد هنرمندانی که در فراخوان این سمپوزیوم ها کارشان پذیرفته نشده کم نیست، اما اتمسفری که دراین سمپوزیوم ها حاکم است، به مرور زمینه ای را فراهم می کند تا این هنرمندان نیز برای شرکت در سمپوزیوم بعدی دور خیز کنند و طرح های بهتری را ارائه کنند تا کارشان در سمپوزیوم پذیرفته شود.
او درباره وضیعت ساخت مجسمه های فیگوراتیو در ایران گفت: متاسفانه در ساختار آموزش مجسمه سازی در دانشگاه های با نقاط ضعف بی شماری مواجه هستیم و همه این موارد موجب شده تا هنرمندان ما در ساخت مجسمه های فیگوراتیو نتوانند قدرتمند عمل کنند و از این بیشتر به ساخت مجسمه های انتزاعی و مدرن گرایش پیدا کنند.
پیرحیاتی درباره چگونگی مجسمه ساز شدنش گفت: من در رشته معماری تحصیل کرده ام و همیشه نقاشی و طراحی می کردم. پس از پایان تحصیلاتم در یک کارگاه ریخته گری مشغول به کار شدم و در این کارگاه بود که به مجسمه سازی علاقه مند شدم و بدون آموزش شروع به کار کردم و بعدها مدتی شاگرد بیتا فیاضی بودم و در این سال ها تلاش کرده ام که از نظرات اساتیدی چون حمید شانس نیز بهره بگیرم.
او درباره حسن چلیپا که مشغول ساخت پرتره اش در سمپوزیوم است، گفت: تا پیش از این که قرعه ساخت پرتره استاد چلیپا به نامم بیفتد، این هنرمند را نمی شناختم و شرکت در سمپوزیوم زمینه ای را فراهم کرد تا این هنرمند را بشناسم و در فرصت کوتاهی که در اختیار داشتم درباره او مطالعه کنم.
او افزود:حسن چلیپا (اسماعیل‌زاده) از چیره‌دست‌ترین نقاشان قهوه‌خانه‌ای و از شاگردان استاد محمد مدبر بود که سال‌ها با حسین قوللر آغاسی همکاری داشت و پس از این دو نفر، قدیمی‌ترین نقاش قهوه‌خانه‌ای بود که در خلق صحنه‌های بدیع و تازه در نقاشی‌های حماسی و مذهبی تخصص داشت.
به گفته این مجسمه ساز، چلیپا از جمله هنرمندانی بود که روح تازه ای به نقاشی قهوه خانه ای ایران دمید و موضوع های مردمی از جمله رسوم و رسوم ازدواج در ایران را در آثارش به تصویر کشید، از این منظر آثار او حتی برای مطالعات اجتماعی نیز قابل تامل هستند. از جمله آثار حسن چلیپا، می‌توان به نقاشی‌های خیمه‌گاه سیدالشهدا (ع)، جنگ‌های حضرت علی (ع)، شمایل امیرمومنان (ع)، آتش رفتن سیاوش و همچنین آثاری با موضوع آداب و رسوم مردم ایران نظیر شب حنابندان، شب یلدا اشاره کرد.
سمیه پیرحیاتی متولد 1359 و دانش آموخته رشته معماری است و 15 سال است که تمرکزش را بر روی مجسمه سازی گذاشته است. ساخت و نصب پرتره ابوالحسن خان صدیقی در عمارت عین الدوله، شرکت در دومین سمپوزیوم مجسمه سازی سردیس شهدای دفاع مقدس(بوستان ولایت) ، ساخت سردیس زینب پاشا در تبریز، شرکت در بیش از 10 نمایشگاه گروهی و انفرادی از جمله فعالیت های هنری این مجسمه ساز به شمار می رود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • سیروس قائم مقامی درسال 1308 در شهر کرج متولد شد . وی مجسمه‌سازی را زیر نظر مستقیم پروفسور مارینو مارینی - مجسمه ساز مشهور ایتالیایی فرا گرفت و در این دوران از شاگردان ممتاز او…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه