علی شیرازی استاد خوشنویسی:

استاد سلحشور نمادی از ویژگی‌های اخلاقی است

یک استاد خوشنویسی گفت: استاد سلحشور شاگرد استادان بزرگی چون کاوه و زرین خط بود و ویژگی‌های اخلاقی این بزرگان هم همیشه در منش ایشان به خوبی آشکار است.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، علی شیرازی در آیین نکوداشت استاد برجسته خوشنویسی «محمدسلحشور» با بیان این مطلب افزود: 50 سال پیش در روستای زادگاهم آب سرد استان فارس، کتاب‌های درسی همگی به جز کتاب جغرافیا که رنگی بود، سیاه و سفید بودند. آن کتاب رنگی به خط استاد سلحشور مزین بود و شاید اولین بار چشم من با خط استاد در آنجا آشنا شد.
وی ادامه داد: استاد سلحشور شاگرد استادان بزرگی چون کاوه و زرین خط بود و ویژگی‌های اخلاقی این بزرگان هم همیشه در منش ایشان به خوبی آشکار است.
شیرازی با اشاره به حضور استاد سلحشور در انجمن خوشنویسان، گفت: استاد سلحشور از طریق یک آتلیه امرار معاش می‌کرد و از لحاظ مالی بی نیاز بودند. از این رو حضور ایشان در انجمن خوشنویسان ایران حضوری همراه با عشق بود نه نیاز.
این استاد خوشنویسی اضافه کرد: حضور استاد در سالیان متمادی در انجمن خوشنویسان بدون دریافت هرگونه وجهی به عنوان رئیس و عضو شورای عالی و عضو هیات ارزش یابی بوده و هنوز هم همین روش هم ادامه دارد.
وی با بیان اینکه استاد سلحشور اهمیت ویژه‌ای برای جوان‌ها قائل است، تاکید کرد: استاد سلحشور کتاب‌هایی را به جوان‌های هنرمند سفارش می‌دهد و همواره بر پشتیبانی از جوانان تاکید دارد تا این افراد بتوانند به هنرمندان حرفه‌ای تبدیل شوند.
شیرازی تاکید کرد: نه خود انجمن خوشنویسان توان چنین کاری را داشت نه بخش دولتی در این زمینه فعالیتی می‌کند اما استاد سلحشور به تنهایی در این راه قدم برداشت.
این استاد خوشنویسی اضافه کرد: پشتکار استاد سلحشور مثال زدنی است، هنوز هم استاد با وجود سن بالا در تکاپوی انجام کارهای هنری و همچنین کارهای انجمن است. به نظرم نظم زندگی گمشده امروز در بین نسل‌های جدید ناشی از بی توجهی به بزرگان هنر و فرهنگ است.
وی تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های مهم استاد سلحشور عملکرد فراجناحی بودن ایشان است، تاکنون ندیده‌ام در جشنواره‌هایی که ایشان داور آن بوده به سمت کسی کششی داشته باشد و همیشه براساس عدالت برخورد کرده‌اند.

تبلیغات فرهنگی