عضو شورای شهر تهران:

جامعه امروز بیش از هر زمانی نیازمند هنر و فرهنگ است

عضو شورای شهر تهران گفت: در جامعه امروز بیش از هر دوران دیگری به هنر و فرهنگ نیاز داریم و برگزاری آیین‌های نکوداشت می‌تواند این نیازها را التیام ببخشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، احمد مسجدجامعی در مراسم نکوداشت «محمد سلحشور» استاد برجسته خوشنویسی در موزه خوشنویسان ایران با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه در نوشتارهای بسیار قدیمی‌ حتی در نخستین کتابت قرآن و تاریخچه خط کوفی می‌توان به دنبال نشانه‌هایی از خط ایرانی بود، افزود: با توجه به ویژگی‌‎هایی که در خط و خوشنویسی نستعلیق ایرانی وجود دارد، می‌توان نشانه‌هایی را در تاریخ پیدا کرد و دید که این سنت فرهنگی ایران در کوفه که پایگاه دوستداران حضرت علی(ع) بوده و ایرانی‌ها در آنجا حضور داشتند، استمرار پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه این ساختارها در ثبت اسناد و در هر شکلی ادامه یافت، ادامه داد: بنابراین تاثیر این خط را می‌توان در ایام مختلف دید، ضمن اینکه پس از آن این خط در بنا، ستون‌ها و شکل‌های دیگر هنری وارد ‌شد. خط کوفی هم که اسباب زینت بوده بعدها نقطه دار، شکل، رنگ و حرکت‌های اسلیمی‌ می‌گیرد که نشان دهنده ظرفیت خط ایرانی است.
مسجدجامعی تاکید کرد: زمانیکه از خط استاد «محمد سلحشور» حرف می‌زنیم یعنی از تجربه طولانی‌ صحبت می‌کنیم که تجربه نسل‌ها را در خودش خلاصه کرده و یک سطر نوشته ایشان، چکیده‌ای از تاریخ شکل‌گیری خط را نشان می‌دهد.
این عضو شورای شهر تهران، افزود: از این جهت حفظ حرمت خط و خوشنویسی به نوعی دفاع از فرهنگ، تاریخ و آیین این سرزمین محسوب می‌شود و خوشحالم که پایه موزه خوشنویسان گذاشته شده است.
وی ادامه داد: حضور گسترده دوستداران هنر در آیین نکوداشت استاد سلحشور نشان دهنده فتوت استاد است. امیدوارم این مراسم‌ها همچنان ادامه یابد تا محفلی برای بزرگداشت هنرمندان اهل قلم و حتی دیگر هنرمندان باشد. در جامعه امروز بیش از هر دوران دیگری به هنر و فرهنگ نیاز داریم.

تبلیغات فرهنگی