داوری،آذرخیل و حاجی محمدی به میهمانی مجسمه ها آمدند

در ایام برگزاری دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر ایران که از دهم تا 18 تیرماه در عمارت عین الدوله در حال برگزاری است، فضایی فراهم شده تا هنرمندان و اقشار مختلف جامعه بتوانند از این رویداد بازدید کنند. در نخستین روز برگزاری این رویداد، عظیم خلیل آذر، علی داوری و ناهید حاجی محمدی از جمله هنرمندانی بودند که به میهمانی مجسمه ها در عمارت عین الدوله آمدند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیبا سازی شهر تهران،عظیم آذرخیل یکی از مجسمه سازان بازدید کننده ازسمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر گفت:در دو دهه اخیر تلاش سازمان زیباسازی شهر تهران برای برگزاری سمپوزیوم های مهم و حرفه ای ستودنی است. بدون اغراق سمپوزیوم هایی که توسط سازمان در شهر تهران برگزار شده اند، در سطح ملی قابل تامل و تاثیرگذار بوده اند و در برخی از شهرهای ایران نیز به تبع تهران سمپوزیوم هایی در سال های اخیر شکل گرفته است.
او افزود: مدیران فرهنگی سازمان زیباسازی، به خوبی به ضرورت های حوزه مجسمه سازی آگاه هستند و به فراخور همین موضوع رویدادهایی را در سطح ملی رقم می زنند تا مجسمه سازان را از جای جای ایران برای شرکت در سمپوزیوم ها و فراخوان ها تشویق و ترغیب کنند.
به گفته آذرخیل، یکی از مهم ترین رویدادهایی که در سال های اخیر شاهد برگزاری آن هستیم، سه دوره سمپوزیوم پرتره شهدا و دو دوره سمپوزیوم مفاخر معاصر ایران است. با توجه به خلاء ای که در پرتره سازی در کشور شاهد هستیم این دو سمپوزیوم براساس ضرورت حرفه ای شکل گرفته اند و بی شک دستادوردهای خوبی برای مجسمه سازی ما خواهند داشت.
این مجسمه ساز در ادامه به ضرورت تغییر در شیوه آموزش مجسمه سازی در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: با این شیوه می توان بخش عمده خلاها و نقاط ضعفی که در حوزه مجسمه سازی با آن روبرو هستیم را برطرف کنیم.
او در ادامه برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر را در عمارت عین الدوله اتفاق خوشایندی عنوان کرد و گفت: برگزاری سمپوزیوم در این مکان که وجه تاریخی دارد، حال و هوای خاصی به سمپوزیوم بخشیده است. در این سمپوزیوم شاهد حضور هنرمندان شناخته شده در کنار هنرمندان جوان هستیم و همین موضوع کمک می کند تا مجسمه سازان جوان در هنگام کار از تجربیات هنرمندان با تجربه بهره مند شوند.
علی داوری دیگر هنرمند مجسمه سازی بود که در روز نخست سمپوزیوم، از سایت سمپوزیوم بازدید کرد.
او گفت: سمپوزیوم به نوعی یک جشن خودمانی برای مجسمه سازی است. در این رویداد فرهنگی و هنری که پیشینه تاریخی دارد هنرمندان مجسمه ساز در فضای دوستانه و در شرایط یکسان، با امکاناتی که کادر اجرایی سمپوزیوم در اختیارشان می گذارند، در فضایی تعاملی اقدام به خلق مجسمه می کنند.
او افزود: من تاکنون در کادر اجرایی چندین سمپوزیوم حضور داشته ام و به عنوان هنرمند نیز در یک رویداد حضور داشته ام. شرکت در سمپوزیوم تاثیر بسیار خوبی بر ادامه فعالیت یک مجسمه ساز می گذارد و در جریان برگزاری این رویداد، هنرمندان تجربیات خود را با هم تقسیم می کنند.
داوری ادامه داد: ما مجسمه سازها از صبح تا شب در کارگاه شخصی مان مشغول به کار هستیم، اما سمپوزیوم فرصتی را فراهم می کند تا ضمن خلق یک مجسمه تلاش کنیم به همکاران مان نیز کمک کنیم تا اگر نقاط ضعفی در کارشان وجود دارد، آن را برطرف کنند.
به گفته عضو کمیته نمایشگاهی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، سمپوزیوم های رقابتی و غیر رقابتی هر کدام مزیت هایی دارند و به واسطه همین مزیت هاست که هر یک از این رویدادها همچون یک دوره آموزشی برای مجسمه سازان قابل تامل هستند.
ناهید حاجی محمدی مجسمه ساز و منتقد هنری دیگر بازدید کننده از سمپوزیوم در روز نخست بود، اما با اشاره به روح و انرژی خوبی که در فضای سمپوزیوم پرتره مفاخر حاکم است، گفت: سمپوزیوم ها همواره فضای تعاملی را برای هنرمندان و مخاطبان فراهم می کنند و زمینه ای را بوجود می آورند که من مخاطب نیز بتوانم با مجسمه ساز گفت وگو کنم و حتی فرایند شکل گیری مجسمه اش تاثیر گذار باشم.
او به کوتاه بودن زمان برگزاری سمپوزیوم ها اشاره کرد و گفت: با توجه به این که مجسمه سازان در طول سال در فضای شخصی خودشان مشغول به کار هستند، فرصت این را دارند که با آرامش و فراغت بیشتری مجسمه بسازند. اما در سمپوزیوم زمان مجسمه سازان بسیار کوتاه است و همین موضوع گاه موجب تشویش و اضطراب هنرمندان جوان می شود، اما در نهایت آن ها تلاش می کنند تا بر نقاط ضعف خود فائق شوند تا برآیند کارشان خوب شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه