خاطره محیطی، مهمترین دستاورد مثبت شهری است

یک هنرمند متخصص هنرهای شهری گفت: تبدیل آثار شهری به یک خاطره محیطی یکی از دستاوردهای مهم و مثبت شهری است، این موضوع طبیعتا هدف برنامه‌هایی است که در اجرای اثر شهری مدنظر داشته‌ایم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، رسول عباسی طراح و مجری دیوارنگاری اتوبان ستاری با بیان این مطلب افزود: بخشی از مجموعه کارهایی که طی سال‌های گذشته در سطح شهر انجام داده‌ام مبتنی بر مطالعه معماری و رنگ‌های ایرانی-اسلامی ‌بوده است. رشته اصلی من عمران است اما براساس علاقه‌‌ای که دارم تقریبا یک دهه است که در زمینه هنر شهری فعالیت می‌کنم.
وی ادامه داد: اخیرا براساس دستور شهردار تهران که توجه به رنگ در منظر شهری را مطرح کردند، سازمان زیباسازی هم تصمیم گرفت کارهایی را بر مبنای رنگ انجام دهد، به همین ترتیب از هنرمندانی که در این زمینه سابقه داشتند دعوت شد.
عباسی درباره اثر اجرا شده در اتوبان ستاری، توضیح داد: اثری که در اتوبان ستاری ایجاد شده مجموعه‌ای از رنگ‌هایی است در قالب معماری ایرانی-اسلامی و فرم‌هایی که در این معماری وجود دارد. با توجه به اینکه در بزرگراه مردم فرصت زیادی برای دیدن روایی اثر ندارند شوک رنگی می‌تواند تاثیرگذار باشد تا یک مجموعه رنگی دیده شود.
مجری دیوارنگاری اتوبان ستاری اضافه کرد: این مجموعه وقتی در قالب یک نوع معماری و فرم‌های ساختاربندی شده برگرفته از معماری کار شود، از پراکندگی خارج شده و چهره آشناتری پیدا می کند و ساختمان‌های خاکستری شهر را با رنگ در این فضا می‌بینیم.
وی تصریح کرد: تعداد زیادی از افراد که در این مسیر رفت و آمد دائمی ‌دارند به مرور هم رنگ‌های کار برای‌شان آشنا می‌شود و هم هر روز رنگ بیشتری را کشف می‌کنند و این موضوع می‌تواند تبدیل به یک خاطره محیطی شود که یکی از دستاوردهای مهم و مثبت شهری است. این موضوع طبیعتا همه اهداف برنامه‌هایی است که در اجرای این اثر مدنظر داشته‌ایم، هم تاثیر بداهه و کوتاه مدت و هم تاثیر طولانی مدت دارد که تبدیل به یک خاطره مثبت می‌شود.
عباسی اضافه کرد: منطقه‌ای که در آن این دیوارنگاره صورت گرفته است، منطقه‌ای است که از نظر فرهنگی دارای قشری متوسط رو به بالاست که طبیعتا فرم‌های مدرن را خیلی راحتتر می پذیرند. ممکن است در چند سال گذشته صحبت از چرایی اجرای چنین آثاری وجود داشت اما در حال حاضر نه تنها در این منطقه بلکه در جنوب شهر هم اجرای چنین آثاری پذیرفته شده و به آن اهمیت داده می‌شود.
مجری دیوارنگاری اتوبان ستاری اضافه کرد: این آثار قرار نیست بیش از سه یا حداکثر چهار سال روی دیوارها بمانند. به هر دلیلی برخی از کارها در تهران بیش از این زمان روی دیوارها مانده و آسیب دیده‌اند و مدیریت شهری باید این آثار را ترمیم کند تا فضای خاکستری شهر پر از رنگ شود.
وی افزود: اتوبان ستاری به جز اینکه محلی برای عبور و مرور مردم محلی و منطقه است، جایی برای عبور خیلی از شهروندان برای رسیدن به فرودگاه یا مراکز خرید و یا سایر نقاط است و به همین دلیل عمومیتی را در استفاده از رنگ‌ها درنظر گرفتیم تا اثر کافی را در نظر مردم داشته باشد.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه